SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 512-501-664           KONTAKT@TINYSTAR.PL

 

Wersje językowe
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła? Utwórz konto
Chmura tagów

Rytm dnia niemowlaka

0
Rytm dnia niemowlaka

Na poczucie bezpieczeństwa u dziecka składa się wiele czynników. To przede wszystkim zapewnienie bezwarunkowej miłości, wspieranie w codziennych zadaniach i trudnościach, poświęcanie odpowiedniej ilości uwagi, zabawy z noworodkiem, przytulanie, głaskanie itp. By dziecko szybko nauczyło się, że jest ważne i że może w pełni zaufać osobom, z którymi ma codzienny kontakt, warto ustalić rytm dobowy niemowlaka, który przyczyni się do zdrowego rozwoju. Odpowiednio ustalony harmonogram dnia jest nie tylko istotny dla malucha, ale znacznie ułatwi też życie Tobie i całej rodziny. Sprawdź, jak może wyglądać przykładowy rytm dnia niemowlaka.

 

Plan dnia niemowlaka

Z korzyścią dla siebie, jak i całej rodziny, bezapelacyjnie warto ustalić odpowiedni rytm dobowy niemowlaka, podczas którego stałe godziny powinny mieć następujące czynności:

 

  1. Karmienie niemowlaka

W pierwszych tygodniach życia noworodek sam będzie domagał się jedzenia o różnych porach. Szybko jednak powinno się to unormować i pory karmienia będą stałe. To umożliwi Wam dalsze planowanie poszczególnych czynności. Np. po porannym karmieniu możesz się chwilę z dzieckiem pobawić, następnie położyć je na drzemkę. Karmienie, szczególnie piersią, to ważny element w rytmie dnia niemowlaka, który uspokaja malucha, zapewnia bliskość z mamą, daje poczucie bezpieczeństwa i umacnia więź. Od pór karmienia uzależniony jest dalszy plan dnia.

 rytm dnia niemowlak - pora karmienia

Rytm dnia niemowlaka - karmienie

 

  1. Spacer z niemowlakiem

Spacery z niemowlakiem są bardzo istotne dla jego rozwoju i nie wolno ich absolutnie pomijać. Niezależnie od panującej pogody, spacerować powinniście codziennie (chyba że na dworze panują naprawdę ekstremalne warunki). Możesz ustalić, że spacer np. będzie po jedzeniu. Zapewne wówczas niemowlak utnie sobie drzemkę, a Ty będziesz mogła zrobić zakupy lub poczytać książkę na ławce. Pamiętaj, aby do spaceru odpowiednio się przygotować. Torba mamy powinna być spakowana w niezbędne rzeczy. Obowiązkowy jest kocyk niemowlęcy, którym otulisz maleństwo, gdy zrobi się zimniej.

 

  1. Zabawy z niemowlakiem

Zabawa również powinna być stałym punktem dnia. Nic tak nie rozwija malucha, jak wspólne spędzanie czasu z rodzicami lub rodzeństwem. Świetnym pomysłem są zabawy na macie z niemowlakiem. To specjalny gadżet, który stymuluje wszystkie zmysły. Przydatny jest też kokon niemowlęcy, w którym bezpiecznie ułożysz dziecko np. na kanapie i razem będziecie się bawić. Głaszcz malucha, przytulaj, wykonuj różne gesty i miny i ciągle do niego mów. Kokon niemowlęcy zapewni mu komfort i będzie kojarzył się z miłym chwilami. Po zabawie nadchodzi pora na drzemkę, która również może się odbyć w kokonie niemowlęcym.

 

  1. Drzemki niemowlaka

Krótkie drzemki są ważne dla rozwoju maleństwa, dlatego je również konieczne wpleć do harmonogramu dnia niemowlaka. Zapewnij mu spokój i ciszę, ale nie sprawiaj, by dzień stał się nocą, bo to może zaburzyć odróżnianie przez malucha dnia od nocy. Nie musisz więc zaciągać rolet i udawać, że reszta domowników również śpi. Czasami wystarczy, jak dasz maleństwu ulubiony kocyk niemowlęcy lub ułożysz go w kokonie i zostawisz samego w pokoju. Drzemka nie musi oznaczać trzygodzinnego snu, wystarczy pół godziny wyciszenia, aby nauczyć malucha, że odpoczynek w ciągu dnia jest równie ważny, jak zabawa, czy spacery. Może ona nastąpić np. po karmieniu lub po zabawie.

 

  1. Kąpiel niemowlaka

Wieczorny rytuał niemowlaka jest niezwykle ważny. To właśnie on zapewnia mu długi, spokojny sen oraz daje poczucie bezpieczeństwa i możliwość zdrowego rozwoju. Wieczór to czas na wyciszenie i uspokojenie, dlatego konsekwentnie, dzień po dniu ucz malucha, że kąpiel to oznaka, iż zbliża się wieczór i należy iść spać. Pamiętaj, że kąpiel noworodka nie powinna być zbyt długa, by przede wszystkim nie wychłodzić małego organizmu. Przygotuj zatem niezbędne akcesoria, jak ręcznik bambusowy, kosmetyki, ubranka i wykonuj zawsze te same czynności po kolei. Odpowiednie wyciszenie niemowlaka przed snem zapewni mu oraz Tobie spokojną noc. W ułożeniu niemowlaka do snu z pewnością pomoże Ci specjalny śpiworek do spania, z którego dziecko samo się nie wykopie lub kokon niemowlęcy, który zapewni mu bezpieczeństwo, gdy np. śpi w łóżku rodziców. Podczas karmienia po kąpieli, spraw, by była cisza i by panował półmrok.

rytm dnia dziecka - kąpiel niemowlaka

Kąpiel niemowlaka jako wieczorny rytuał przed zaśnięciem

 

Pamiętaj, że rytuały to nie tylko czynności, ale też przedmioty, które pomagają maluszkowi się wyciszyć, uspokoić i zasnąć. Może to być ulubiony kocyk niemowlęcy, poduszka, przytulanka, znajomy śpiworek do spania czy kokon niemowlęcy. Miej te gadżety zawsze pod ręką!

 

Harmonogram dnia niemowlaka jest bardzo ważny!

Dzieci lubią stały rytm dnia i są w stanie szybko nauczyć się kolejności poszczególnych czynności. To daje im poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Jeśli po jedzeniu nastąpi drzemka, po drzemce zabawa, a po zabawie spacer i tak w kółko, to sprawia, że maluch sprawnie i łatwo uporządkuje swoje doznania i emocje i nie będzie czuł strachu przed kolejnymi wyzwaniami. Stały harmonogram dnia niemowlaka jest bezapelacyjnie dobry zarówno dla niego, jak i dla całej rodziny!

 

Przeczytaj także Łóżeczko niemowlęce - gdzie ustawić?

Dodaj Komentarze (0)

Kategorie blog
w górę
Sklep jest widoczny tryb
Zobacz pełną wersję witryny
Sklep internetowy Shoper Premium