Noworodki, po opuszczeniu ciepłego i przytulnego brzuszka mamy, muszą oswoić się z nowym otoczeniem. Nagła zmiana jest dla nich wielkim szokiem i powodem do niepokoju. Jak pomóc maluszkowi odnaleźć się w nieznanym dla niego świecie? Jak zapewnić mu warunki podobne do tych, które zna z ostatnich 9 miesięcy?
Dlaczego warto otulać noworodki?
Bezapelacyjnie najlepszym rozwiązaniem jest otulenie i bliskość rodzica. Noworodki w ramionach mamy lub taty czują się najbezpieczniej. To właśnie noszenie na rękach i przytulenie najskuteczniej uspokajają i wyciszają maluszka. Stwórzmy mu zatem podobne warunki – tu z pomocą przychodzą wszelkiego rodzaju otulacze – kokony niemowlęce, wrapy, otulacze bambusowe czy powszechnie znane rożki niemowlęce. W tym wpisie skupimy się na tych ostatnich!
Co to jest rożek niemowlęcy?
Rożek niemowlęcy to nic innego, jak kwadratowy, puchaty kocyk, który składamy w charakterystyczny sposób by owinąć maluszka. Tworzy ciasną, przytulną przestrzeń, która zapewnia przyjemne ciepło i poczucie bliskości. Dzięki temu niemowlę czuje się bezpiecznie, a to z kolei przekłada się na spokojny sen. Ciasno owinięty rożek dla noworodka hamuje odruch Moro, który jest naturalny w pierwszych 4 miesiącach życia dziecka. Jest to instynktowna reakcja na różne bodźce np. zmianę pozycji ciała, nagły ruch, dźwięk. Przytulenie i otulenie pomagają wyciszyć ten odruch i zapobiec nadwrażliwości sensorycznej.
Jak używać rożka?
Rożek jest produktem wielofunkcyjnym i niezwykle praktycznym. Bardzo często jest wręcz wymagany przez szpitale do porodu. Zaraz po urodzeniu, leżakowaniu „skóra do skóry” i przebraniu noworodka, położna owija go właśnie w taki rożek, aby zapewnić maluszkowi optymalne ciepło i otulenie. Rożek ułatwia trzymanie noworodka, szczególnie świeżo upieczonym i niepewnym rodzicom. Sprawdza się to zwłaszcza podczas karmienia, kiedy rożek ułatwia przystawienie dziecka do piersi i znalezienie wygodnej dla mamy pozycji. Rożek niemowlęcy może służyć również jako śpiworek do spania w łóżeczku. Spanie w śpiworku jest zalecane przez pediatrów jako profilaktyka przed SIDS (Zespół Nagłej Śmierci Łóżeczkowej). Śpiąc w różku dziecko jest chronione przed ryzykiem zakrycia główki. Rożek niemowlęcy może być również wykorzystany jako lekki śpiworek do wózka (gondoli). Owinięty maluszek nie rozkopie się podczas spaceru, a samo ubranie na dwór jest łatwe i wygodne.
Jaki powinien być rożek dla niemowlaka?
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na materiały, z których rożek jest uszyty. Powinny być bezpieczne dla skóry niemowląt, oddychające i przewiewne. W rożku maleństwo będzie spędzać dużo czasu, dlatego ważne jest aby nie doszło do przegrzania. Najlepiej wybierać naturalne tkaniny, bez syntetycznych domieszek.
Rożek powinien być wykonany z miękkich materiałów. Rożki z usztywnieniem na plecach, które jeszcze do niedawna były bardzo popularne, obecnie nie są zalecane dla noworodków.
Są dwa sposoby zapinania rożków – na rzep lub wiązane na kokardkę. Zdania wśród mam są podzielone. Część chwali sobie wygodę i sprawność zapięcia na rzep – można owinąć maluszka jedną ręką – i nie wyobrażają sobie żmudnego wiązania kokardki za każdym razem gdy jest potrzeba sprawdzenia zawartości pieluszki. Jednak są mamy, którym to nie przeszkadza i możliwość regulacji owinięcia dziecka, którą zapewnia wiązanie, jest dla nich priorytetem. Dla niezdecydowanych mam polecamy rożki dla niemowląt, które posiadają i rzep i wiązanie.
Bawełniany rożek to komfort dla dziecka
Zapraszamy do sprawdzenia naszej najnowszej kolekcji rożków niemowlęcych Sweet. Uszyte z tkanin bawełnianych, z uroczymi uszami, pięknie wykończone stylową wypustką, posiadają rzep jak również ozdobne wiązanie. Miękkie i puszyste będą cudnym uzupełnieniem wyprawki dla Twojego maluszka.
Przeczytaj także : Ile powinno spać niemowlę
Olgaaa
Piękne! I te uszy takie słodkie :)