SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 512-501-664           KONTAKT@TINYSTAR.PL

 

Wersje językowe
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła? Utwórz konto
Chmura tagów

W jakiej pozycji powinno spać niemowlę?

0
W jakiej pozycji powinno spać niemowlę?

Bezpieczny sen noworodka to priorytetowy temat dla rodziców! Sprawdź koniecznie, jaka jest najlepsza i najbezpieczniejsza pozycja do spania dla noworodka i… śpij spokojnie!

Czy wiesz, w jakiej pozycji powinno spać niemowlę?

Pozycja spania dziecka jest bardzo istotna. Układając prawidłowo noworodka w łóżeczku, zapewniasz mu:

 • Bezpieczeństwo – zapobiegasz, między innymi, nagłej śmierci łóżeczkowej, na którą maluch jest narażony szczególnie w pierwszych miesiącach życia.
 • Wygodę – noworodek nie będzie budził się często w nocy, a rano będzie wypoczęty i radosny.
 • Prawidłowy rozwój – sen ma istotny wpływ na to, jak dziecko się rozwija, zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Zatem w jakiej pozycji powinien spać noworodek? Prawda jest taka, że póki maluch nie nauczy się sam przewracać (a następuje to ok. 4-6 miesiąca życia), to pozycja, w jakiej ułożysz go w łóżeczku, będzie pozycją, w jakiej prześpi noc. Dlatego to właśnie Ty masz istotny wpływ na jego bezpieczeństwo, wygodę i prawidłowy rozwój.

Według pediatrów i innych specjalistów najlepsza pozycja do spania dla noworodka to pozycja na plecach, ponieważ:

 • Zmniejsza ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej.
 • Zapewnia swobodny oddech.
 • Zmniejsza ryzyko uduszenia.
 • Dba o prawidłowy rozwój kręgosłupa.

Jeśli boisz się zachłyśnięcia np. podczas ulania w trakcie snu, możesz delikatnie odchylić główkę dziecka na bok. Pamiętaj jednak o tym, by co jakiś czas zmieniać kierunek odchylenia, dzięki czemu zapobiegniesz ewentualnemu spłaszczeniu główki z jednej strony.  Pamiętaj też, że najlepszym sposobem na ulewanie jest każdorazowe odbicie po karmieniu, także tym nocnym!

Niebezpieczna i nieprawidłowa pozycja noworodka do spania

Wiesz już, w jakiej pozycji powinno spać niemowlę i tego się trzymaj. Ale zapewne usłyszysz wiele „dobrych rad”, które mogą zasiać w Tobie nutkę niepewności. Warto zatem pamiętać, że:

 • Nie powinno się kłaść noworodka do snu na brzuszek

Ma on wówczas ograniczony dostęp do tlenu! Materac ściśle przylega do buzi, blokując nos oraz usta. Noworodek nie ma odpowiedniego dostępu do dostatecznej ilości świeżego powietrza i więcej wdycha dwutlenku węgla niż czystego powietrza (o ile jest w stanie w ogóle oddychać). Pozycja na brzuszku jest wskazana tylko wtedy, gdy rodzic ma ciągłą kontrolę nad noworodkiem! Jest odpowiednia do ćwiczeń, ale z pewnością nie do spania!

 • Nie powinno się kłaść noworodka do snu na boku

Zapewne spotkasz się jeszcze z opinią, że warto kłaść noworodka do snu w pozycji na boku, ponieważ zapobiegnie to zachłyśnięciu się dziecka, gdy uleje. Nie jest to jednak prawda, ponieważ ta pozycja jest dla niego równie groźna jak pozycja na brzuchu. Będąc na boku, maluch może w każdej chwili przewrócić się na brzuch, a tu już o tragedię nie trudno! Poza tym może też przysunąć buźkę do ochraniacza na szczebelki (który również jest niewskazany) i utrudnić sobie dostęp do świeżego powietrza.

Zostań zatem obowiązkowo przy pozycji na plecach! Jest to najbezpieczniejsza pozycja do spania dla noworodka. Pamiętaj, że brak odpowiedniej ilości tlenu może powadzić do omdlenia, do uszkodzeń mózgu, a nawet do podduszenia i w konsekwencji do śmierci.

śpiworek do spania dla niemowlaka

Śpiworek do spania dla niemowlaka

 

O tym pamiętaj, kładąc dziecko do snu

By mieć pewność, że zapewniasz prawidłowy i bezpieczny sen noworodkowi, pamiętaj o przygotowaniu odpowiedniego miejsca do spania:

 • W łóżeczku nie powinny znajdować się zabawki, poduszki, ciężkie kocyki i kołdry. Najlepiej postaw na specjalny śpiworek do spania, z którego maluch się nie wykopie i którym nie przykryje sobie buźki.
 • Zrezygnuj z ochraniacza na szczebelki i baldachimu – wszystko to może ograniczać dostęp świeżego powietrza.
 • Zadbaj o odpowiedni materac oraz o prześcieradło do łóżeczka z gumką, które nie będzie się rolować, zwijać i spadać z materacyka.
 • Wietrz pomieszczenie przed spaniem i zadbaj o odpowiednią temperaturę.
 • Nie wieszaj nad łóżeczkiem półek, ciężki ozdób i lampek nocnych.
 • Zapewnij sobie odpowiedni dostęp do łóżeczka minimum z dwóch stron.
 • Wypróbuj metodę co-sleeping, czyli spanie razem z niemowlakiem w łóżku – tutaj świetnie sprawdzi się kokon niemowlęcy, który zapewni maluchowi ochronę i bezpieczeństwo.

Bezpieczny sen noworodka to jeden z priorytetów w zapewnieniu mu najlepszego startu w przyszłość. Dbaj o jego wygodę, bezpieczeństwo i spokój, a wszyscy będziecie szczęśliwi i… wyspani!

 

Przeczytaj także: TOP 3 dla noworodka urodzonego jesienią

Dodaj Komentarze (0)

Kategorie blog
w górę
Sklep jest widoczny tryb
Zobacz pełną wersję witryny
Sklep internetowy Shoper.pl