SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 512-501-664           KONTAKT@TINYSTAR.PL

 

Wersje językowe
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła? Utwórz konto
Chmura tagów

Mama wraca do pracy

0
Mama wraca do pracy

Powrót do pracy po macierzyńskim niesie ze sobą wiele zmian w życiu, często dużo wątpliwości i niemało trudności. To jednocześnie szansa dla mamy na powrót na tory zawodowe, rozwijanie pasji, utrzymanie dotychczasowej pracy i możliwość zarobku. Jeśli więc jesteś na tym etapie, głowa do góry, przeszłaś przez ciążę, przez poród, przez pierwsze miesiące z nowym człowiekiem na pokładzie, to i z powrotem do pracy z pewnością sobie poradzisz. Wszystko to tylko kwestia dobrej organizacji. A może jesteś jeszcze na macierzyńskim i zastanawiasz się, czy praca na urlopie macierzyńskim jest możliwa? Sprawdź kilka przydatnych wskazówek, które pomogą Ci ogarnąć kolejną nową rzeczywistość.

Czy na macierzyńskim można pracować?

Zacznijmy od kilku istotnych informacji prawnych:

W przypadku urodzenia jednego dziecka urlop macierzyński trwa 20 tygodni. I to Ty decydujesz o tym, czy wykorzystać go w pełni tylko na opiekę nad maleństwem, czy dzielić ten czas z pracą zawodową. Musisz jednak obowiązkowo wykorzystać 14 tygodni urlopu macierzyńskiego dla siebie. Natomiast pozostałe 6 tygodni możesz oddać ojcu dziecka. Jeśli zdecydujesz się zarabiać w tym czasie, zapoznaj się z kilkoma najważniejszymi rozporządzeniami w prawie, by nie stracić prawa do zasiłku macierzyńskiego.

Praca na macierzyńskim

Jak wygląda praca na macierzyńskim? Kobieta może pracować na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenia albo założyć własną działalność gospodarczą. Wówczas nadal przysługuje jej prawo do pobierania zasiłku. Zawieranie umów cywilnoprawnych jest najbardziej opłacalną i najwygodniejszą formą zatrudnienia dla kobiet przebywających na urlopie macierzyński.

Po macierzyńskim następuje urlop rodzicielski i trwa on 32 tygodnie w przypadku urodzenia 1 dziecka. Można na nim przebywać dobrowolnie i również jest on płatny. Po zakończeniu rodzicielskiego możesz skorzystać z urlopu wychowawczego, który trwa 36 miesięcy, ale ten okres jest już nieodpłatny.

Podsumowując, po urodzeniu jednego dziecka rodzic może przebywać z nim w domu nawet do roku. By otrzymywać w tym czasie zasiłek, musi być wcześniej zatrudniony na podstawie umowy o pracę.

To tyle z podstawowej wiedzy, którą koniecznie musisz zgłębić. Zatem odpowiedź na pytanie: czy na urlopie macierzyńskim można pracować? - brzmi tak! Tylko to Ty musisz zdecydować, od kiedy, w jakiej formie i co będzie dla Ciebie i maleństwa najlepszym wyjściem.

 

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Powrót do pracy po macierzyńskim wymaga odpowiedniego zaplanowania i organizacji. Jeśli praca dla młodej mamy jest ważna, nie powinna z niej rezygnować. Jakie są najczęstsze dylematy w tej kwestii?

  • Z kim zostawić dziecko?

To chyba najczęstszy dylemat – najbezpieczniej i najwygodniej będzie, jak podzielicie się z partnerem obowiązkami i gdy nadejdzie moment powrotu mamy do pracy, to tata będzie spędzał z dzidziusiem większość czasu. Drugą opcją są oczywiście dziadkowie, czyli jedna z lepszych „instytucji”, która należycie zajmie się swoimi wnukami. Trzecia możliwość to opiekunka lub żłobek. Tutaj wybór musi być poprzedzony dokładnym researchem. Na poszukiwanie odpowiedniej niani lub placówki żłobkowej  poświęćcie trochę czasu, nie wybierajcie jej z dnia na dzień. Najlepiej będzie, jak na kartce rozpiszecie sobie wszystkie za i przeciw – to ułatwi Wam podjęcie odpowiedniej decyzji.

  • Praca dla mamy w domu, czy poza nim?

Jeśli masz możliwość pracy z domu, sporo Ci to ułatwia. Możesz wykonywać swoje obowiązki podczas drzemek bobasa lub mając go bliskiego siebie. Ułatwieniem z pewnością okażę się kokon niemowlęcy, który zapewni maleństwu komfort i bezpieczeństwo, a Ty będziesz miała wolne obie ręce. Przydatny okaże się także becik lub otulacz – niemowlak będzie czuł się jak w brzuszku mamy. Możesz też z powodzeniem włożyć maleństwo do bujaczka lub kołyski – jedną ręką bujasz, drugą klikasz na klawiaturze!

W kokonie niemowlęcym maluszek może być zawsze blisko mamy

W kokonie niemowlęcym możesz mieć dziecko tuż obok siebie!

 

Jeśli jednak będziesz wychodzić z domu do pracy, pamiętaj, aby przygotować na ten moment nie tylko siebie, ale również dziecko. Praca dla mamy nie musi wiązać się z 8 ‑ godzinnym trybem pracy, wróć najpierw na pół etatu, a gdy Ty i dziecko nauczycie się nowego systemu, możesz ten czas śmiało wydłużyć.

  • Przerwa na karmienie piersią w pracy – czy jest możliwa?

Powrót mamy do pracy absolutnie nie musi wiązać się z rezygnacją z karmienia piersią. Pamiętaj, że pracodawca ma obowiązek zapewnić Ci przerwę, podczas której nakarmisz dziecko piersią lub odciągniesz pokarm. Mamy zazwyczaj decydują się na odciąganie pokarmu laktatorem. Jest to najwygodniejsza forma. Wtedy oczywiście pamiętaj, by torba dla mamy, którą zabierzesz ze sobą do pracy, zawierała: laktator ręczny lub elektryczny, pojemnik na mleko, mokre chusteczki, wkładki laktacyjne i ewentualnie bluzkę na przebranie (bo nigdy nie wiesz, co się wydarzy). Mleko możesz przetrzymywać w temperaturze pokojowej do 12 godzin. Potem należy schować je do lodówki. Pomocne mogą okazać się też specjalne torebki chłodzące na mleko.

Małymi kroczkami przygotuj dziecko do rozłąki odpowiednio wcześnie. Pozostaw je pod opieką innego dorosłego i wychodź na 10 ‑ 20 minut, by maluch przyzwyczajał się, że mama nie zawsze będzie obok. Po powrocie z pracy obowiązkowo przytul dziecko i spędź z nim czas. Dzięki temu maluch szybko nauczy się, że mama, choć zniknie na kilka godzin, zawsze wróci i przytuli.

 

Przeczytaj także Jak przygotować się do porodu

Dodaj Komentarze (0)

Kategorie blog
w górę
Sklep jest widoczny tryb
Zobacz pełną wersję witryny
Sklep internetowy Shoper Premium