SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 512-501-664           KONTAKT@TINYSTAR.PL

 

Wersje językowe
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła? Utwórz konto
Chmura tagów

W czym powinno spać niemowlę?

1
W czym powinno spać niemowlę?

W czym powinien spać noworodek? Pytanie, które zadaje sobie niemalże każda, przyszła lub świeżo upieczona, mama. To w czym powinno spać niemowlę zależy od dwóch czynników: wyboru miejsca do spania oraz wieku dziecka.

Co-sleeping – czyli niemowlę w łóżku rodziców

Wspólne spanie rodziców z małym dzieckiem, pomimo iż ma wiele zalet np. lepsza jakość snu, dłuższy sen niemowlaka, ułatwienie karmienia piersią czy budowanie więzi emocjonalnej, wiąże się z pewnymi zagrożeniami.  Spanie w jednym łóżku z niemowlęciem niesie ryzyko przygniecenia, podduszenia. Zaleca się, aby podczas współspania z rodzicami dziecko spało w kokonie niemowlęcym. Kokon (gniazdko) wygradza przestrzeń wokół maluszka i chroni go przed zgnieceniem. Brzegi kokonu zapewniają dziecku – bezpieczny, a rodzicom - spokojny sen.

Kokony niemowlęce są powszechnie stosowane także jako reduktor do łóżeczka. Zawężają przestrzeń i tworzą przytulne miejsce do odpoczynku. W ten sposób dzieci szybciej akceptują swoje nowe łóżeczko i uczą się samodzielnego spania.

 kokon niemowlęcy to zabezpieczenie dziecka w łóżku rodziców

Kliknij i zobacz więcej kokonów niemowlęcych

 

Rożek dla noworodka

Oprócz miejsca, na to w czym i jak będzie spało niemowlę, ma wpływ jego wiek. Dla dzieci poniżej 9 miesiąca życia zaleca się  spanie w śpiworkach. Są one zalecane jako najbezpieczniejsze okrycie do snu. Kołderką lub poduszką dziecko może zakryć sobie nosek i buzię -  w śpiworkach jest to niemożliwe. Dla noworodka ciężko dobrać odpowiedni rozmiar śpiworka, ponieważ waga urodzeniowa noworodków jest bardzo zróżnicowana i zmienia się diametralnie, jako alternatywę w tych pierwszych tygodniach życia dziecka stosuje się rożki niemowlęce. Dostarczają maluszkowi ciepło, otulenie, są bezpieczne i polecane przez położne. W niektórych szpitalach położniczych są wręcz wymagane i wpisane na listę rzeczy potrzebnych do szpitala na czas porodu.

 rożek niemowlęcy w kropeczki

noworodek w rożku niemowlęcym

Kliknij i zobacz więcej rożków niemowlęcych

 

Śpiworek do spania - bezpieczny sen niemowlaka

Gdy niemowlę wyrośnie z rożka najlepiej ( i najbezpieczniej) zaproponować mu śpiworek do spania. W zależności od pory roku i panującej temperatury należy wybrać jego odpowiednią grubość i rozmiar. Warto zwrócić uwagę także na materiały, z których jest uszyty (antyalergiczne wypełnienia oraz oddychające, naturalne tkaniny). Przegrzanie może powodować niespokojny sen niemowlaka.

śpiworek do spania dla dziecka 3-12 miesięcy

Kliknij i zobacz więcej śpiworków do spania

 

Pościel do łóżeczka - starsze niemowlę

Od 9 miesiąca dziecko może bezpiecznie używać kołderki i poduszki. Tu należy zwrócić uwagę by rozmiar pościeli był dopasowany do wielkości łóżeczka. Zbyt duża kołderka w małym łóżeczku może stanowić zagrożenie zakrycia główki dziecka podczas snu. Zalecany rozmiar:

łóżeczko 60x120cm - rozmiar pościeli 75x100cm lub 90x120cm,

łóżeczko 70x140cm – rozmiar pościeli 100x135cm

pościel niemowlęca do łóżeczka dla dzieci 9 miesięcy

Kliknij i zobacz więcej pościeli do łóżeczka

 

Spokojny sen dziecka w komfortowych warunkach

Zalecana optymalna temperatura do snu to 18-22 stopni Celsjusza. Niestety w rzeczywistości ciężko utrzymać taki poziom, szczególnie latem. Należy więc skupić się  na innych faktorach, które pomogą zapewnić komfort cieplny: dobrze przewietrzyć sypialnię przed snem, regularnie prać tekstylia pościelowe, usunąć z łóżeczka zbędne poduszki, zabawki, kocyki. Przede wszystkim powinniśmy dostosować ubranie dziecka do panującej w pokoju temperatury. Nie wolno przegrzewać dziecka, gdyż może to być groźniejsze niż wychłodzenie, szczególnie w przypadku noworodków. Czapeczka w pokojowej temperaturze nie jest potrzebna. Dyskomfort cieplny, a dokładniej przegrzanie, ma duży wpływ na niespokojny sen niemowlaka.

 

Być może zainteresuje Cię także ten artykuł Dlaczego warto wybrać rożek niemowlęcy?

 

Dodaj Komentarze (1)

3 marca 2021

Bardzo ważny artykuł! U noworodka w łóżeczku nie powinno być miśkow,zabawek, warkoczy i innych rzexzy zbierających kurz i roztocza . Najważniejsze jest bezpieczeństwo a nie moda.

Kategorie blog
w górę
Sklep jest widoczny tryb
Zobacz pełną wersję witryny
Sklep internetowy Shoper.pl