SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 512-501-664           KONTAKT@TINYSTAR.PL

 

Wersje językowe
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła? Utwórz konto
Chmura tagów

Pierwsze odwiedziny noworodka – o czym pamiętać?

0
Pierwsze odwiedziny noworodka – o czym pamiętać?

Czy warto pojawić się już w szpitalu, czy jednak poczekać aż mama z maleństwem wrócą do domu? To kwestia sporna i tak naprawdę decyzja o tym, kiedy mają odbyć się pierwsze wizyty u noworodka, powinna należeć do rodziców, a szczególnie do matki.

Odwiedziny noworodka dopiero w domu czy już w szpitalu?

Jest kilka zasad, których powinniśmy się trzymać, jeśli zależy nam na zdrowiu i dobru zarówno noworodka, jak i mamy. Pierwsze godziny, dni, a nawet tygodnie dla świeżo upieczonej mamy i nowego życia, które wydała na świat, są bardzo ważne. Dajmy im zatem troszkę spokoju i uszanujmy każdą decyzję, jaką podejmą rodzice.

Odwiedziny w szpitalu powinny być zarezerwowane głównie dla taty. Poród to często wyczerpujące doświadczenie, po którym mama potrzebuje odpocząć. Do tego dochodzi opieka nad noworodkiem i pierwsze próby karmienia piersią. Nie każda mama ma siły i chęci na odwiedziny bliskich. Najlepiej zatem wykonać telefon z pytaniem: czy możemy Was już zobaczyć? Absolutnie nie obrażajmy się, gdy usłyszymy nie. Pogratulujmy i życzmy szybkiego powrotu do domu. W końcu na pewno uda nam się zobaczyć maleństwo. Są też mamy, które potrzebują odwiedzin bliskich w szpitalu i będzie im miło, gdy zobaczą każdą znajomą buzię, dlatego zasada jest jedna – po prostu zadzwoń i zapytaj lub porozmawiaj ze świeżo upieczonym tatą i ustalcie dokładny termin pierwszego spotkania z dzidziusiem.

Pierwsze odwiedziny noworodka - o czym pamiętać?

Jeśli wybierasz się w pierwsze odwiedziny noworodka, to pamiętaj, że nie będzie to standardowa wizyta i koniecznie trzymaj się zasad i próśb, jakie usłyszysz od rodziców. Co jest ważne? Poniżej kilka wskazówek.

  • Higiena

Zaraz po przyjściu umyj dokładnie ręce. Oczywiście absolutnie nie możesz odwiedzić maluszka, gdy jesteś chory, a nawet choć troszkę przeziębiony. Tak mały organizm może szybko złapać jakąś infekcję. Nie całuj też noworodka i nie dotykaj jego buźki. Jeśli palisz papierosy, staraj się nie robić tego tuż przed odwiedzinami noworodka. Nie używaj też mocnych perfum i jeśli na dworze jest zimno, koniecznie ogrzej się przed kontaktem z maleństwem.

  • Pytaj, pytaj i jeszcze raz pytaj

Jeśli koniecznie chcesz wziąć noworodka na ręce, zapytaj o to wcześniej rodziców. Jeśli się zgodzą, warto skorzystać wówczas z rożka niemowlęcego, który ułatwia trzymanie maleństwa na rękach. Nie rób też zdjęć, jeśli rodzice nie wyrażają na to zgody. Absolutnie też nie publikuj ich w sieci. Choć euforia z powodu nowego członka rodziny jest naprawdę wielka, to decyzję na pochwalenie się dobrą nowiną całemu światu, zostaw rodzicom.

  • Prezenty

Ogólna zasada mówi, że nie wypada przyjść z pustymi rękami, kiedy wybieramy się w odwiedziny po porodzie. Choć malec nie ucieszy się jeszcze z zabawek, to warto pomyśleć o „rzeczach pierwszej potrzeby” przy noworodku, czyli pieluszkach, mokrych chusteczkach, kosmetykach do pielęgnacji itp. Możesz podarować kocyk niemowlęcy lub kokon, które zapewnią maluszkowi wygodę i bezpieczeństwo. Nie zapominaj też o mamie – zapytaj, czy czegoś nie potrzebuje. A może potrzebna jej chwila dla siebie? Możesz zaproponować ugotowanie obiadu lub pomoc w sprzątaniu. Każde wsparcie w takiej sytuacji jest na wagę złota.

  • Długość odwiedzin

Odwiedziny dziecka po porodzie nie powinny być zbyt długie, jeśli mama nie zakomunikuje wprost, że potrzebuje pomocy. Jeśli chcesz tylko zobaczyć maluszka i pogratulować rodzicom wejścia w nową rolę, zostań pół godzinki lub godzinkę i daj rodzicom czas na odnalezienie się w nowej rzeczywistości. I koniecznie – uprzedź, że przyjdziesz. Nie wpraszaj się na siłę i bez zapowiedzi. Ustal dokładną godzinę odwiedzin i trzymaj się jej kurczowo.

  • Rady i zwracanie uwagi

Absolutnie nie mów rodzicom, jak mają zajmować się dzieckiem, jeśli o to nie poproszą. Nie komentuj, nie wyśmiewaj i nie dawaj „złotych rad”. Po porodzie świat rodziców często zmienia się o  180°. Daj im zatem odnaleźć się w nowej codzienności.

Bezpieczne i mądre odwiedziny u noworodka

Podsumowując, to kiedy jest czas na odwiedziny noworodka, zależy od jego rodziców. Jeśli jesteś osobą, która chce zobaczyć maleństwo, zapytaj rodziców o zgodę, a jeśli jesteś rodzicem, nie krępuj się odmowy i stawiania granic. To rodzice są w pełni odpowiedzialni za maluszka i to do nich należy dbanie o jego zdrowie i bezpieczeństwo.

 

Przeczytaj także: Ubranka niemowlęce - ściąga dla rodziców

Dodaj Komentarze (0)

Kategorie blog
w górę
Sklep jest widoczny tryb
Zobacz pełną wersję witryny
Sklep internetowy Shoper.pl