SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 512-501-664           KONTAKT@TINYSTAR.PL

 

Wersje językowe
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła? Utwórz konto
Chmura tagów

Dlaczego warto wprowadzać rytuały niemowlakowi?

0
Dlaczego warto wprowadzać rytuały niemowlakowi?

Organizacja dnia przy niemowlaku może na początku wydawać się trudna, ale dzięki stanowczości i pilnowaniu wykonywania tych samych czynności o zbliżonej porze, jest to jak najbardziej możliwe, a wręcz konieczne! Sprawdź, dlaczego niemowlaki potrzebują stałego planu dnia i co powinno się w nim znaleźć!

Rytuały niemowlaka - dlaczego warto je wprowadzać?

Ustalenie stałego rytmu dnia znacznie ułatwi funkcjonowanie całej rodzinie, szczególnie wtedy, gdy wasze życie weszło na zupełnie nowe tory. Pojawienie się nowego członka rodziny nierzadko wywraca całą dotychczasową rutynę do góry nogami. Na szczęście dzięki zastosowaniu odpowiedniego planu działania, szybko staniesz z powrotem na nogi!

Zanim jednak przejdziemy do tego, jak sprawić, by organizacja dnia przy niemowlaku, to nie była czarna magia, sprawdź, jakie korzyści wynikają z wprowadzenia rytuałów dla niemowlaka.

Dlaczego codzienne rytuały są dla niemowlaka tak ważne?

- Dają mu poczucie bezpieczeństwa.

- Uczą odróżniania dnia od nocy.

- Pozwalają się wyciszyć i odprężyć.

- Mają duży wpływ na dalszy rozwój.

- Pozwalają oswoić się z nieznanym światem.

- Budują więź między rodzicem a dzieckiem.

- Pozwalają uczyć się siebie nawzajem.

- Uczą funkcjonowania w rodzinie i przestrzegania zasad.

Stały rytm dnia niemowlaka i wprowadzone określone rytuały mają zdecydowanie korzystny wpływ na całą rodzinę. Dzięki nim żaden członek rodziny nie będzie czuł się zapomniany, a i mama będzie miała czas na zadbanie o siebie. Odpowiednia organizacja dnia jest szczególnie istotna, jeśli masz starsze dzieci, ale jest też ważna dla was, jako świeżo upieczonych rodziców, dla których narodziny dziecka, nierzadko oznaczają trudny sprawdzian dla związku.

Organizacja dnia przy niemowlaku – jakie rytuały są dla dziecka ważne?

Gdy niemowlak nauczy się, jakie codzienne czynności następują po sobie, nie będzie zdezorientowany, marudny i przestraszony. Łatwo zapanujesz nad jego emocjami, sprawisz, że będzie zdrowo się rozwijał, a nawet znajdziesz w tym wszystkim czas dla siebie.

Rytuały u niemowlaka, które warto zastosować i które pomagają w opiece oraz zapewniają prawidłowy start w przyszłość to przede wszystkim:

  1. Pobudka i poranek w miłym towarzystwie

Pierwszym ważnym rytuałem niemowlaka jest spokojna pobudka – jeśli nie musisz budzić niemowlaka rano, poczekaj, aż sam się wybudzi. Poranek bez stresu i nerwów daje niemowlakowi poczucie bezpieczeństwa i pozytywnie nastraja na resztę dnia.

Pamiętaj: Nie wyciągaj dziecka od razu z łóżeczka. Przywitaj się z nim, pogładź po policzku, dotknij rączek. Możesz uprzedzić, że teraz sprawdzisz, co znajduje się w jego pieluszce – to pierwszy punkt dobrze rozpoczętego dnia!

  1. Zmiana pieluszki w określonym miejscu

Drugim rytuałem ważnym dla niemowlaka jest zmiana pieluszki. O poranku staraj się przewijać niemowlaka zawsze w tym samym miejscu. Zorganizuj sobie wygodny kącik do przewijania, a maluch szybko zacznie kojarzyć to miejsce z komfortem i nauczy się cierpliwie czekać, aż na jego pupie znajdzie się sucha pieluszka.

Pamiętaj: Podczas przewijania zajmij czymś dziecko, daj mu zabawkę lub bambusową zawieszkę do smoczka, mów po kolei co robisz, a po zakończonym rytuale przewijania, powiedz, że teraz czas na mleko.

  1. Sycący posiłek i bliskość z mamą

Trzecim rytuałem, który buduje więź między dzieckiem a rodzicem i zapewnia poczucie bezpieczeństwa, jest karmienie. Niezależnie od tego, czy karmisz piersią, czy też butelką, zadbaj o fotel oraz poduszkę do karmienia – zapewnią wam obojgu komfort.

Pamiętaj: Jeśli zastanawiasz się, jak uregulować karmienie niemowlaka, staraj się, aby posiłki odbywały się o określonej porze każdego dnia. Stałe godziny karmienia nauczą niemowlaka określonych pór posiłków, dzięki czemu nie będzie nerwowy i rozdrażniony, a jedzenie będzie przyjemnością.

  1. Zabawy i spacery dla zdrowia i rozwoju

Ciekawymi punktami dnia, które są jednocześnie kolejnymi ważnymi rytuałami dla niemowlaka, są zabawa i spacer z niemowlakiem. Poprzez zabawę uczysz maluszka wielu nowych rzeczy i zacieśniasz więzi, poświęcając mu całą swoją uwagę.

Spacery z kolei są niezbędne do zachowania zdrowia i wzmacniają odporność malucha – powinny odbywać się absolutnie codziennie, bez względu na pogodę.

Pamiętaj: Koniecznie ustal określone pory na spacer i na zabawę. Spacer może odbywać się np. tuż po porannym posiłku. Jeśli dziecko w ciągu dnia będzie miało dostarczoną odpowiednią ilość zabawy, nie będzie miało na nią chęci, gdy przyjdzie czas spania.

  1. Regenerujące drzemki w ciągu dnia

Rytm dobowy niemowlaka jest różny, ale pamiętaj, że to ty powinnaś mieć nad nim kontrolę. By go uregulować, warto wprowadzić kolejny ważny rytuał dla niemowlaka, czyli drzemki w ciągu dnia. To dzięki nim maluch nie będzie rozdrażniony, zregeneruje swoje siły, wyciszy się i odpręży, a po całym dniu zaśnie o odpowiedniej porze. Drzemka uspokaja i zapewnia zdrowy rozwój.

Pamiętaj: Drzemka nie powinna być zbyt długa. Nie układaj malca do snu w totalnie zaciemnionym pomieszczeniu. Może to zaburzyć jego percepcję odróżniania dnia od nocy.

  1. Wyciszająca i relaksująca kąpiel

Kolejnym równie ważnym elementem dnia małego dziecka jest kąpiel. To ważny wieczorny rytuał niemowlaka, który przygotowuje do zakończenia dnia i do snu. Kąpiel powinna być relaksująca dla malca, by go wyciszyć, uspokoić i zapewnić maksymalne poczucie bezpieczeństwa.

Pamiętaj: Kąpiel ma zwiastować porę spania. Trzymaj się określonych czynności, które zawsze następują po sobie. Jeśli np. po kąpieli jednego dnia pozwolisz dziecku na zabawę, a drugiego od razu położysz je do łóżeczka, to z pewnością będzie rozdrażnione i będzie miało trudności w zaśnięciu.

  1. Usypianie o tej samej porze i z pomocą wieczornych rytuałów!

Określone rytuały przed snem są dla niemowlaka niezwykle ważne. Cisza, spokój, przygaszone światło i ciepło ciała rodzica, sprawiają, że maluch się wyciszy, uspokoi i spokojnie zaśnie. Zapewnij mu ulubiony nocny kocyk, włóż w ciepły śpiworek niemowlęcy, zaśpiewaj kołysankę. Będąc sam na sam z maleństwem, zacieśniasz więzi i budujesz poczucie bezpieczeństwa.

Pamiętaj: Usypiaj niemowlaka zawsze o tej samej porze i w tym samym miejscu — mogą to być twoje ramiona lub łóżeczko. Wypracujcie własny sposób na usypianie, a każdy kolejny dzień będzie nową szansą na poznawanie świata i wspólne spędzanie czasu.

O czym warto pamiętać, wprowadzając rytuały niemowlakowi?

Odpowiednia organizacja dnia przy niemowlaku jest ważna i ma ogromny wpływ na jego rozwój. Pamiętaj, jednak, że:

- Rytuały warto zmieniać co jakiś czas, w zależności od wieku i potrzeb dziecka.

- Nie spodziewaj się, że zawsze wszystko pójdzie zgodnie z planem i bądź przygotowana na różne scenariusze.

- Uzbrój się w cierpliwość, a jednocześnie działaj konsekwentnie.

- Daj czas sobie i dziecku. Początki są trudne i bywają frustrujące, ale z pewnością w końcu się dotrzecie.

- Angażuj w opiekę nad maleństwem tatę i innych członków rodziny, jeśli masz taką możliwość.

- W ciągu dnia nie zapominaj o sobie i swoich potrzebach.

- Obserwuj dziecko, staraj się wyczuwać jego potrzeby, wprowadzaj ewentualne zmiany w rytmie dnia i nie rób niczego na siłę.

- Wypracuj swój plan dnia, który jest zgodny z potrzebami twoimi i dziecka.

- Daj do zrozumienia innym członkom rodziny (w tym babciom i ciociom), że powinni szanować wasz plan dnia i wyuczone rytuały.

-  Zaopatrz się w pomocne akcesoria i gadżety niemowlęce, które będą wspierać wypełnianie waszego codziennego planu dnia.

Dodaj Komentarze (0)

Kategorie blog
w górę
Sklep jest widoczny tryb
Zobacz pełną wersję witryny
Sklep internetowy Shoper Premium