SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 512-501-664           KONTAKT@TINYSTAR.PL

 

Wersje językowe
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła? Utwórz konto
Chmura tagów

Co to jest co-sleeping?

1
Co to jest co-sleeping?

W aspekcie snu pojawienie się dziecka na świecie wiąże się z nocnymi pobudkami i zmęczeniem. Świeżo upieczeni rodzice w pierwszych tygodniach, miesiącach życia maluszka borykają się z ciągłym niewyspaniem. A przecież sen to jedna z podstawowych, fizjologicznych potrzeb każdego człowieka. Regeneruje oraz przygotowuje ciało i umysł do kolejnego dnia, jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Nic więc dziwnego, że nowi rodzice szukają sposobu by zapewnić go sobie jak najwięcej. Sposobu, który sprawi, że ich dziecko będzie spało jak najdłużej.

Statystyczne niemowlę przesypia większą część dnia w kilku drzemkach trwających od 1 do max 4 godzin. Budzi się z powodu głodu, pełnej pieluszki, ciepła, zimna a także samotności, strachu, bólu. Te wszystkie potrzeby mogą zaspokoić tylko mama lub tata. Powodują one wybudzanie się maluszka, w dzień i w nocy.

Co to jest co-sleeping?

Co-sleeping, czyli wspólne spanie z dzieckiem w jednym łóżku, ma sporo zwolenników i jest bardzo popularne wśród wielu kultur jako naturalna forma odpoczynku. Jedni decydują się na nie z powodu własnych przekonań i idei jaką niesie rodzicielstwo bliskości, inni wybierają tę formę z przemęczenia, często wcześniej tego nie planując albo nawet będąc przeciwnikami obecności dziecka w ich łóżku.

Zalety co-sleeping

Współspanie ma mnóstwo zalet, które zachęcają do dzielenia łóżka z maluszkiem. Oto główne argumenty:

  1. Rodzice lepiej wypoczywają

Współspanie z dzieckiem poprawia jakość i długość snu rodziców, dzięki czemu są bardziej wypoczęci. Bez wstawania z łóżka mogą zaspokoić potrzeby niemowlęcia np. karmienie, przytulenie, bliskość.

  1. Wydłuża sen dziecka

Maluszki śpiąc obok mamy i taty czują się bezpiecznie, są spokojniejsze i rzadziej się wybudzają.

  1. Wspomaga nocne karmienie piersią

Mama może karmić maluszka w pozycji leżącej, nie wstając z łóżka. Szybko i wygodnie, bez pełnego rozbudzania.

  1. Budowanie silnej więzi

Współspanie pozytywnie wpływa na relację miedzy dzieckiem i rodzicami. Maluszek czuje obecność mamy i taty, jego potrzeba bliskości jest zaspokajana – to wzmacnia więź emocjonalną.

  1. Wsparcie rozwoju dziecka

Badania naukowe pokazują, że niemowlęta śpiące w pobliżu rodziców mają regularny rytm serca oraz znacznie niższy poziom poziom hormonu stresu, ich sen jest dłuższy i spokojniejszy a to pozytywnie wpływa na funkcje życiowe maluszka i jego ogólny rozwój.

współspanie z dzieckiem ma wiele zalet

Mimo, iż cosleeping ma wiele zalet to u niektórych osób nadal budzi wątpliwości.  Pierwszą z nich jest obawa, że współspanie rozpieszcza,  przyzwyczaja do złych nawyków i sprawia, że dziecko już na zawsze zostanie z nimi w łóżku. Tymczasem okazuje się, że maluchy, które śpią z rodzicami, szybciej i chętniej przenoszą się do swojego łóżeczka i w nim przesypiają całe noce.

Drugą jest obawa przed SIDS (zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej) co jest bezpodstawne, gdyż badania jednoznacznie pokazują, że cosleeping, z zachowaniem kilku zasad bezpieczeństwa, wręcz zmniejsza ryzyko wystąpienia SIDS. Rodzic śpiąc z niemowlęciem jest w stanie baczniej kontrolować jego czynności życiowe i reagować na niepokojące objawy np. bezdech.

Zasady bezpiecznego cosleepingu:

  1. Dziecko zawsze należy układać do spania na plecach.

Jest to najbezpieczniejsza pozycja do snu dla noworodków i niemowląt - zalecana przez pediatrów i specjalistów, potwierdzona badaniami naukowymi i statystykami.

  1. Dziecko powinno spać na twardym materacu, bez poduszek, kołderek, pluszaków.

Wszystkie te elementy mogą spowodować przypadkowe nakrycie głowy maluszka i trudności z oddychaniem.

  1. Odpowiednia temperatura w pomieszczeniu

Przegrzanie niemowlęcia może być groźniejsze od wychłodzenia. Optymalna temperatura do snu to 18-20 stopni Celsjusza. Przed snem należy przewietrzyć pokój.

  1. Nigdy nie śpij z dzieckiem po alkoholu, tabletkach nasennych, używkach.

Palenie papierosów także jest przeciwwskazaniem do wspólnego spania z maluszkiem.

  1. Nie może być wolnych przestrzeni, w które mogłoby wpaść i utknąć dziecko.

Materac powinien być dopasowany do ramy łóżka, warto także dosunąć łóżko do ściany lub odsunąć na bezpieczną odległość.

kokon niemowlęcy w łóżku rodziców

Dostawka i kokon – wsparcie dla co-sleeping

Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie łóżeczka dostawnego tzw. dostawki lub kokonu niemowlęcego. Maluszek śpi w bezpiecznej, wygrodzonej przestrzeni a jednocześnie jest tuż obok rodziców i czuje ich obecność. Mama i tata mogą spać spokojnie, nie martwiąc się, że niemowlę zostanie przygniecione lub wślizgnie się pod kołdrę. Kokon dla dziecka  i dostawka to świetne rozwiązanie szczególnie na pierwsze miesiące życia maluszka.

Spokojny sen dziecka to podstawa

Pierwsze trzy lata dziecka to okres najintensywniejszego wzrostu i rozwoju. Zdrowy sen oraz poczucie bliskości to biologiczne potrzeby, które mają w nim ogromne znaczenie. Cosleeping to świetny sposób na  zaspokojenie tych potrzeb, a także budowanie wyjątkowej więzi między dzieckiem i rodzicami. A także sprawdzony przepis na przespaną noc :)

 

 

Dagmara Drobek

Położna i Edukator ds. Laktacji

https://www.instagram.com/dagmaradrobek/

 

Być może spodoba Ci się także ten artykuł Spowijanie niemowląt - czy warto otulać noworodka?

Dodaj Komentarze (1)

17 listopada 2020

Nasz synek spał z nami, nie miałam siły wstawać co chwila w nocy i go karmić i odkładać i nim zasnęłam znów trzeba było wstać. Spanie z dzieckiem to była najlepsza decyzja - nie wybudzał się tak często, mogłam go karmić na leżąco i nie wstawać z łóżka. Ten sen i tak nie był jakiś super, raczej drzemanie bo musiałam uważać, żeby synka nie zgnieść. Żałuję, że nie było wtedy kokonów bo myśle, że dzieki temu spałabym wiecej i spokojniej :)

Kategorie blog
w górę
Sklep jest widoczny tryb
Zobacz pełną wersję witryny
Sklep internetowy Shoper Premium