SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 512-501-664           KONTAKT@TINYSTAR.PL

 

Wersje językowe
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła? Utwórz konto
Chmura tagów

Odbijanie po karmieniu – co musisz wiedzieć

0
Odbijanie po karmieniu – co musisz wiedzieć

Czy odbijanie noworodka po karmieniu jest ważne? Jakie korzyści z tego wynikają i jak wykonywać tę czynność prawidłowo? Jeśli oczekujesz dziecka lub jesteś świeżo upieczonym rodzicem, temat karmienia zapewne bardzo Cię interesuje. Koniecznie więc przeczytaj poniższy wpis, a dowiesz się, jak odbić noworodka po karmieniu i dlaczego warto to robić.

Odbijanie niemowlaka po karmieniu

Do prawidłowego rozwoju Twojego dziecka przyczynia się wiele aspektów, a jednym z nich jest prawidłowe karmienie – to proces, który nierozerwalnie łączy się z tak zwanym odbijaniem. Niezależnie od tego, czy karmisz piersią, czy mlekiem modyfikowany, pamiętaj, aby zawsze odbijać noworodka po karmieniu. Dlaczego ta czynność jest tak ważna? Przede wszystkim:

  • Pomaga w pozbyciu się zalegającego w brzuszku powietrza.
  • Może być pomocna przy nadmiernym ulewaniu.
  • Dziecko zwróci ewentualną treść żołądkową w bezpiecznej pozycji (np. na Twoim ramieniu), a nie leżąc w łóżeczku.
  • Pozwala uniknąć przykrych dolegliwości związanych z brzuszkiem – bóle brzucha, kolki i nadmierne gazy.

Nadmierne powietrze w brzuszku może gromadzić się zarówno podczas karmienia piersią, jak i z butelki, dlatego, jeśli zastanawiasz się, czy odbijać noworodka po karmieniu piersią to odpowiedź brzmi tak!  Jest to ważna czynność niezależnie od metody karmienia. Szczególnie dbaj o regularne odbijanie, jeśli widzisz, że maluch je bardzo łapczywie lub nadmiernie ulewa.

Pamiętaj też, że czas na odbicie jest bardzo różny. Czasami maluch odbije zaraz po jedzeniu, a czasami potrzebuje na to nawet kilkunastu minut. Musisz uzbroić się w cierpliwość i nauczyć się skutecznych pozycji do odbijania po karmieniu, które znacznie ułatwią ten proces.

W którym momencie należy odbić noworodka?

Odbijanie po karmieniu piersią, czy też butelką należy wykonywać niezależnie od pory – odbijaj noworodka zarówno w dzień, jak i nocy. Najlepiej robić to zaraz po skończonym karmieniu, ale możesz też odbijać dziecko w przerwach między karmieniami:

  • Karmienie piersią a odbijanie

Jeśli dziecko pije z obu piersi, to staraj się odbić malucha między zmianą jednej piersi na drugą. Karm w wygodnej dla Ciebie, jak i dziecka pozycji, tak, by maluch miał swobodny dostęp do piersi, nie denerwował się i nie pił zbyt łapczywie.

  • Karmienie z butelki a odbijanie 

Jeśli karmisz butelką, to odbicie malucha możesz wykonywać, gdy butelka jest w połowie pusta lub gdy jest całkowicie pusta. Zwracaj uwagę, by smoczek był zawsze wypełniony mlekiem oraz by dziurka nie była zbyt duża – zapobiegnie to połykaniu powietrza przez niemowlaka.

Najlepsze pozycje do odbijania niemowlaka po karmieniu

Pozycja do odbijania po karmieniu musi być przede wszystkim bezpieczna dla niemowlaka, czyli taka, w której nie zachłyśnie się podczas ewentualnego ulania i taka, która spowoduje lekki ucisk na brzuszek, by uwolnić nagromadzone powietrze. Do wyboru masz:

  • Pozycja na ramieniu

Inaczej odbijanie w pozycji pionowej. Polega na trzymaniu dziecka na ramieniu tak, by brzuszek ściśle przylegał do Twojego ciała. Przytrzymaj główkę jedną ręką, a drugą umieść na pupie. Rączki dziecka powinny znajdować się na Twoich plecach, a nóżki niech będą lekko ugięte. Możesz delikatnie poklepywać, a najlepiej masować plecki malucha.

  • Pozycja na siedząco

Lub też pozycja półsiedząca. Polega na ułożeniu dziecka na Twoich udach tak, by pupa malucha spoczywała na jednej nodze, a brzuszek opierał się na drugiej. Udo, na którym dziecko ma brzuszek, unieś lekko do góry. Jedną ręką podeprzyj bródkę dziecka, a drugą możesz delikatnie masować plecki.

  • Pozycja na leżąco

Lub też pozycja półleżąca. Umieść dziecko tak, by opierało się pleckami o Twój brzuch. Główka niech spoczywa na przedramieniu, a pupa na jednym udzie. Ta pozycja do odbijania po karmieniu zalecana jest po 3 miesiącu życia.

  • Pozycja „kolkowa”

Polega na umieszczeniu malucha na jednej ręce. Główka powinna leżeć na zgięciu łokciowym, a reszta ciała na ręce. Pomiędzy nóżkami dziecka powinna znajdować się Twoja dłoń.

Niezależnie od tego, jaką pozycję do odbijania po karmieniu wybierzesz, zawsze miej przy sobie pieluszkę (tak zwaną ulewajkę 30x30 cm). Ochronisz dzięki temu swoją odzież, jeśli dziecku się uleje oraz szybko wytrzesz jego buźkę. Co ważne, noworodek, a później niemowlak może ulewać nie tylko przez buzię, ale również przez nos i jest to całkowicie normalne.

Do kiedy odbijać dziecko po jedzeniu?

Karmienie wyłącznie mlekiem (z piersi lub modyfikowanym), należy praktykować, aż maluch nie skończy 6 miesiąca życia. Tak długo też należny odbijać niemowlaka po karmieniu. Niektóre źródła podają, że powinno się to robić do 4 miesiąca życia, jednak najważniejsza jest obserwacja. Jeśli widzisz, że dziecko ma problemy z brzuszkiem po karmieniu, postaraj się potrzymać go w jednej z wyżej wymienionych pozycji po karmieniu do momentu, aż nie usłyszysz charakterystycznego „beknięcia”.  Przyniesie mu to sporą ulgę i pomoże uniknąć problemów z brzuszkiem.

Na pytanie, czy po karmieniu piersią trzeba odbijać, tak samo jak przy karmieniu butelką, odpowiedź brzmi TAK! Mimo że prawidłowe przystawianie niemowlaka do piersi nie powinno powodować połykania dużych ilości powietrza, to jednak istnieje takie ryzyko, dlatego niezależnie od tego, jak karmisz, zawsze praktykuj odbijanie niemowlaka po karmieniu lub w trakcie! Zarówno maluszek, jak i Ty, będziecie szczęśliwsi i spokojniejsi! A to najważniejsze!

Dodaj Komentarze (0)

Kategorie blog
w górę
Sklep jest widoczny tryb
Zobacz pełną wersję witryny
Sklep internetowy Shoper Premium