SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 512-501-664           KONTAKT@TINYSTAR.PL

 

Wersje językowe
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła? Utwórz konto
Chmura tagów

Kokon niemowlęcy - jaki wybrać?

0
Kokon niemowlęcy - jaki wybrać?

Mimo, iż kokon niemowlęcy to produkt bardzo dobrze znany w krajach skandynawskich już od kilkudziesięciu lat to w naszym kraju jest jeszcze nowością. W Polsce pojawiły się w 2014 roku i szybko skradły serca mam stając się jednym z podstawowych punktów na liście wyprawkowej.

Kokon niemowlęcy – co to jest?

Kształtem przypomina ponton – składa się z materacyka, który dookoła otoczony  jest miękkimi, niezbyt wysokimi, bokami. Kokon chroni dziecko przed zgnieceniem, otula, zapewnia spokojny sen  i ułatwia opieką nad niemowlęciem. To sprawia, że jest chętnie przez rodziców  wybierany i polecany.

Kokony dostępne są  u wielu producentów, różnią się krojem, konstrukcją, materiałem. Każdy z tych czynników ma wpływ na komfort użytkowania produktu. Kokon dla noworodka zazwyczaj kupuje się raz, dlatego warto wybrać taki, który będzie dostosowany do potrzeb maluszka i oczekiwań rodziców. Jaki więc powinien być idealny kokon niemowlęcy?

kokon niemowlęcy w kropeczki confetti

Kupujemy kokon dla niemowlaka

Poniżej kilka punktów, którym warto jest się przyjrzeć przed dokonaniem zakupu.

Materiał, czyli z czego uszyty jest kokon?

Niemowlę leżąc i śpiąc w kokonie będzie w nim spędzać kilka – kilkanaście godzin dziennie, a tkanina wierzchnia kokonu ma bezpośredni kontakt ze skórą noworodka. Dlatego powinien być on wykonany z materiałów, które zapewniają właściwą cyrkulację powietrza by skóra niemowlęcia mogła oddychać i by maluszek się nie pocił. Najlepsze są oczywiście 100% naturalne tkaniny bez domieszek: bawełna, wiskoza bambusowa, len. Obowiązkowo z certyfikatem Oeko-Tex lub GOTS.

Jak wyprać kokon niemowlęcy?

Koniecznie w całości w pralce i to łącznie z materacykiem! Dlaczego? Bo gdy zawartość pieluszki wyleci bokiem, plecami ( u noworodków zdarza się to niemalże codziennie) lub gdy dziecko uleje, to wszystko przesiąka przez materiał i dostaje się do środka materacyka. Regularne pranie całości to jedyny sposób na wyczyszczenie kokonu z resztek pokarmu i uniknięcia rozwoju grzybów, bakterii itp. Obecnie większość produktów niemowlęcych jest przeznaczona do prania w całości np. poduszki, pościele, kołderki– wszystkie te artykuły wypełnienia mają wszyte na stałe by można je było łatwo i dogłębnie wyczyścić. Pranie w całości jest bardzo higieniczne i tak pielęgnowany produkt można później przekazać kolejnemu dziecku.

Kokon do łóżeczka – nie za duży nie za mały!

Rozmiar kokonu to coś w czym producenci się prześcigają – w myśl zasady im większy tym lepszy. Pytanie dla kogo lepszy – dla dziecka czy dla rodziców? Odpowiedź: dla nikogo!

Kokon najbardziej przydaje się w pierwszym półroczu życia dziecka. Ma on otulać maluszka, zmniejszać przestrzeń dookoła, by noworodek czuł się bezpiecznie, niczym w brzuszku mamy. Roczne dziecko już takiego otulenia nie potrzebuje. Tak więc nie ma sensu kupowanie kokonu na wyrost - to tak jakby kupować bodziaka dla 5-latka! Zbyt duży kokon nie spełni swojej roli i maluszek niechętnie będzie w nim przebywać.

Kokon ma chronić maluszka przed zgnieceniem podczas wspólnego spania z rodzicami – nie może być za duży, gdyż zajmie w łóżku zbyt wiele miejsca i nikomu nie będzie wygodnie. Optymalny rozmiar kokonu powinien wystarczyć do około 7-8 miesiąca, mieć taka powierzchnię wewnętrzną by mogło w nim leżeć ( i czuć się otulone) jedno dziecko.

Kokon dla noworodka w piórka

Bezpieczny kokon to „kokon bez dziury”

Jeśli chcemy niemowlę bezpiecznie ułożyć w kokonie, nie martwiąc się czy się z niego nie wyślizgnie to taki kokon powinien mieć zszyty cały obwód. Maluszki leżąc na plecach, wykonując jakiekolwiek ruchy nogami, przesuwają się w dół (w stronę swoich stóp). Jeśli kokon ma dziurę to dziecko może się przez nią wyślizgnąć. Zamknięty kokon, który jest zszyty po całym obwodzie, chroni dziecko przed zsuwaniem się w dół (w stronę nóg). Taki kokon jest najbezpieczniejszy.

Bez drobnych elementów

Drobne, plastikowe czy metalowe, elementy stwarzają ryzyko połknięcia. Dlatego tu zdecydowanie obowiązuje motto „im mniej tym lepiej”. Im bardziej prosty kokon, bez dodatkowych sznureczków, zawieszek, kokardek, tym lepiej dla bezpieczeństwa dziecka.

kokon w szare i  żółte dmuchawce

Kokony niemowlęce - Podsumowanie

Kokony dla dzieci dostępne są w wielu kombinacjach i wybór tego idealnego może nie być łatwy. Kierując się troską o bezpieczeństwo naszego maluszka, z pewnością wybierzemy najlepszy. Przed zakupem kokonu zwróć uwagę na:

  • Materiały, im bardziej naturalne tym lepiej
  • Sposób pielęgnacji - najkorzystniejsze jest pranie w całości
  • Optymalny rozmiar
  • Zszyty obwód
  • Bez drobnych elementów

Sprawdź nasze kokony niemowlęce!

 

kokon w łóżeczku niemowlęcym

Być może zainteresuje Cię także Kokon niemowlęcy - zastosowanie

Dodaj Komentarze (0)

Kategorie blog
Dołącz do nas
Otrzymuj jako pierwsza informacje o nowościach oraz promocjach i zgarnij 5% rabatu na kolejne zakupy! Zapisz się na nasz newsletter:
w górę
Sklep jest widoczny tryb
Zobacz pełną wersję witryny
Sklep internetowy Shoper.pl