SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 512-501-664           KONTAKT@TINYSTAR.PL

 

Wersje językowe
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła? Utwórz konto
Chmura tagów

Łóżeczko niemowlęce. Gdzie najlepiej je ustawić?

0
Łóżeczko niemowlęce. Gdzie najlepiej je ustawić?

Łóżeczko dla niemowlaka to jeden z ważniejszych mebli, o którym myślimy w pierwszej kolejności, gdy zastanawiamy się, jak urządzić pokój dla niemowlaka. Prawda jest taka, że  maluszek przesypia większość dnia, dlatego miejsce do spania dla dziecka musi być przemyślane i urządzone w taki sposób, by było bezpieczne i wygodne dla niego oraz dla rodziców. Kącik dla noworodka w sypialni rodziców to najczęstsze i najlepsze rozwiązanie w pierwszych miesiącach życia. Gdzie ustawić łóżeczko niemowlęce i jak urządzić przytulny i bezpieczny kącik dla niemowlaka w sypialni? Sprawdźcie poniższe wskazówki!

Gdzie ustawić łóżeczko noworodka?

Po wielu poszukiwaniach wybraliście idealne łóżeczko niemowlęce, więc teraz czas je odpowiednio ustawić! Miejcie na uwadze 4 poniższe punkty, które znacznie ułatwią Wam to zadanie:

  1. Im bliżej łóżka rodziców, tym lepiej

Nowy członek rodziny, który dopiero co przyszedł na świat, wymaga szczególnej troski i uwagi, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest urządzenie specjalnego dziecięcego kącika w sypialni rodziców. Oznacza to, że łóżeczko niemowlęce powinno być ustawione możliwie jak najbliżej łóżka mamy i taty. To znacznie ułatwi nocne wstawania, karmienia, przewijanie i uspokajanie niemowlaka.

Świetnym rozwiązaniem, szczególnie w pierwszych tygodniach po narodzinach, jest łóżeczko dostawka. Jego główne zalety to:

  •  Ułatwia karmienie, ponieważ mama jest tuż obok i może karmić dziecko piersią w pozycji leżącej.
  •  Łóżeczko dostawne zajmuje mniej miejsca niż standardowe łóżeczko niemowlęce.
  •  Zapewnia bliskość rodziców i daje poczucie bezpieczeństwa.
  •  Rodzice cały czas monitorują oddech dziecka i szybko mogą zareagować w razie płaczu, czy innych niepokojących objawów.
  •  Nie trzeba wstawać z łóżka po kilka razy w nocy.
  •  Dziecko ma własną przestrzeń, a dla zwiększenia bezpieczeństwa można też włożyć do łóżeczka kokon niemowlęcy, który dodatkowo będzie chronił maleństwo i zapewni mu wygodę podczas snu.

łóżeczko niemowlęce - dostawka obok łóżka rodziców

Łóżeczko dostawka to świetne rozwiązanie by niemowlę było blisko rodziców.

 

  1. Odpowiednia odległość łóżeczka niemowlęcego od okna, grzejnika i drzwi

Łóżeczko niemowlęce powinno być ustawione w odpowiedniej odległości od drzwi, okna i grzejnika. Dlaczego? Przede wszystkim:

- Ustawiając łóżeczka blisko drzwi, maluch może być narażony na przeciągi, hałasy oraz światło dochodzące z innych pomieszczeń. Ponadto, gdy często wchodzisz i wychodzisz z pomieszczenia, możesz niechcący wytrącać malucha ze snu.

- To samo dotyczy spania pod oknem, czyli nieszczelne okna mogą powodować przeciąg oraz słabo tłumić hałas, dochodzący z ulicy lub pochodzący od bawiących się dzieci na podwórku. To może prowadzić do częstego wybudzania się niemowlaka. Jeśli jednak nie masz wyboru i musisz ustawić łóżeczko pod oknem, zadbaj o ciepły śpiworek do spania, z którego dziecko samo się nie wykopie i który zapewni mu optymalną temperaturę ciała.

- Ustawienie łóżeczka niemowlęcego obok grzejnika jest szczególnie niekorzystne. Przede wszystkim zimą, gdy grzejnik jest włączony, powietrze staje się suche, co źle wpływa na śluzówki maleństwa i może powodować trudności z oddychaniem. Ponadto przy włączonym grzejniku może być dziecku po prostu zbyt gorąco.

  1. Usuńcie zbędne rzeczy oraz półki wiszące nad łóżeczkiem

Najbezpieczniej jest, gdy w łóżeczku znajdzie się tylko materac, specjalne prześcieradło do łóżeczka z gumką, śpiworek do spania lub rożek niemowlęcy (dla najmłodszych maluchów). Reszta rzeczy jest zbędna! To samo tyczy się innych przedmiotów wokół – lepiej usunąć takie rzeczy jak: telewizor, komputer, ciężkie zasłony, baldachimy czy dużą ilość maskotek i ozdób, które tylko zbierają kurz. Nie zaleca się również, aby nad łóżeczkiem wisiały półki czy inne ciężkie ozdoby, które, nie daj boże, mogłyby nieoczekiwanie znaleźć się w łóżeczku ze śpiącym niemowlakiem!

Warto jednak zadbać o to, by blisko łóżeczka stały: fotel do karmienia, przewijak, organizer do łóżeczka (najlepiej taki zawieszany na szczebelkach), komoda z ubrankami i innymi niezbędnymi rzeczami oraz lampka nocna.

łóżeczko niemowlęce oraz komoda z przewijakiem

Łóżeczko niemowlęce oraz komoda z przewijakiem.

 

  1. Zadbajcie o swobodne dojście do łóżeczka dziecka

Ustawiając łóżeczko w sypialni, pamiętajcie, aby było do niego łatwe dojście. Najlepiej, by dostęp był z 3 stron. Przeciskanie się przez inne meble i nie dość miejsca na swobodne wyciąganie niemowlaka z łóżeczka, może nie tylko Was frustrować, ale też obciążać kręgosłup. Warto mieć również jeden bok wolny, by móc przywiesić na szczebelkach funkcjonalny organizer do łóżeczka na niezbędne drobne rzeczy, jak smoczek, chusteczki, pieluszki, czy krem na odparzenia.

Tutaj też świetnie sprawdzi się łóżeczko dostawne, jeśli nie masz zbyt wiele miejsca w pokoju. Oprócz tego, że jest dużo mniejsze i lekkie, to wiele modeli posiada też kółka, co daje możliwość przewożenia, zmiany miejsca oraz delikatnego ruszania łóżeczkiem, by dziecko uspokoić, czyli  jest ono również jak kołyska dla niemowlaka.

 

Przeczytaj także Mama wraca do pracy

Dodaj Komentarze (0)

Kategorie blog
w górę
Sklep jest widoczny tryb
Zobacz pełną wersję witryny
Sklep internetowy Shoper.pl