SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 512-501-664           KONTAKT@TINYSTAR.PL

 

Wersje językowe
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła? Utwórz konto
Chmura tagów

Spowijanie niemowląt. Czy warto otulać noworodka?

0
Spowijanie niemowląt

Choć nazywana jest różnie: spowijanie niemowląt, otulanie, metoda swaddling – to często jest zbawieniem dla maluszka, jak i rodzica. By jednak spowijanie noworodka było skuteczne i bezpieczne, należy poznać kilka ważnych zasad, które znacznie ułatwią zrozumienie i zastosowanie tejże metody.

Odruch moro u noworodka

Warto na początku całej historii wspomnieć o naturalnej reakcji noworodka, jaką jest odruch moro. To nagłe wyprostowanie rączek i nóżek, które jest odpowiedzią na jakiś silny bodziec, jak: hałas, krzyk, czy szybkie podniesienie. Tego typu odruchy noworodka występują już w brzuchu matki i widoczne są też zaraz po narodzinach. Ustają około 4-5 miesiąca życia. Są całkowicie zdrowe i  naturalne, ale warto je obserwować. Szczególnie ważne jest zapewnienie nowo narodzonemu dziecku poczucia bezpieczeństwa, dlatego też wielu pediatrów zaleca spowijanie niemowląt w pierwszych 3 miesiącach życia. To miesiące, które są trudne zarówno dla dziecka, jak i rodzica i by adaptacja przebiegała jak najkorzystniej, należy noworodkowi zapewnić warunki zbliżone do tych, jakie miało w łonie matki. Tutaj z pomocą przychodzi właśnie metoda swaddling.

otulacz dla noworodka - sposób na odruch moro

Do spowijania noworodków świetnie nadają się elastyczne otulacze z bawełny organicznej

Czym jest spowijanie noworodka?

Otulanie czy spowijanie noworodka to nic innego jak owinięcie go w specjalny otulacz niemowlęcy, rożek, becik czy po prostu materiał tudzież kocyk, który sprawi, że przestrzeń wokół niemowlęcia zmniejszy się, co da mu większe poczucie bezpieczeństwa i zbliży do warunków, jakie miało w brzuchu matki.

Zalety otulania niemowląt

Główne zalety płynące ze spowijania dzieci i używania otulaczy dla niemowlaka są następujące:

- Łagodzą niespokojny sen niemowlaka,

- Przynoszą ulgę w kolkach, gazach, wzdęciach i wszelkich bólach brzuszka,

- Uspokajają niemowlaka i wyciszają go,

- Zapewniają mu poczucie bezpieczeństwa,

- Działają pozytywnie na system nerwowy,

- Zabezpieczają przed drapaniem się,

- Chronią i zapewniają dłuższy i głębszy sen, dziecko rzadziej się wybudza,

- Uspokajają oddech,

- Ułatwiają karmienie,

- Zapewniają przyjemne ciepło i ciasnotę, które to towarzyszyły maleństwu w łonie matki,

- Pomagają w zaśnięciu w nowym, nieznanym miejscu.

Otulacz dla niemowlaka warto mieć zawsze pod ręką, gdyż można stosować go dosłownie wszędzie! Zarówno w domu, jak i poza nim, jest przydatny na wszelkiego rodzaju wyjazdach oraz podczas codziennych spacerów. Pozytywne oddziaływanie otulacza dla noworodka to też spokój i komfort dla rodziców. Mama i tata są mniej nerwowi, mają szansę na lepsze wyspanie się oraz zyskują pewność, że zapewniają stuprocentowe poczucie bezpieczeństwa i komfortu swojemu maluszkowi.

Rożek niemowlęcy to również forma otulacza

Rożek niemowlęcy to najbardziej popularna forma otulacza dla maluszka

Jak prawidłowo otulać niemowlę?

Wiedza na temat tego, jak prawidłowo spowijać dziecko, to klucz, by metoda ta była bezpieczna i skuteczna. Warto przede wszystkim porozmawiać na ten temat z pediatrą, a z pewnością otrzymamy praktyczne i wiarygodne wskazówki.

Pierwsza i najważniejsza zasada brzmi  – nic na siłę

To bardzo ważne, aby podczas spowijania niemowlęcia, nie krępować go zbyt mocno. Nie chodzi tutaj o to, by zawijanie niemowlaka było bardzo ciasne i uniemożliwiało mu jakichkolwiek ruchów. Maluch ma mieć ograniczone ruchy i zmniejszoną przestrzeń wokół siebie, jednak nie w taki sposób, by nie mogło poruszyć nawet paluszkiem. Po otuleniu należy kłaść dziecko tylko i wyłącznie na pleckach, a w pobliżu nie powinny znajdować się zbędne przedmioty jak: kocyki, pościel, zabawki itp.

Szczególną uwagę należy zwrócić na bioderka, na co uwrażliwiają przede wszystkim fizjoterapeuci. Zbyt mocne owijanie niemowlaka może prowadzić do nieprawidłowego rozwijania się stawów biodrowych.

Druga ważna zasada – obserwuj niemowlę

Po tym, jak umieścisz dziecko w otulaczu, obserwuj bacznie, czy faktycznie ta metoda przynosi mu komfort i odprężenie. Tak naprawdę, nie wszystkie maluszki lubią być ciasno owijane, co możesz zauważyć np. gdy dziecko zaczyna płakać, jest nerwowe lub niespokojnie śpi. Otulanie niemowlęcia należy praktykować do ok. 3 miesiąca życia lub gdy samo zacznie przewracać się z placków na brzuszek. To kiedy zakończyć spowijanie, również zależne jest w dużej mierze od bacznej obserwacji dziecka przez rodziców.

otulacz bambusowy - dla noworodka, niemowlaka i większego dziecka

Otulacz bambusowy wykorzystacie także jako lekki kocyk, ręcznik czy prześcieradło

 

Po trzecie – wybór odpowiedniego otulacza

To, jaki otulacz dla noworodka wybierzesz ma również kluczowe znaczenie. Szczególną uwagę zwróć na:

  •  Materiał:

Dużym powodzeniem cieszy się otulacz bambusowy dla noworodka, gdyż jest wykonany z oddychającego materiału, który reguluje temperaturę ciała, pochłania wilgoć i jest przyjazny i komfortowy dla skóry dziecka. Można z powodzeniem stosować go latem.

  •  Rozmiar:

Do wyboru masz różne wielkości otulaczów, dlatego dopasuj go odpowiednio do rozmiarów dziecka

  •  Rodzaj/typ:

Na rynku masz spory wybór otulaczy i możesz zdecydować się na: rożki, śpiworki do spania, kocyki czy beciki. Praktycznym rozwiązaniem jest też zestaw noworodka, w którego skład wchodzi: otulacz z bio jerseyu, czapka i metryczka. To świetny pomysł na prezent!

  •  Dodatkowe funkcje

Wiele modeli otulaczy dla niemowląt oprócz tego, że służą do spowijania, mogą być także: kocykami, pieluszkami, prześcieradłami, ręcznikami, a nawet przytulankami! Zdecydowanie warto mieć ten gadżet w swojej wyprawce niemowlęcej.

 Otulacz dla malucha czyli przenośny kokon niemowlęcy

Kokon niemowlęcy to także forma otulacza - tworzy dla malucha przyjazną, kameralną przestrzeń.

 

Być może zainteresuje Cię także ten artykuł: Masaż niemowląt, czyli magia dotyku!

Dodaj Komentarze (0)

Kategorie blog
w górę
Sklep jest widoczny tryb
Zobacz pełną wersję witryny
Sklep internetowy Shoper.pl