SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 512-501-664           KONTAKT@TINYSTAR.PL

 

Wersje językowe
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła? Utwórz konto
Chmura tagów

Płacz noworodka – co oznacza?

0
Płacz noworodka – co oznacza?

Płacz niemowlaka to wyraźny sygnał, że coś się dzieje, jednak niekoniecznie coś złego – niemowlak po prostu w ten sposób przekazuje, że czegoś mu brakuje, jest głodne, ma mokrą pieluszkę lub potrzebuje bliskości drugiej osoby. Jest to zupełnie normalna reakcja, z którą każdy rodzic z pełną stanowczością będzie miał do czynienia. Jakie są powody płaczu niemowląt i jak odróżniać różne rodzaju płaczu dziecka? Zapraszamy do lektury!

Dlaczego noworodek płacze?

Póki dziecko nie nauczy się mówić, wiele rzeczy wyraża płaczem, bo tak naprawdę nie ma innej możliwości. Rodzice, zastanawiając się, dlaczego niemowlę ciągle płacze, doszukują się niekiedy jakichś poważnych przyczyn. A powody są najczęściej dość błahe i szybkie do odgadnięcia. Noworodek zanosi się płaczem najczęściej, gdy:

  •  Jest głodne.
  •  Ma mokrą pieluszkę.
  •  Boli go brzuszek, ma kolki lub wzdęcia.
  •  Chce przytulenia i bliskości rodzica.
  •  Jest zmęczone lub ma zbyt dużo bodźców.
  •  Ma niewygodne, szorstkie ubranko lub może go drażnić np. metka.
  •  Jest mu zbyt gorąco lub zbyt zimno.
  •  Ząbkuje.

Płacz noworodka - emocje rodziców

Pamiętaj, że emocje, które masz w sobie, w dużym stopniu oddziałują również na maleństwo. Jeśli się denerwujesz, ponieważ dziecko płacze, możesz doprowadzić do powstania błędnego koła. Im więcej Twoich nerwów, tym więcej płaczu dziecka. A tego przecież chcesz uniknąć! Wszystkie czynności, jakie wykonujesz przy niemowlaku, rób spokojnie, bez nerwów, krzyków, czy płaczu. Gdy maluch poczuje, że rodzic jest spokojny i opanowany, on również się w końcu uspokoi.

Najlepszym sposobem na uspokojenie malca jest kontakt skórą do skóry. Nagiego bobasa przytul do siebie i okryj np. kocykiem niemowlęcym. Gdy dzidziuś usłyszy Twój spokojny oddech, miarowe bicie serca i kojące ciepło ciała, wyciszy się i zrelaksuje. Dobrym sposobem na uspokojenie malca jest też rożek dla noworodka, który zapewni mu ciepło i bezpieczeństwo, jak wtedy, gdy przebywał w łonie matki.

 płacz noworodka - rożek niemowlęcy ukoi emocje

Dotyk oraz przytulenie to najlepszy sposób na ukojenie płaczu niemowlaka.

 

Rodzaje płaczu niemowlaka

Płaczowi często towarzyszą inne odruchy, które bacznie należy obserwować, aby dowiedzieć się, dlaczego noworodek tudzież niemowlę płacze:

  1. Głośny płacz niemowlaka, krzykliwy wraz z niespokojnymi ruchami i wkładaniem rączek do buźki może oznaczać, że jest po prostu głodne. Towarzyszy temu oblizywanie się lub kładzenie główki na bok w celu szukania piersi lub butelki.
  1. Głośny płacz, wręcz histeryczny może oznaczać nadmiar wrażeń lub nadmierne zmęczenie. Niemowlak, choć potrzebuje odpoczynku, nie będzie umieć sam zasnąć, może też zaciskać ze złości dłonie w piąstki.
  1. Mocny płacz wraz z prężeniem się, napinaniem i wyginaniem ciała może oznaczać kolki (najczęściej pojawia się po karmieniu). Dziecko często traci na chwilę oddech, zanosi się, by za chwilę znowu głośno zapłakać.
  1. Gdy delikatny płacz połączony jest ze stękaniem i pojękiwaniem, może to oznaczać, że niemowlaka męczą gazy lub zaparcia.
  1. Nerwowy płacz wraz z wkładaniem rączek do buźki i mocnym ślinieniem się, mogą być oznaką bolesnego ząbkowania. Dziąsła są wówczas czerwone i rozpulchnione.
  1. Delikatny płacz, przypominający trochę miauczenie kota, może oznaczać, że niemowlak potrzebuje bliskości, przytulenia, dotyku lub po prostu obecności drugiego człowieka.
  1. Gdy płacz jest głośny i towarzyszy mu przy tym drżenie dolnej wargi, to znak, że niemowlakowi jest zbyt zimno – koniecznie przykryj go dodatkowym kocykiem niemowlęcym lub włóż w rożek dla noworodka.
  1. Jeśli maluch płacze, sapiąc przy tym i ciężko dysząc, prawdopodobnie jest mu zbyt gorąco. Pamiętaj, że przegrzanie dziecka jest dla niego bardzo groźne.
  1. Maluch może również cicho kwilić, lekko popłakiwać, gaworzyć, co oznacza, że mu się nudzi i potrzebuje rozrywki.

 

Na początku z pewnością będziesz intuicyjnie reagować na płacz noworodka. Jednak z czasem i dzięki dokładnej obserwacji malca, nauczysz się rozpoznawać podstawowe potrzeby i rodzaje płaczu dziecka. Szybka reakcja na płacz jest kluczowa. Nie pozostawiaj dziecka samemu siebie, w szczególności, gdy płacze. Jeśli w porę nie zareagujesz, niemowlak może się w końcu uspokoić i zasnąć, jednak pamiętaj, że będzie to miało negatywny wpływ na jego psychikę i poczucie bezpieczeństwa.

Przeczytaj także: Sposoby na spokojny sen niemowlaka

Dodaj Komentarze (0)

Kategorie blog
w górę
Sklep jest widoczny tryb
Zobacz pełną wersję witryny
Sklep internetowy Shoper Premium