SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 512-501-664           KONTAKT@TINYSTAR.PL

 

Wersje językowe
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła? Utwórz konto
Chmura tagów

Kiedy niemowlę przesypia całą noc?

0
Kiedy niemowlę przesypia całą noc?

Chcesz wiedzieć, od kiedy niemowlę przesypia całą noc? To normalne pytanie, które zadają sobie wszyscy świeżo upieczeni rodzice. Spokojne noce bez przewijania i karmienia są bardzo wyczekiwane i przede wszystkim jak najbardziej realne! Należy tylko uzbroić się w cierpliwość i zapewnić maluszkowi odpowiednie warunki snu.

Kiedy niemowlę zacznie przesypiać całą noc?

To, że na początku musisz wstawać do noworodka nawet kilka razy w ciągu nocy, jest zupełnie normalne. Jednak w miarę upływu czasu, każdy rodzic ma nadzieję na spokojne noce i możliwość dłuższego snu zarówno swojego, jak i dziecka. Kiedy niemowlę zaczyna przesypiać całe noce? Na to pytanie niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo sen niemowlaka to sprawa bardzo indywidualna tak jak inne aspekty związane z rozwojem.

Ogólnie można przyjąć, że niemowlak ma zdolność do przesypiania całych nocy między 6. a 9. miesiącem życia. Związane jest to głównie z nocnym karmieniem niemowlaka, które nie musi już być tak częste, a nawet można je już odpuścić. Jednak nie każdy maluch będzie chciał z tego „przywileju” tak szybko zrezygnować, więc ważna jest obserwacja i dużo cierpliwości.

Zamiast jednak odliczać dni do ukończenia przez twoje dziecko konkretnego wieku, lepiej skupić się na zapewnieniu mu odpowiednich warunków do snu. Pamiętaj też, że to, co robi twoja pociecha przed pójściem do łóżeczka, ma ogromne znaczenie, dlatego polecamy wrócić do jednego z naszych poprzednich artykułów na temat sposobów na skuteczne wyciszenie niemowlaka przed snem:

Jak wyciszyć niemowlaka przed snem? - blog - TINY STAR

Fazy snu niemowlaka

By zrozumieć „jak działa” organizm dziecka, kiedy ono śpi, warto wspomnieć o temacie faz snu niemowlaka. Otóż sen niemowlaka obejmuje dwie główne fazy:

  • REM, czyli sen płytki

REM trwa nawet połowę całego snu. To faza snu aktywnego, podczas którego można zauważyć ruch gałek ocznych i powiek. Niemowlak wierci się, szuka odpowiedniej pozycji do snu, kopie nóżkami, podkurcza je i prostuje. To całkowicie normalne zachowanie, dlatego najlepiej zostawić maluszka w spokoju i nie próbować go uspokajać.

  • NREM, czyli sen głęboki

Sen głęboki jest już znacznie spokojniejszy. Maluch ma spokojny miarowy oddech, nie rusza się i śpi w jednej określonej pozycji. Może mieć lekko rozchylone usta. Absolutnie nie można w tym momencie wybudzać dziecka, z pewnością będzie płaczliwe, marudne, a nawet może stracić apetyt.

Istnieje też tak zwana faza czuwania, w której to niemowlak nie śpi, ale też nie płacze i nie wymaga interwencji ze strony rodzica. To faza, w której dziecko może obracać główkę w stronę światła, słyszy co się wokół niego dzieje, może delikatnie poruszać nóżkami i rączkami. Jeśli maluszkowi nie przeszkadza głód, mokra pieluszka, czy też uczucie gorąca lub zimna, jest duże prawdopodobieństwo, że za moment znowu zaśnie.

Sposoby na niespokojny sen niemowlaka

Sen niemowlaka nie zawsze jest taki sam każdej nocy. Raz może być dłuższy, raz krótszy, raz jest spokojny, a raz bardzo burzliwy. Jeśli jednak często masz do czynienia z niespokojnym snem niemowlaka, to warto, byś odpowiednio na niego reagowała.  Jest kilka sprawdzonych wskazówek, które mogą ci pomóc:

  1. Dobrze przygotowane miejsce do spania

Przygotowanie miejsca, w którym maluch będzie spał, jest kluczowe! W kąciku do spania powinno znaleźć się łóżeczko z wygodnym materacem, a w nim:

- Prześcieradło do łóżeczka na gumce, by nie zsuwało się z materaca w trakcie wiercenia i nie zakłócało snu niemowlaka.

- Płaska poduszka dla niemowlaka, która też może stać się przytulanką kojarzącą się z bezpiecznym snem.

- Organizer do łóżeczka, dzięki któremu będziesz mieć wszystko pod ręką podczas nocnych wybudzeń i szybko zareagujesz np. w razie mokrej pieluszki.

 

  1. Rytuały przed snem

To, co robi dziecko przed snem, ma istotny wpływ na to, jaką będziecie mieli noc. Warto więc wprowadzić odpowiednie rytuały wieczorne jak wyciszająca kąpiel, kołysanka na dobranoc, czy przyciemnione światło. Głośna muzyka, aktywne zabawy, czy, co gorsza, ekran telewizora zagwarantują wam nieprzespaną noc!

 

  1. Drzemki niemowlaka w ciągu dnia

To, czy twoje dziecko ucina sobie drzemki w ciągu dnia, również ma istotne znaczenie dla snu wieczornego. Jeśli drzemki są długie i częste, może to skutkować nieprzespanymi nocami, a nawet tym, że maluch z dnia zrobi sobie noc, a z nocy dzień. Pilnuj zatem, by drzemki były stosunkowo krótkie i by ostatnia nie była późnym popołudniem! Co więcej, brak drzemek może też skutkować tym, że maluch będzie na tyle zmęczony, że trudno mu będzie wieczorem zasnąć. Tutaj należy znaleźć odpowiedni balans.

 

  1. Komfortowe „przykrycie” dla niemowlaka

Zwróć szczególną uwagę na to, w czym śpi niemowlak. By zapewnić mu wygodę, komfort i odpowiednią temperaturę, postaw na śpiworek do spania. Do wyboru masz różne rozmiary, dlatego z pewnością dopasujesz odpowiedni dla swojego dziecka. Śpiworek dla niemowlaka do spania zapobiega:

- Rozkopania się przez malca w nocy.

- Przegrzaniu i wyziębieniu.

- Przykrycia sobie buźki i ograniczenia dostępu do powietrza.

Śpiworek do spania to „kołderka” do zadań specjalnych – daje swobodę ruchów, pozostając jednocześnie całą noc na miejscu i zapewniając poczucie bezpieczeństwa.

 

  1. Nocna przerwa w karmieniu niemowlaka

Karmienie noworodka i niemowlaka w nocy to zapewnienie mu odpowiedniej ilości składników odżywczych i nie należy z tego rezygnować. Później jednak nocna przerwa w karmieniu niemowlaka powinna powoli zanikać. Szczególnie jest to ważne, gdy karmisz mlekiem modyfikowanym, ponieważ może to prowadzić do powstawania próchnicy. Jak więc oduczyć dziecko jedzenia w nocy?

  • Zadbaj o to, by maluch najadał się do syta w ciągu dnia.
  • Dbaj, by posiłki w ciągu dnia były regularne.
  • Po 6. miesiącu wprowadź pokarmy stałe, ale nie rezygnuj z mleka w ciągu dnia!
  • Gdy maluch budzi się w nocy, spróbuj go uspokoić w inny sposób niż podanie butelki.

 

  1. Bliskość i bezpieczeństwo

Warto zadbać o to, by niemowlak wiedział, że zawsze jesteś blisko. Wtedy będzie czuł się bezpiecznie, a jego sen będzie spokojniejszy. Reaguj więc na płacz, na gwałtowne wybudzanie, czy też na koszmary senne (dzieci również je miewają). Ignorowanie potrzeby dotyku, czy przytulenia, może mieć poważne konsekwencje w rozwoju niemowlaka. Poczucie bezpieczeństwa i bliskość rodzica to podstawa w opiece nad dzieckiem.

Pytanie, które spędza sen z powiek wielu rodzicom, czyli kiedy niemowlę zaczyna przesypiać całe noce?

Bądź gotowa na to, że dziecko może się wybudzać w nocy do 3. roku życia (czasami nawet i dłużej)  i jest to zupełnie normalne. Co więcej, wybudzanie się dziecka w czasie snu, szczególnie noworodkowi, pozwala przetrwać i zdrowo się rozwijać.

Fazy snu niemowlaka są przeciwnością do faz snu u osoby dorosłej. Przechodząc z jednej fazy do drugiej, niemowlak ma prawo się wybudzać i jest to prawidłowa reakcja na głód, mokrą pieluszkę, czy też ból. Staraj się reagować na płacz i nocne wybudzanie możliwie jak najszybciej — ma to duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju niemowlaka. W końcu przyjdzie taki dzień, kiedy nocne wybudzania pójdą w niepamięć i być może nawet za nimi zatęsknisz!

Dodaj Komentarze (0)

Kategorie blog
Dołącz do nas
Otrzymuj jako pierwsza informacje o nowościach oraz promocjach i zgarnij 5% rabatu na kolejne zakupy! Zapisz się na nasz newsletter:
w górę
Sklep jest widoczny tryb
Zobacz pełną wersję witryny
Sklep internetowy Shoper.pl