SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 512-501-664           KONTAKT@TINYSTAR.PL

 

Wersje językowe
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła? Utwórz konto
Chmura tagów

8 rzeczy, które blokują ci drogę do szczęśliwego macierzyństwa

0
8 rzeczy, które blokują ci drogę do szczęśliwego macierzyństwa

Bycie mamą to piękna, ale trudna rola. Czasami, świadomie lub też nie, kobiety utrudniają sobie to zadanie jeszcze bardziej. Chcesz być spełnioną i szczęśliwą mamą, ale ciągle coś ci w tym przeszkadza? Przeczytaj zatem o 8 rzeczach, które mogą blokować ci drogę do szczęśliwego macierzyństwa!

Poznaj 8 punktów, które blokują ci drogę do szczęśliwego macierzyństwa

Zastanawiasz się czasem, jak to jest, że niektóre kobiety spełniają się w roli matek i są szczęśliwe, a inne nie mogą się w niej odnaleźć i ciągle czują frustrację? W której grupie widzisz siebie? Niezależnie od tego, po której stronie jesteś, to wiedz, że trudy macierzyństwa dotykają każdą kobietę. O macierzyństwie można wiedzieć mniej lub więcej, jednak są rzeczy, które jesteś w stanie odblokować – zmiana sposobu myślenia o pewnych sprawach, to jeden z kluczy do szczęśliwego macierzyństwa.

Sprawdź, czy robisz te 8 rzeczy i tym samym torujesz sobie drogę do świadomego macierzyństwa i bycia spełnioną matką.

  1. Starasz się być perfekcjonistką i mieć zawsze wszystko pod kontrolą

Perfekcja w macierzyństwie to strzał w kolano! Dążenie do bycia idealną mamą to błędne koło.  Im bardziej chcesz mieć wszystko pod kontrolą, tym więcej frustracji cię spotyka! Wiesz dlaczego? Bo idealne matki nie istnieją! Nie możesz cały czas dobrze wyglądać, być pomysłowa, radosna i pełna energii. Dom, ty, dziecko, praca i znajomi nie będą nigdy w tym samym czasie perfekcyjnie przez ciebie ogarnięte! Nie staraj się być mamą idealną, a macierzyństwo stanie się dla ciebie dużo bardziej satysfakcjonujące.

  1. Porównujesz siebie i swoje dziecko do innych

Każde dziecko rodzi się już z pewnymi umiejętnościami, talentami, cechami charakteru i predyspozycjami i twoją rolą nie jest na siłę zmienianie dziecka, by było takie, jaki inne dzieci, tylko wspieranie go i umacnianie jego pozytywnych indywidualnych cech. Jeśli córka twojej koleżanki jest przebojowa i śmiała, a twoja pociecha wstydliwa i wycofana, to nie jest powód do smutku i frustracji. Każdy z nas jest inny i to jest wspaniałe! Porównywanie swojego dziecka i siebie do innych zdecydowanie odbiera ci radość z bycia mamą!

  1. Czekasz na moment, aż twoje dziecko będzie samodzielne i dorosłe

Trudy macierzyństwa dają ci się mocno we znaki? Jesteś wiecznie zmęczona, sfrustrowana i przytłoczona nadmiarem obowiązków? Zamiast skupiać się na teraźniejszości i cieszyć się z każdej chwili spędzonej z dzieckiem, czekasz, aż twoja pociecha będzie w końcu w pełni samodzielna i da ci odpocząć? Niestety przez to umyka ci wiele wspaniałych chwil, czas leci ci przez palce, a ty nie jesteś tu i teraz. Bycie mamą to rola na całe życie, ale niestety czas z małym dzieckiem płynie niesamowicie szybko i już nigdy się nie powtórzy! Przejdź do punktu kolejnego, a dowiesz się, jaka może być przyczyna takiego podejścia do macierzyństwa.

  1. Nie prosisz o pomoc, wszystko wiesz najlepiej

Myślisz, że jesteś samowystarczalna i ze wszystkim poradzisz sobie najlepiej? Nikt oprócz ciebie nie jest w stanie zająć się należycie twoim dzieckiem? Takie podejście szybko sprawi, że dopadnie cię wypalenie. Świadome macierzyństwo to, między innymi, umiejętność proszenia o pomoc. Tata również potrafi zająć się maluszkiem, nakarmić go i przewinąć. Teściowa ucieszy się z możliwości wyjścia z wnukiem/wnuczką na spacer! Zaufaj bliskim i nie dąż do tego, by wszystko robić samodzielnie!

  1. Czerpiesz wzorce z kont w Social Media, z telewizji, z kolorowych magazynów

Wizja współczesnego macierzyństwa kreowanego na ekranie bardziej szkodzi, niż pomaga —  być mamą oznacza tam być jak „super women”. Też starasz się dorównać tym zadbanym,  ciągle uśmiechniętym mamom, które są pełne energii i których dzieci są czyste, pięknie ubrane, mają najdroższe eko zabawki i akcesoria, nie oglądają bajek i jedzą marchewki zamiast żelków? Niestety nie jest to obraz prawdziwego macierzyństwa. Życie pisze inne scenariusze niż te z pięknie zaaranżowanych zdjęć. Czerpanie wzorców z takiego źródła prowadzi do wiecznych frustracji i poczucia niesprawiedliwości. Wmawiasz sobie, że nie jesteś zbyt wystarczającą i dobrą matką, bo nie jesteś taka jak te wszystkie „insta mamy”? One też w rzeczywistości takie nie są — zamiast więc zachwycać się sztucznie wyidealizowanym współczesnym macierzyństwem z mediów, wykreuj takie, które jest tylko twoje w prawdziwym życiu! Twoje dziecko chce mieć autentyczną kochającą mamę, a nie idealnego robota! Nie daj wpędzić się w kompleksy – ty też jesteś super mamą!

  1. Zapominasz o sobie

Bycie mamą nie oznacza porzucenia siebie! Choć twoje potrzeby nieco się oddaliły, to jednak nadal je masz! Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko — pamiętasz? Nie zapominaj więc o sobie, staraj się wygospodarować dla siebie wolny czas i pielęgnować swoje pasje. Znasz to powiedzenie „śpij, kiedy dziecko śpi”? Być może warto wprowadzić je w życie i też dać sobie chwilę wytchnienia, zamiast ciągle sprzątać i prasować? Podczas spotkań z koleżankami, poruszaj też inne tematy, nie mów tylko o kupkach, kaszkach i bolących piersiach. Zachowanie swojego zdrowia psychicznego i fizycznego w dobrym stanie to gwarancja szczęśliwego macierzyństwa.

  1. Uważasz, że depresja cię nie dotyczy

Depresja może dotyczyć każdej mamy i nie musi wystąpić zaraz po porodzie. Może pojawić się po jakimś czasie i przede wszystkim nie jest twoją winą! Depresja nie oznacza bycia gorszą i słabszą. To choroba jak każda inna i może dopaść każdego, niezależnie od statusu społecznego, czy też wykształcenia. O macierzyństwie z depresją niewiele się mówi. Jest ona często mylona ze zmęczeniem, natłokiem obowiązków i brakiem chwili dla siebie. Jeśli czujesz, że sobie nie radzisz i nie jesteś w stanie normalnie funkcjonować na co dzień, udaj się do specjalisty. Chorując na depresję, możesz też nieświadomie „zarażać” nią swoje dziecko.

  1. Nadużywasz słów „Muszę” i „Powinnam”

Powinnam mieć instynkt macierzyński, powinnam to wiedzieć, powinnam codziennie gotować zdrowe obiady, powinnam być szczęśliwa i czerpać przyjemność z przebywania ze swoim dzieckiem. Muszę się zmienić, muszę przeczytać kolejną książkę i muszę zacząć ćwiczyć! Znasz te zdania i często pojawiają się one w twojej głowie? Słowa „Powinnam” i „Muszę” są przekleństwem współczesnych czasów! Warto zamienić je na „mam prawo” lub „należy mi się”. Bycie mamą i tak jest trudne i wymagające, nie podnoś sobie więc poprzeczki absurdalnie wysoko, bo próba przeskoczenia jej może się skończyć naprawdę źle! To że czasami nie masz siły i ochoty na zabawy z dzieckiem, jest zupełnie normalne i nie ma w tym nic złego.

Macierzyństwo i życie — cała prawda!

Chcesz być idealną matką? Napisz książkę lub nakręć film! Macierzyństwo i życie to całkowicie inna historia, która pisze się sama w przeważającej części bez twojej ingerencji. Życie nie jest perfekcyjne i nie próbuj dążyć do ideału, bo zapewne i tak ci się to nie uda. Będąc mamą, możesz zadbać o jedno, co jest doskonałe — o idealną wyprawkę niemowlęcą, którą znajdziesz w Tiny Star! Dzięki niej wiele trudów macierzyństwa będzie łatwiejsze do zniesienia! A poza tym bądź sobą i dbaj o siebie równie dobrze, jak o swoje dziecko. Życie mamy to blaski i cienie i nie każdy dzień musi należeć do ciebie! Kochaj swoje dziecko i bądź dla siebie wyrozumiała, a szczęśliwe macierzyństwo będzie w zasięgu twojej ręki!

Dodaj Komentarze (0)

Kategorie blog
w górę
Sklep jest widoczny tryb
Zobacz pełną wersję witryny
Sklep internetowy Shoper Premium