SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 512-501-664           KONTAKT@TINYSTAR.PL

 

Wersje językowe
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła? Utwórz konto
Chmura tagów

Jak wyciszyć niemowlaka przed snem?

0
Jak wyciszyć niemowlaka przed snem?

Skuteczne wyciszenie niemowlaka przed snem zapewni mu spokojną noc i da podstawę do prawidłowego rozwoju. Wieczorne rytuały, takie jak kąpiel niemowlaka, otulanie, karmienie, czy kołysanka śpiewana przez mamę, bardzo pomagają w usypianiu i budują poczucie bezpieczeństwa u maleństwa. Jeśli szukasz skutecznych sposobów jak wyciszyć dziecko przed snem, koniecznie zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

 

Sposoby na uśpienie niemowlaka

Wieczór to szczególna pora, gdy organizm zwalnia obroty i szykuje się do ładowania baterii na kolejny dzień. By noc była spokojna, a sen długi i głęboki, należy się wyciszyć i zrelaksować. Każdy rodzic staje przed wyzwaniem jak wyciszyć niemowlaka przed snem? Skutecznymi sposobami na uśpienie niemowlaka są wieczorne rytuały, które konsekwentnie należy powtarzać każdego dnia. Pomocne będą w tej dziedzinie gadżety, dzięki którym maluch poczuje się bezpiecznie i miło jak w brzuszku mamy. Jak zatem usypiać niemowlę na noc? Warto wypróbować:

  1. Relaksująca kąpiel niemowlaka

Ciepła (ale nie gorąca!) kąpiel niemowlaka rozluźnia mięśnie, rozgrzewa i przyjemnie relaksuje. Pamiętaj, że przez 9 miesięcy dzidziuś przebywał w wodzie, dlatego to jego naturalne środowisko, które przyjemnie mu się kojarzy. Ważne, by podczas kąpieli cały czas mówić do maleństwa i wykonywać spokojne ruchy. Po wyjściu z wanienki szybko otul maleństwo ręcznikiem bambusowym z kapturkiem, który jest niezwykle miękki i szybko chłonie wodę. To ważna czynność, która zapobiegnie wyziębieniu.  Kąpiel to pierwszy rytuał przygotowujący niemowlaka do dalszych etapów usypiania.

 kąpiel niemowlaka jako sposób na uśpienie

Relaksująca kąpiel maluszka to świetny sposób na wyciszenie po całym dniu.

 

  1. Otulanie i spowijanie

Po pielęgnacji i ubraniu w piżamkę warto zastosować otulacz bambusowy, który zapanuje nad ruchami kończyn i wyciszy maleństwo. Jest też pomocny w odpowiednim ułożeniu dziecka do karmienia piersią. Spowijanie niemowląt jest znane od wieków, dlatego warto wypróbować ten sposób na szybkie usypianie niemowlaka. W wygodnym i bezpiecznym ułożeniu nieco większego dziecka do łóżeczka pomocny będzie również śpiworek do spania,  który nie krępuje ruchów, nie zsuwa się w trakcie snu, zapewnia ciepło i nie dopuszcza do przegrzania. Śpiworki dla niemowląt są świetną (i znacznie bezpieczniejszą) alternatywą dla tradycyjnych pościeli.

 śpiworek do spania dla niemowlaka - sposób na wycieszenie maluszka

Śpiworki do spania to dobry sposób na przygotowanie dziecka do zaśnięcia.

 

  1. Karmienie

Karmienie piersią zapewnia bliskość z mamą, którą noworodki szczególnie potrzebują. Nic tak nie wycisza i uspokaja malucha jak kontakt skórą do skóry. Podczas karmienia lub tuż po warto włożyć maleństwo w rożek niemowlęcy, który stworzy mu warunki jak w brzuszku mamy. Rożek stosowany jest w pierwszych tygodniach życia i zapewnia optymalną temperaturę ciała. Jeśli mama nie karmi piersią, rożek niemowlęcy może ułatwić karmienie z butelki (również tacie). Dziecko znajduje się w nim w bezpiecznej stabilnej pozycji, a po zakończeniu karmienia można śmiało odłożyć w nim maleństwo do łóżeczka. Uspokojone, najedzone i otulone zaśnie szybko i spokojnie.

 rożek niemowlęcy

Rożek niemowlęcy otula, wycisza i zapewnia przyjemne ciepło.

 

  1. Przyjemne dźwięki, czyli głos mamy, szumy, pozytywki i projektory

Znajomy głos zapewnia poczucie bezpieczeństwa u dziecka. Dlatego skuteczne w wyciszeniu niemowlaka przed snem jest śpiewanie kołysanek, czytanie bajek lub po prostu opowiadanie czegoś  cichym i spokojnym tonem głosu. Możesz wspomóc się także odgłosami, które dziecko lubi, czyli szumami (znajomymi z brzuszka mamy), cichymi odgłosami przyrody (które skutecznie relaksują), lub spokojną melodią płynąca z pozytywki albo projektora, który dodatkowo zapewnia przyjemne dla oka ciepłe światło, ukazując gwiazdy, księżyc lub inne przyjazne obrazki.

 

  1. Zasypianie niemowląt w łóżku rodziców

Choć wspólne zasypianie dziecka w łóżku rodziców jest tematem dość kontrowersyjnym i ma tyle samo zwolenników, co przeciwników, to jednak jest to jeden ze sposobów na skuteczne usypianie niemowląt. Jeśli chcesz go wypróbować, koniecznie zaopatrz się w kokon niemowlęcy. To swego rodzaju bezpieczne gniazdko dla niemowlaka, które zapewni mu osobną przestrzeń i bezpieczeństwo podczas wspólnego spania w łóżku wraz z rodzicami. Kokon niemowlęcy dostarczy mu wygody, optymalnej temperatury i bliskości rodziców.

 kokon niemowlęcy w łóżku rodziców

Maluszek w kokonie niemowlęcym w łóżku rodziców.

 

  1. Zadbanie o półmrok w pokoju

Podczas wyciszania niemowlaka przed snem zadbaj, aby w pokoju już podczas kąpieli nie było rażącego światła. Włącz w kącie małą lampkę z ciepłym światłem lub projektor, który zapewni przyjemne doznania dla oka. Podczas wieczornego karmienia powinien panować półmrok, by dziecko mogło skupić się na jedzeniu i by nie rozpraszało go mocne światło, również te dochodzące np. z drugiego pokoju.

 

 Jak usypiać niemowlę na noc?

Samodzielne zasypianie niemowląt wymaga czasu i cierpliwości. Nie bój się usypiania niemowlaka w kołysce, w Twoich ramionach, przy piersi, czy podając mu smoczek. Najważniejszy jest bliski kontakt i szybkie reagowanie na potrzeby maleństwa. Przede wszystkim zapewnij mu poczucie bezpieczeństwa, a szybko zorientujesz się, że jest szczęśliwe, spokojne i zdrowo się rozwija.

 

Przeczytaj także Rytm dnia niemowlaka

Dodaj Komentarze (0)

Kategorie blog
w górę
Sklep jest widoczny tryb
Zobacz pełną wersję witryny
Sklep internetowy Shoper.pl