SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 512-501-664           KONTAKT@TINYSTAR.PL

 

Wersje językowe
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła? Utwórz konto
Chmura tagów

High need baby – co to znaczy?

2
High need baby – co to znaczy?”

High need baby – co to znaczy?

Dziecko high need jest szczególnie wymagające. Choć poświęca mu się naprawdę sporo uwagi, to cały czas jest jej zbyt mało. Rodzice starają się, by niczego mu nie brakowało, a jednak rezultaty opieki nie są tak widoczne i zadowalające jak u innych dzieci. Wymagające dziecko potrzebuje uwagi i troski 24h na dobę.

High need baby to nie termin medyczny ani psychologiczny. To też nie choroba, absolutnie żadna wina rodziców, sposobu opieki itp. Wymagające maluchy po prostu takie się rodzą. Termin ten został określony przez Williama i Marthę Sears, którzy zauważyli, że niektóre dzieci mają szczególne cechy, odpowiadające za ich wyjątkowy temperament i jest to związane z budową i funkcjonowaniem ich układu nerwowego.

Zazwyczaj ten szczególny temperament widoczny jest zaraz po porodzie. Jednak czasami może objawić się kilka tygodni po narodzinach. Nie ma na to ściśle określonej reguły, ale są pewne cechy, które świadczą o tym, że „trafiło Wam się” dziecko HNB. Co to znaczy i jakie cechy o tym świadczą? Informacje znajdziesz poniżej.

Nieodkładalne dziecko – jakie ma cechy?

Nieodkładalne dziecko to inna nazwa high need baby i najlepiej określa główną cechę takiego malucha. Po prostu nie można odłożyć go i zostawić samemu sobie na dłużej niż jedną minutę. Potrzebuje on ciągłej bliskości i poczucia, że mama (najczęściej) jest zawsze obok! Inne cechy, które świadczą o posiadaniu wyjątkowo wymagającego dziecka to:

 • Nie chce przebywać/spać samo w łóżeczku ani we wózku.
 • Płacze i denerwuje się natychmiast, gdy je odłożysz.
 • Trudno je uspokoić, uśpić i zapewnić poczucie bezpieczeństwa.
 • Płacze bez powodu, wręcz krzykiem domaga się uwagi.
 • Jest bardzo ruchliwe, nadpobudliwe i głośne.
 • Nie potrafi samo się uspokoić ani zasnąć.
 • Jest nadwrażliwe, bardzo czułe na światło, dźwięki lub zbyt dużą ilość osób.
 • Nie ma stałych pór drzemek, praktycznie niemożliwe jest wprowadzenie codziennej rutyny.
 • Ciężko odstawić je od piersi, nie chce pić mleka modyfikowanego.
 • Domaga się ciągłego noszenia, przytulania, dotykania i kołysania.
 • Ma mocno nasilony lęk separacyjny.

Nieodkładalny noworodek mało śpi, a dużo płacze. Codzienność rodziców dziecka HNB z pewnością nie należy do najłatwiejszych i często wymaga przeorganizowania całego życia. Mama jest najczęściej jedyną osobą, która może dotykać, tulić i wykonywać przy maluchu np. czynności pielęgnacyjne.

Zaspokojenie potrzeb dziecka wymagającego jest bardzo trudne, ale nie niemożliwe. Warto mieć na uwadze kilka przydatnych sposobów, które pozwolą rodzicom na przetrwanie tego wyczerpującego okresu. Należy mieć też świadomość, że high need baby tak naprawdę nigdy nie wyrasta z bycia wymagającym i jego wyjątkowy temperament pozostaje z nim również w życiu dorosłym.

Pomocne sposoby na nieodkładalne dziecko

Jeśli jesteście pewni, że macie nieodkładalne niemowlę, czyli dziecko wymagające ciągłej uwagi i noszenia na rękach to warto, byście mieli na uwadze kilka ważnych kwestii:

 1. Przyzwyczajajcie dziecko do innych opiekunów

Choć trudno jest, szczególnie matce, choć na chwilę zostawić high need baby samo, to jednak ciągle próbujcie. Na minutę, dwie, na pół godziny – niech to będzie babcia, ciocia, matka chrzestna, czyli ktoś Wam bliski. Im szybciej maluch będzie miał koło siebie więcej osób niż tylko mamę, tym lepiej.

 1. Nie porównujcie do innych dzieci

Najgorsze co możecie zrobić, mając wymagające dziecko, to porównywać je do innych maluchów. To nigdy nie jest prawidłowe i nie przyniesie Wam nic dobrego. Każde dziecko jest inne, a już szczególnie te z wyjątkowym temperamentem. Ono zawsze będzie się odróżniać od innych ludzi – bo po prostu jest wyjątkowe!

 1. Nie bagatelizujcie potrzeb dziecka

Choć rzeczywistość z dzieckiem HNB jest bardzo trudna i często będzie brakować Wam sił i chęci dosłownie na wszystko, to nie możecie ignorować potrzeb malucha. Nie zostawiajcie go samemu sobie, nie unikajcie z nim kontaktu i nie róbcie nic na siłę. Posiadanie high need baby to nie kara! Musicie mieć tylko świadomość, że Wasze dziecko po prostu należy do tej specyficznej grupy i tak naprawdę wszystko jest z nim OK!

 1. Zadbajcie o siebie, znajdźcie czas na odpoczynek

Każdy musi mieć czas dla siebie. Zasada, która powinna być znana dosłownie wszystkim rodzicom to: „Byś mógł dbać o innych, najpierw zadbaj o siebie”. I nie ma tutaj mowy o żadnych odstępstwach. Jeśli nie będziecie wypoczęci i nie zadbacie o swoje potrzeby, to nie będziecie w stanie odpowiednio zająć się dzieckiem HNB, dlatego starajcie się jak najczęściej stawiać siebie na pierwszym miejscu.

 1. Zainwestujcie w przydatne gadżety

Są takie gadżety, które przyczynią się do zwiększenia komfortu dziecka, jak i Waszego. Koniecznie wypróbujcie:

 • Chustę do noszenia

Będziecie mogli mieć dziecko zawsze przy sobie, a przy okazji uzyskacie wolne ręce i odciążycie kręgosłup. Noszenie przy dziecku HNB jest nieuniknione, zatem warto ułatwić sobie zadanie, kupując chustę do noszenia!

 • Śpiworek do spania

Dzieci HNB są bardzo ruchliwe. Może nie spodobać im się ciasne owijanie i do tego pozostawienie w łóżeczku lub we wózku. Jako alternatywę wypróbujcie śpiworek do spania, który zapewni dziecku swobodę ruchów.

 • Kokon niemowlęcy

Wymagające dziecko wymaga, by opiekun był zawsze blisko niego. Fizycznie nie jest możliwe ciągłe noszenie go na rękach, dlatego z pomocą przyjdzie Wam kokon niemowlęcy, który położycie na kanapie lub na łóżku w sypialni.

 • Kocyk niemowlęcy

Przytulanie i zapewnianie poczucia bezpieczeństwa to podstawowa, by wymagające niemowlę czuło się komfortowo. Przydatny zatem okaże się tutaj kocyk, który będzie uspokajał i wyciszał.

 1. Skontaktujcie się z innymi rodzicami dzieci wymagających

Pamiętajcie, że nie jesteście sami! Warto, byście nawiązali kontakt z innymi rodzicami, którzy również zostali obdarzeni wymagającym dzieckiem. Wymiana spostrzeżeń, obaw, sprawdzonych metod itp. z pewnością będzie bardzo wspierającym doświadczeniem.

śpiworek do spania

Śpiworek do spania zapobiega rozkopaniu, nie krępuje ruchów,

a przy tym pomaga w budowaniu zdrowych nawyków związanych ze snem.

HNB – dziecko naprawdę wyjątkowe

Bycie rodzicem dziecka wymagającego to prawdziwe wyzwanie i wręcz życiowy sprawdzian. To egzamin nie tylko dla Waszej cierpliwości, ale też dla związku. Choć początki bywają trudne i nie raz codzienność Was mocno zaskoczy, to pamiętajcie, że Wasze dziecko jest naprawdę wyjątkowe i opieka nad nim nauczy Was mnóstwa nowych rzeczy i przyniesie wiele dobrego. Odkryjecie pokłady energii i cechy, o które siebie nie podejrzewaliście. Satysfakcja, że dajecie radę, będzie ogromna!

 

Może zainteresuje Cię: Styl boho w pokoju niemowlaka!

Dodaj Komentarze (2)

15 listopada 2022

Jeśli kiedyś faktycznie coś się zmieni, to może i będzie jakaś satysfakcja. Chociaż nie wiem czy dożyję do tego czasu i nie zwariuję. Mam 15mc.dziecko i jest tylko gorzej. Nie mogę wyjść do łazienki bez ryku, nie mogę nic zrobić w domu, ani w kuchni. WSZYSCY oczywiście sądzą, że to z lenistwa, bo ja przecież mam tylko 1 dziecko pod opieką.

31 maja 2023

Mamy to "szczęście", że trafiły nam się takie dwie córeczki. Oczywiście je kocham ale nie ukrywam, że opieka wieczorna to istna mordęga. Pocieszę wszystkich, że to mija po 3 latach (starsza córka tak miała). Młodsza w porównaniu do starszej przynajmniej daje spać w nocy, bo budzi się tylko raz (a nie 28 razy jak miała starsza w jej wieku).

Kategorie blog
w górę
Sklep jest widoczny tryb
Zobacz pełną wersję witryny
Sklep internetowy Shoper.pl