SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 512-501-664           KONTAKT@TINYSTAR.PL

 

Wersje językowe
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła? Utwórz konto
Chmura tagów

Sposoby na spokojny sen niemowlaka – sprawdź je

0
Sposoby na spokojny sen niemowlaka – sprawdź je

Na spokojny sen składa się wiele czynników, a najważniejsze jest to, co robimy tuż przed położeniem się do łóżka. Sprzyjające, szczególnie u dzieci, jest zaplanowanie odpowiednich, wyciszających rytuałów wieczornych. One naprawdę działają! Jeśli zastanawiasz się, jak wydłużyć sen niemowlaka w nocy, przejdź koniecznie do dalszej części tekstu.

Spokojny sen niemowlaka – sprawdzone sposoby

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko spało spokojnie, bezpiecznie i długo! To w końcu zdrowy sen jest jednym z czynników, zapewniających zdrowy rozwój. Poznaj kilka sprawdzonych sposobów na to, by sen niemowlaka był skuteczny i spokojny.

Poczucie bezpieczeństwa i bliskości - klucz do przespanej nocy z niemowlakiem

Odpowiedź na pytanie, co zrobić, by dziecko przespało spokojnie całą noc, jest zazwyczaj prostsza, niż nam się wydaje. W pierwszej kolejności należy zadbać o najbardziej podstawowe potrzeby, czyli miłość, bliskość i bezpieczeństwo. Gdy dziecko będzie je miało w dostatecznej ilości, jego sen będzie spokojny i zdrowy. Szybka reakcja na płacz niemowlaka jest bardzo ważna, warto więc pomyśleć o tym, by mieć dziecko jak najbliżej siebie. Sprawdzi się tutaj dostawka do łóżka oraz kokon niemowlęcy. Oba zapewnią bezpieczeństwo i wygodę zarówno dzidziusiowi, jak i rodzicom. Bliskość rodziców to zawsze numer jeden!

Wieczorne rytuały

To one świetnie przygotowują dziecko do snu i uczą, kiedy nadchodzi noc. Warto wdrożyć je w życie możliwie jak najwcześniej. Na wieczorne rytuały składają się, między innymi, ciepła kąpiel, otulanie dziecka, karmienie, łagodne dźwięki lub szumy, a także położenie obok dziecka ulubionego kocyka lub przytulanki. Idealnie sprawdzi się tutaj kocyk bambusowy, rożek niemowlęcy lub śpiworek do spania – gadżety te szybko zaczną kojarzyć się maluszkowi, że właśnie nadeszła pora na długi spokojny sen. 

Masaż niemowląt

Może być jednym z elementów wieczornego rytuału. Dostarcza przede wszystkim bliskości i poczucia bezpieczeństwa. Masaż brzuszka noworodka to umiejętność, której warto się nauczyć. Jest ona niezwykle przydatna, gdy dziecko miewa kolki. Odpowiedni ucisk może przynieść dużą ulgę w bólu i szybkie uspokojenie niemowlaka. Po skończonym masażu włóż dziecko w rożek niemowlęcy lub otulacz bambusowy. Zapewnią warunki podobne do tych, jakie panowały w brzuszku mamy.

Próbuj wszystkiego, obserwuj i nie wierz w mity

Każde dziecko jest inne, wyjątkowe i nie ma reguł, do których koniecznie musisz się stosować lub takich, których absolutnie musisz unikać. Wokół snu niemowlaka panuje wiele mitów takich jak: nie przyzwyczajaj do bujania, nie daj zasypiać przy piersi, nie noś itp. Jednak to Ty spędzasz z dzieckiem najwięcej czasu i doskonale wiesz, co lubi, co go denerwuje, czego się boi itd. Dlatego ustalcie własne zasady, rytuały i plan dnia. Próbuj różnych metod, eksperymentuj i przede wszystkim bacznie obserwuj dziecko, a z pewnością prędzej czy później znajdziesz najlepsze metody na skuteczny sen Twojego dziecka.

sposoby na spokojny sen niemowlaka - rożek niemowlęcy - bliskość i otulenie

Najpiękniejszy widok dla rodziców - śpiące dziecko :)

Jak wydłużyć drzemki niemowlaka?

W ciągu dnia sen dla niemowlaka jest równie ważny. Warto więc pamiętać o regenerujących drzemkach. To, jak długo trwa drzemka niemowlaka, uzależnione jest od indywidualnych preferencji. Nie ma ściśle określonego czasu snu  dziecka w dzień, jednak są sposoby, by trwał on na tyle długo, aby zarówno rodzic, jak i maluch porządnie wypoczęli:

  1.  Kładź dziecko najedzone. To, co najczęściej wybudza niemowlaka ze snu to właśnie głód.
  2.  Sprawdź pieluszkę. Mokra pupa to drugi najczęstszy powód zakłócenia snu.
  3.  Pamiętaj o ulubionych przytulankach i uspokajaczach. Sprawdzą się tutaj kocyk niemowlęcy, pieluszka bambusowa lub poduszka z uszami.
  4.  Szybko reaguj, jeśli słyszysz, że dziecko się wybudza. Pogłaszcz je, ukołysz, zaśpiewaj, daj smoczka.
  5.  Zadbaj o świeże powietrze. Pokój powinien być wywietrzony. Warto też przed drzemką udać się na spacer.
  6.  Jeśli dziecko nie jest zmęczone, to najzwyczajniej w świecie nie będzie chciało pójść spać. Zadbaj więc zdrowy o ruch, zabawę i ciekawie spędzony czas.
  7.  Zakładaj do spania przewiewne, lekkie i nieuciskające ubranka. Latem sprawdzą się np. bloomersy bambusowe.

 spacer to sposób na wydłużenie drzemki niemowlaka

Spacer i świeże powietrze to dobry sposób na wydłużenie drzemki niemowlaka.

 

Niespokojny sen dziecka może mieć wiele przyczyn. Jednak pamiętaj, że tyle ile jest przyczyn,  tyle samo jest też rozwiązań. Próbuj, eksperymentuj, bądź cierpliwa! Z pewnością upór oraz konsekwencja, będą miały swoje pozytywne efekty w postaci spokojnego, zdrowego snu niemowlaka. I nie zapominaj o miłości, bliskości i bezpieczeństwie – to właśnie to, czego dziecko potrzebuje najwięcej.

Przeczytaj także: Akcesoria dla niemowląt - nietuzinkowe pomysły na prezent

Dodaj Komentarze (0)

Kategorie blog
w górę
Sklep jest widoczny tryb
Zobacz pełną wersję witryny
Sklep internetowy Shoper.pl