SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 512-501-664           KONTAKT@TINYSTAR.PL

 

Wersje językowe
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła? Utwórz konto
Chmura tagów

Bezpieczeństwo niemowlaka w aucie

2
Bezpieczeństwo niemowlaka w aucie

BEZPIECZEŃSTWO NIEMOWLAKA W SAMOCHODZIE

W dobie internetu i błyskawicznego przepływu informacji rodzice dokonują świadomych wyborów, zwłaszcza w aspektach bezpieczeństwa ich pociech. Na szczęście nie trzeba już przekonywać, że przewożenie dziecka w pasach i w foteliku samochodowym zapewnia ochronę przed obrażeniami, a nawet utratą życia.  Celem tego artykułu jest zwrócenie uwagi, że nieprawidłowo zapięte pasy lub niedbały montaż fotelika może być tragiczny w skutkach. Podsumowaliśmy więc kilka zasad bezpiecznej jazdy autem z maluszkiem na pokładzie.

Wybór bezpiecznego fotelika samochodowego dla niemowlaka

Dla rodziców spodziewających się pierwszego dziecka jest to z pewnością jedno z trudniejszych zadań. Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli, w ogromnej rozpiętości cenowej. Przy wyborze fotelika należy zwrócić uwagę na  certyfikat bezpieczeństwa (homologację, czyli zgodność z normami europejskimi,  najlepiej I-size, która jest najnowszą normą, stawiającą rygorystyczne wymagania), wyniki testów zderzeniowych (specjaliści zalecają, by wybierać  foteliki, które w crash testach były oceniane, w skali 5-stopniowej, na 4. lub 5.). Warto również sprawdzić aktualny ranking fotelików samochodowych. Nie należy stosować fotelików używanych, niewiadomego pochodzenia np. kupionych na aukcjach, gdyż mogą mieć uszkodzenia konstrukcji, których nie widać gołym okiem.

Prawidłowy montaż fotelika w aucie

Nawet najdroższy fotelik nie spełni swojej funkcji jeśli nie będzie poprawnie przytwierdzony pasami bezpieczeństwa do siedzenia. Niedbale zapięty lub całkowicie niezapięty  fotelik samochodowy nie ochroni dziecka, a wręcz stwarza zagrożenie przemieszczania się podczas jazdy. Fotelik powinien być ustawiony pod odpowiednim kątem i przypięty pasami zgodnie z zalecaniami producenta. Pasy powinny być mocno naciągnięte, tak by fotelik był mocno dociśnięty do siedzenia, bez możliwości bujania. Coraz bardziej popularny jest system ISOFIX, w którym fotelik montuje się przy użyciu metalowych uchwytów znajdujących się pomiędzy siedzeniem a oparciem tylnej kanapy samochodu.

Prawidłowe zapięcie pasów w foteliku samochodowym

Należy wybierać foteliki z 5-punktowymi pasami bezpieczeństwa, gdyż lepiej chronią dziecko przed wypadnięciem podczas zderzenia niż 3-punktowe. Pasy powinny być na odpowiedniej wysokości najlepiej tuż nad ramionami dziecka. Muszą być dobrze naciągnięte i przylegać do klatki piersiowej dziecka. Należy zwrócić uwagę, by nie były skręcone lub zawinięte. Nie należy zapinać pasów na kurtkę czy kombinezon - grozi to wyślizgnięciem dziecka z fotelika podczas wypadku. Dobrym rozwiązaniem na przewożenie niemowlęcia autem jest otulacz do fotelika samochodowego. Pozwala  na prawidłowe zapięcie pasów bezpieczeństwa oraz zastępuje okrycie wierzchnie. Otulacz do fotelika Tiny Star posiada sprytne, uniwersalne otwory na pasy, dzięki czemu jest kompatybilny ze wszystkimi fotelikami. Dla starszych dzieci polecamy ciepłe kocyki, które na czas podróży autem zapewnią ciepło i wygodę.

Przewożenie niemowlaka na przednim siedzeniu

Nie można przewozić niemowląt na przednim siedzeniu, gdy włączona jest poduszka powietrzna. Podczas zderzenia czy choćby gwałtownego hamowania stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka. Mimo, iż w większości aut można ją wyłączyć, specjaliści zalecają przewożenie niemowląt na tylnym siedzeniu.

Komfort dziecka

Podróżując autem z niemowlęciem pamiętajmy o odpowiednim ubiorze, dostosowanym do temperatury wewnątrz auta, a nie pogody. Przegrzewanie dziecka w samochodzie jest częstym błędem rodziców. Przegrzane dziecko jest niespokojne, rozdrażnione i płaczliwe. Nerwowa atmosfera udziela się rodzicom i rozprasza kierowcę.  Dodatkowo zapocone i mokre od płaczu dziecko narażone jest na przeziębienie. W takich sytuacjach sprawdzi się, wspomniany już wcześniej, otulacz do fotelika. Dzięki niemu nie musisz ubierać dziecka w kombinezon i w trakcie jazdy możesz kontrolować ciepłotę maluszka – wystarczy go odkryć lub przykryć. Co ważne, otulacz do fotelika samochodowego Tiny Star uszyty jest z tkanin bawełnianych, przepuszczających powietrze i chroniących przed przegrzaniem.

Zgodnie z przepisami w fotelikach samochodowych muszą podróżować dzieci, których wzrost nie przekracza 150 cm. Pamiętajmy, że wypadek może wydarzyć się zawsze i wszędzie, dlatego należy nigdy nie tracić czujności i zawsze trzymać się zasad bezpiecznej jazdy. Niech nie zmyli nas krótka odległość („to tylko 500 metrów”) , dobrze znana trasa („to spokojna i mało uczęszczana droga”), niska prędkość („będę jechać powolutku”). Miejmy świadomość, że niezapięte pasy lub przewożenie dziecka bez fotelika może stanowić zagrożenie dla jego bezpieczeństwa i to my, jako kierowcy i rodzice, bierzemy za to odpowiedzialność.

Być może zainteresuje Cię także ten artykuł Wiosenna wyprawka dla noworodka. Top 5!

Dodaj Komentarze (2)

7 października 2019

Wkładki dla noworodka powinny być pomiędzy dzieckiem a otulaczem. Czy otulacz jest tak dostosowany aby można to było włożyć pod wkładki?

9 października 2019

Otulacz ma za zadanie zastąpić kombinezon, zapewnić maluszkowi ciepło i pozwolić na prawidłowe zapięcie pasów bezpieczeństwa. Co do wkładki to nie powinno być problemu ale dla pewności należy poprostu ją przymierzyć.

Kategorie blog
w górę
Sklep jest widoczny tryb
Zobacz pełną wersję witryny
Sklep internetowy Shoper Premium