SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 512-501-664           KONTAKT@TINYSTAR.PL

 

Wersje językowe
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła? Utwórz konto
Chmura tagów

Niespokojny sen niemowlaka – przyczyny

0
Niespokojny sen niemowlaka – przyczyny

Powodów może być mnóstwo, dlatego kluczem jest dokładna obserwacja i szybkie reagowanie. Pamiętajcie, że nie tylko Wy ‑ rodzice musicie odnaleźć się w nowej rzeczywistości, ale też Wasza mała istotka powoli uczy się funkcjonowania poza brzuszkiem mamy. Jakie są przyczyny niespokojnego snu niemowlaka? Przedstawiamy kilka najczęstszych sytuacji.

Niespokojny sen dziecka

Niespokojny sen u dziecka może być spowodowany zarówno błahymi czynnikami, jak i dość poważnymi. Pamiętajcie, że każdy niepokojący objaw, szczególnie taki, który utrzymuje się przez dłuższy czas, musi być skonsultowany z pediatrą. W pierwszych tygodniach po porodzie przede wszystkim będziecie się siebie uczyć, dlatego cierpliwość, powtarzalność czynności i brak nerwów są tutaj bardzo wskazane! A co może najczęściej zakłócać spokojny sen dziecka? Przede wszystkim:

  1. Mokra pieluszka

To jedna z najczęstszych przyczyn wybudzania się niemowlaka. Mokra pieluszka to mokra pupa i niesamowity dyskomfort dla malucha. Jeśli więc dziecko płacze w nocy, wierci się i nie może zasnąć, w pierwszej kolejności sprawdźcie stan pieluszki!

  1. Głód

Jeśli mama karmi piersią, częste przystawianie do piersi w nocy jest w większości przypadków nieuniknione. Piersią karmi się zazwyczaj na żądanie, więc w pierwszych tygodniach życia maleństwa, jest wysoce prawdopodobne, że niespokojny niemowlak podczas snu to po prostu głodny niemowlak.

  1. Ból brzuszka, kolki u niemowlaka

Bóle brzuszka i kolki u niemowlaka to jedna z trudniejszych sytuacji, jaka może spotkać „świeżych rodziców”. Niestety jest bardzo częsta i to ona powoduje niespokojny sen dziecka, a wręcz silny płacz często przez większość nocy. Warto wówczas zgłębić temat lub skonsultować się z pediatrą.

Przyczyny niespokojnego snu niemowlaka - mokra pieluszka

Mokra pieluszka to najczęstsza przyczyna wybudzania się niemowląt.

 

  1. Przemarznięcie lub przegrzanie niemowlaka

Maluchowi podczas snu nie może być zbyt gorąco ani zbyt zimno. Najlepiej sprawdzać ten stan, dotykając dłonią karku dziecka – spocone, oznacza, że jest zbyt grubo ubrane lub opatulone, a zimne, wymaga dodatkowego sweterka lub kocyka. Wygodne w tej sytuacji są akcesoria typu rożek niemowlęcy lub specjalny śpiworek do spania. Oba zapewniają optymalną temperaturę, są bezpieczne i odpowiednie na każdą porę roku.

  1. Niewygodne ubranka

Jeśli noworodek śpi niespokojnie, może być mu po prostu niewygodnie – przyczyną mogą być zbyt ciasne, mało elastyczne ubranka lub takie, które wykonane są ze sztucznych materiałów nieprzepuszczających powietrza lub drażniących delikatną skórę dziecka. Pamiętajcie, że czapeczka do spania również nie jest niezbędna!

  1. Brak bliskości rodzica z dzieckiem w nocy

W pierwszych miesiącach życia dziecka, oprócz zapewnienia mu podstawowej opieki, należy pamiętać o budowaniu poczucia bezpieczeństwa i zapewnienia bliskości. Dlatego ustawienie łóżeczka w sypialni rodziców jest najlepszym wyjściem. Sprawdzi się też dostawka do łóżka, a w nim kokon niemowlęcy, który będzie zapewniał przestrzeń, bezpieczeństwo i oczywiście bliskość rodziców.

  1. Brak rytuałów wieczornych i niewyciszanie niemowlaka przed snem

To również jest jedna z częstych przyczyn niespokojnego snu niemowlaka. Brak wyciszenia, brak rytuałów przed snem, wysypianie się w dzień lub nadmierne zmęczenie niemowlaka i nieumiejętność odróżniania przez niego dnia od nocy, sprawiają, że sen w nocy staje się niespokojny i nieskuteczny.

  1. Płytki sen niemowlaka

To termin, który też warto mieć na uwadze, poszukując przyczyn niespokojnego snu dziecka. Płytki sen niemowlaka to jedna z faz snu i jest ona całkowicie normalna. Maluch, będąc w tej fazie, może się ruszać, popłakiwać, wybudzać i wiercić.

  1. Zła jakość powietrza w sypialni

Jeśli powietrze w pomieszczeniu, w którym śpi niemowlak, jest ciężkie, suche i zbyt ciepłe, to z pewnością jakość snu nie będzie dobra. Niewietrzone i niesprzątane regularnie pokoje, stają się nieprzyjazne szczególnie dla młodych organizmów. Obecność wielu innych rzeczy, jak maskotki, ciężkie firanki, baldachim itp., sprzyjają narastaniu kurzu i roztoczy, które, między innymi, mogą powodować złe wysypianie się  i alergie u dzieci.

  1. Koszmary senne

Jeśli zastanawiasz się czemu niewolę płacze przez sen, pamiętaj, że tak jak Ty, ono również może mieć koszmary senne. Niektóre źródła podają, że noworodkowi może śnić się poród. Nagłe wyjście z ciepłego brzuszka mamy to spory stres dla maluszka.

bliskość i otulenie niemowlaka to sposób na spokojny sen

Bliskość i przytulenie to zawsze dobry sposób na niespokojny sen niemowlaka.

 

Niespokojny sen u dziecka - są na to sposoby

Niezależnie od przyczyn niespokojnego snu niemowlaka, rodzice zawsze powinni być blisko, aby w miarę szybko zareagować i uspokoić maleństwo. Spokojny sen dziecka i zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa i bezgranicznej miłości to dbanie o jego prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny.

 

Być może zainteresuje Cię także ten artykuł: Jak wyciszyć niemowlaka przed snem?

Dodaj Komentarze (0)

Kategorie blog
w górę
Sklep jest widoczny tryb
Zobacz pełną wersję witryny
Sklep internetowy Shoper.pl