SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 512-501-664           KONTAKT@TINYSTAR.PL

 

Wersje językowe
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła? Utwórz konto
Chmura tagów

Pierwsze święta z niemowlakiem

0
Pierwsze święta z niemowlakiem

Pewnie głowicie się, jak odpowiednio zorganizować ten czas, aby nie zaniedbać żadnego członka rodziny, by spotkać się z najbliższymi i do tego, by poczuć magię świąt i troszkę odpocząć? Jest kilka sprawdzonych „tipów” na to, by pierwsze święta niemowlaka były bezpieczne, spokojne i radosne!

Gdzie spędzić Boże Narodzenie z niemowlakiem?

Boże Narodzenie to przede wszystkim czas, który powinien być spędzony w gronie rodzinnym. Dlatego pierwsze święta z nowym członkiem rodziny będą szczególnie ważne i wyjątkowe. Pewnie nie tylko dla rodziców, ale też dla rodzeństwa, dla dziadków, dla cioć i wujków. Wszyscy chcieliby nacieszyć się maleństwem i spędzić z nim ten magiczny czas. Pamiętajcie jednak, że spokój niemowlaka jest tutaj najważniejszy.

Święta z niemowlakiem -  u siebie, czy u rodziny?

To najważniejsza kwestia do omówienia. Zastanówcie się, czy chcecie zorganizować święta w domu, czy wybrać się z dzieckiem do rodziny? Zarówno jedna, jak i druga opcja mają swoje plusy oraz minusy i do każdej z nich należy się odpowiedni przygotować. Jak zatem mądrze spędzić święta z noworodkiem?

Pierwsze święta dziecka w domu

Jeśli zostajecie u siebie, to po pierwsze podzielcie się zadaniami. To kluczowe, by nikt nie czuł frustracji, nadmiernego zmęczenia i przytłoczenia obowiązkami. Jeśli macie starsze dzieci, je również zaangażujcie w sprzątanie, dekorowanie, czy opiekę nad niemowlakiem. Plusem zostania z maleństwem w domu jest to, że przebywa ono w miejscu dla niego przyjaznym, czyli w otoczeniu znajomych zapachów, dźwięków, rzeczy. To sprawi, że będzie się czuło spokojne i bezpieczne.

pierwsze święta z noworodkiem

Pierwsze święta z niemowlakiem to spore przeżycie dla rodziców.

 

Zastanówcie się też nad liczbą gości – najlepiej zaprosić tylko najbliższych. Duża liczba osób w domu, hałas i ciągłe przekładanie sobie niemowlaka z jednych rąk do drugich, może przysporzyć mu zbyt wielu bodźców, przez co może stać się nerwowy, niespokojny i trudniej będzie mu zasnąć. Warto porozmawiać z gośćmi wcześniej i ustalić konkretne zasady. Powiedzcie wprost, by goście myli ręce przed dotknięciem maleństwa, nie całowali go, nie dawali niczego do jedzenia z potraw wigilijnych itp. Jeśli chcecie, by maleństwo było przy Was, ale niekoniecznie w każdych rękach po kolei, połóżcie go w kokonie niemowlęcym. Będzie mu tam miło i bezpiecznie.

Jeśli dekorujecie pomieszczenia, raczej zrezygnujcie z dekoracji w pokoju, gdzie śpi niemowlak. Wszelkie światełka, girlandy, migające ozdoby, mogą go rozpraszać, denerwować i nie dadzą mu spokojnie zasnąć. Ulubiony kocyk dla niemowlaka, smoczek i cichy głos mamy to często wszystko, czego potrzebuje. Koniecznie zadbajcie o osobne posiłki – jeśli mama karmi piersią, może na chwilę opuścić gości i nakarmić maleństwo w spokoju, by go nie rozpraszać i dać mu się skupić tylko na jedzeniu. Do 6 miesiąca życia dziecko powinno pić tylko mleko, jeśli jednak jesteście na etapie rozszerzania diety, to zadbajcie o to, by nikt nie karmił maleństwa wigilijnymi potrawami.

Pierwsza gwiazdka niemowlaka na wyjeździe

Jeśli zdecydujecie się spędzić święta u rodziny, to z pewnością dekoracje, sprzątanie i gotowanie będziecie mieć z głowy. To duży komfort – przyjechać „na gotowe”. Jeśli więc pakowanie mnóstwa rzeczy Was nie zraża i umiecie się dobrze zorganizować, to święta spędzone u rodziny, będą dobrym pomysłem.

Warto zadbać o to, byście mieli zarezerwowany osobny pokój czy cichy kącik, w którym będzie można dziecko nakarmić, przewinąć, położyć do snu. Zabierzcie ze sobą wszystko to, co pozwala maleństwu wyciszyć się i uspokoić – smoczek, ulubiona przytulanka, szumiś lub kocyk niemowlęcy. Ważne jest również bezpieczeństwo podczas podróży. Nie spieszcie się, sprawdźcie, czy fotelik jest dobrze przymocowany i odpowiednio ubierzcie niemowlaka do auta, by się nie przegrzało albo nie wyziębiło. Pomocny będzie otulacz do fotelika, który zapewni optymalną temperaturę ciała.

Jeśli karmisz piersią, zadbaj o wygodny strój do karmienia, sprawdzi się np. rozpinana koszula. Warto też, byś zabrała ze sobą laktator, który zapewni Ci komfort i odciążenie w karmieniu. Po odciągnięciu mleka, maleństwo może nakarmić np. tata, podczas gdy Ty będziesz zajadać pyszności z wigilijnego stołu. Jeśli zastanawiacie się, jak przygotować się na święta z niemowlakiem, to przede wszystkim zachowajcie spokój. Maluch wyczuje Wasze nerwy i stres, a przecież nie chodzi tutaj o spełnienie przykrego obowiązku, a o to, by spędzić wspólnie cudowny czas.

święta z noworodkiem

Świąteczna sesja zdjęciowa to piękna pamiątka dla całej rodziny.

 

Nasze pierwsze wspólne święta

Pierwsza gwiazdka niemowlaka z pewnością będzie niezapomniana dla całej rodziny. Przygotujcie się zatem do niej odpowiednio, ale nadrzędna zasada powinna brzmieć: Nic na siłę! Jeśli nie czujecie się na siłach, by organizować święta lub by gdzieś wyjeżdżać z małym dzieckiem, po prostu tego nie róbcie! Myślcie przede wszystkim o sobie i dziecku. Rodzina powinna zrozumieć, że to dla Was szczególny czas i uszanować każdą Waszą decyzję. 

 

Przeczytaj także Zimowa wyprawka dla noworodka

Dodaj Komentarze (0)

Kategorie blog
w górę
Sklep jest widoczny tryb
Zobacz pełną wersję witryny
Sklep internetowy Shoper.pl