SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 512-501-664           KONTAKT@TINYSTAR.PL

 

Wersje językowe
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła? Utwórz konto
Chmura tagów

Kalendarz rozwoju niemowlaka – 7., 8. i 9. miesiąc życia

0
Kalendarz rozwoju niemowlaka – 7., 8. i 9. miesiąc życia

Twój niemowlak przekroczył pół roku swojego życia? Czas na 7., 8. i 9. miesiąc życia dziecka, czyli dalszy niesamowity rozwój, rozszerzanie diety i wiele innych niespodzianek. To czas, w którym twoje dziecko siada, zaczyna raczkować i wszędzie jest go pełno! Zobacz, jak wspierać rozwój niemowlaka w tym okresie i z jakimi perypetiami przyjdzie ci się zmierzyć.

Rozwój niemowlaka w 7., 8. i 9. miesiącu życia

Kalendarz rozwoju niemowlaka z 7., 8. i 9. miesiąca życia dziecka to wskazówki na temat tego, co potrafi niemowlak w tym okresie, do czego się przygotowuje i z czym ma jeszcze trudności. Jaka w tym wszystkim jest twoja rola? Ogromna! Dlatego koniecznie przeczytaj poniższy wpis, by dobrze przygotować się na ten etap w życiu i dowiedz się, jakie przydatne gadżety dla niemowlaka warto mieć w domu.

7. miesiąc życia dziecka – co potrafi niemowlak na tym etapie?

Siódmy miesiąc życia dziecka to przede wszystkim znaczny rozwój emocjonalny. Oprócz tego, że niemowlak rośnie w oczach, to jeszcze zaczyna śmiało okazywać swoje emocje i uczucia, zarówno w postaci radości, strachu, jak i niezadowolenia. Jego ulubioną pozycją i też wskazaną do codziennych ćwiczeń jest pozycja na brzuszku – to pozycja „wyjściowa” do zdobywania dalszych umiejętności.

Rozwój siedmiomiesięcznego dziecka przejawia się w następujących umiejętnościach:

- Potrafi pewnie trzymać przedmioty w rączce, rzucać nimi i potrząsać. Ponadto umie trzymać je w prawej i w lewej ręce jednocześnie.

- Niemowlak w 7 miesiącu życia jest bardzo ruchliwy i podejmuje najróżniejsze próby przemieszczenia się. Np. będąc w pozycji na brzuszku, próbuje pełzać do tyłu.

- Chętnie i często bawi się swoimi stopami, wkładając je do buzi. Jest bardzo sprawny i wygimnastykowany.

- Charakterystycznym zachowaniem niemowlaka w 7 miesiącu życia jest tak zwana umiejętność „kicania”, która objawia się tym, że podczas trzymania maluszka pod pachami, pionowo, ugina i prostuje swoje nóżki. Wygląda, jakby chciał skakać/kicać.

- Niemowlę 7-miesięczne siedzi jeszcze niepewnie, choć potrafi samo podciągnąć się do tej pozycji.

- To już zdecydowanie czas na rozszerzanie diety i wypróbowanie metody BLW.

- Dziecko siedmiomiesięczne pewnie wyraża swoje emocje. Doskonale wiesz, kiedy jest zadowolone, a kiedy zdecydowanie nie oraz kiedy się boi i czuje niepewnie np. pośród obcych ludzi.

8. miesiąc życia dziecka – co potrafi niemowlak na tym etapie?

Ósmy miesiąc życia dziecka to etap, w którym maluch nie przybiera już tak intensywnie na wadze, ale jego rozwój emocjonalny oraz zdobywanie nowych umiejętności to cały czas dynamiczny proces. Ośmiomiesięczny niemowlak to już wspaniały tworzysz do zabaw i wspólnych posiłków.

Jak wygląda rozwój ośmiomiesięcznego dziecka?

- Niemowlak w tym okresie staje się bardzo „gadatliwy” i z jego ust możesz słyszeć ciągłe „ma-ma”, „ba-ba”, „ta-ta” itp.

- Ośmiomiesięczne dziecko potrafi przez kilka minut samodzielnie siedzieć bez podparcia.

- Powoli zaczynać pełzać, gdy leży na brzuszku.

- Niemowlak w ósmym miesiącu życia potrafi już doskonale wyczuć odległość i wie, kiedy jest w stanie sięgnąć po widziany przedmiot. Chwyta go bez problemu.

- Dziecko uczy się, że to, co robi, wywołuje jakiś skutek np. puszcza zabawkę, a ona upada i robi hałas.

- Bawi się zabawkami, nie tylko wkładając je do buzi, ale też obracając, ściskając i przekładając z ręki do ręki.

- Żywo reaguje na swoje imię i doskonale rozpoznaje „swoich”, a na „obcych” może reagować płaczem i niepokojem.

9. miesiąc życia dziecka – co potrafi niemowlak na tym etapie?

Dziewięciomiesięczne dziecko zdecydowanie musisz już mieć na oku! Pozostawione na podłodze w parę sekund potrafi zniknąć z pola twojego widzenia. Wszędzie jest go pełno, wszystkim się interesuje, chce dotknąć i sprawdzić, jak smakuje. Do tego dużo mówi, a na spacerze zdecydowanie nie chce już spać!

Jak więc wygląda rozwój dziewięciomiesięcznego dziecka?

- Niemowlak w tym okresie samodzielnie już wstaje z pozycji leżącej, siedzi, i powoli raczkuje. Zdarza się, że potrafi stać, trzymając się mebli.

- Dziewiąty miesiąc życia dziecka to okres, w którym interesują go przeróżne dźwięki i hałasy. Sam wydaje z siebie różne odgłosy, powtarza sylaby, naśladuje.

- Dziecko w tym okresie potrafi chwycić nawet bardzo małe przedmioty.

- Nie lubi zostawać samo, a jego ulubionym towarzyszem jest zazwyczaj mama. Gdy znika z pola widzenia, zaczyna się płacz i krzyk.

- Niemowlak zaczyna rozumieć proste polecenia i rozróżnia ok. 30-40 słów.

- Przygotuj się na kolejne perypetie związane z wyżynaniem się ząbków.

- W dziewiątym miesiącu życia dziecko chętnie naśladuje miny i niektóre zachowania innych ludzi.

- Niemowlak rozpoznaje i rozumie coraz więcej emocji. Śmieje się, gdy coś mu się podoba i zaczyna rozumieć, że i ty się śmiejesz, gdy coś zrobi i jesteś z tego zadowolona.

- Wiele rzeczy robi celowo, z określonym zamysłem. Wyrzucenie zabawki z wózka to już najczęściej nie przypadek.

Jak wspierać rozwój niemowlaka w 7., 8. i 9. miesiącu życia?

Po przeczytaniu wielu informacji na temat rozwoju niemowlaka, który skończył pół roku, pewnie zastanawiasz się, jak wspierać rozwój 7, 8 i 9-miesięcznego dziecka? Co zrobić, by twój maluszek był bezpieczny i szczęśliwy i w jakie niezbędne akcesoria dla niemowląt w tym okresie warto zainwestować? Bez obaw! Mamy dla ciebie sprawdzone rady i przydatne akcesoria, które pomogą ci nie tylko wesprzeć niemowlaka w rozwoju, ale też zapewnić mu radość i swobodę z wykonywania nowych fascynujących dla niego czynności!

Jak wspierać rozwój 7, 8 i 9-miesięcznego dziecka?

W tym okresie niemowlak potrzebuje dużo twojej uwagi, czułości i miłości. Choć jest zaabsorbowany wszystkim tym, co dzieje się wokół niego, to jednak cały czas pragnie twojego kontaktu i zainteresowania. To dzięki twojemu towarzystwu maluszek nabiera chęci i odwagi do dalszego eksplorowania świata. Jak możesz mu w tym pomóc?

- Koniecznie rozszerz mu dietę. Włącz do menu warzywa i owoce. Podawaj nie tylko w formie papek, ale też całe kawałki, zgodnie z metodą BLW. Zdecydowanie przyda ci się śliniak z kieszonkąpieluszka bambusowa do wycierania twarzy i rączek.

- Dziecko w tym okresie potrzebuje dużo bliskości i może odczuwać lęk separacyjnym, dlatego zadbaj o to, by miało swoją ulubioną przytulankę. Z powodzeniem sprawdzi się tutaj kocyk niemowlęcy np. bambusowy, który jest mięciutki i przyjemny w dotyku, a ponadto niemowlak może bezpiecznie wkładać go do buzi.

- Twój niemowlak już powoli zaczyna się przemieszczać, dlatego koniecznie pomyśl o zabezpieczeniu otoczenia. Zadbaj o to, by na drodze maluszka nie było żadnych niebezpiecznych przedmiotów. Ponadto zabezpiecz rogi stołów i gniazdka elektryczne.

- Dziecko na tym etapie potrafi chwycić już bardzo małe przedmioty, dlatego należy uważać, by nie miało dostępu do malutkich rzeczy, ponieważ może je połknąć. Koszyk bawełniany, który do tej pory miałaś na komodzie, możesz bez obaw dać dziecku do zabawy – włóż do niego ulubione zabawki i pozwól maluszkowi wkładać oraz wyjmować z niego różne rzeczy.

- Czytaj maluszkowi różne opowiadania, pokazuj ilustracje, nazywaj przedmioty i tłumacz, do czego służą. Wszelkie kolorowe obrazki na pewno go zainteresują.

- W tym okresie niemowlak przygotowuje się do nauki mówienia, dlatego dużo do niego mów, opowiadaj i staraj się, by maluch widział przy tym twoją twarz. Jest to ważne szczególnie w 9 miesiącu życia dziecka.

- Zawracaj się do maluszka po imieniu, wołaj go, wydawaj proste polecenia. Niemowlak w tym okresie dużo już rozumie i potrafi reagować na własne imię.

- Choć niektóre niemowlaki w 9 miesiącu życia już zaczynają raczkować, to nie martw się, jeśli twoje dziecko nie podejmuje tych prób. Niektóre maluszki nawet mogą pominąć ten etap.

- Pamiętaj o tym, że zęby twojego malca nadal rosną. Dbaj o higienę jamy ustnej i smaruj dziąsła maścią łagodzącą, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Miej zawsze pod ręką pieluszkę „ulewajkę”, by nadmiar śliny nie podrażniał buzi.

- Okazywanie miłości, czułości i dużo przytulania na pewno wpłynie pozytywnie na dalszy rozwój niemowlaka.

- Sen to nadal jeden z najważniejszych elementów rozwoju, dlatego dbaj o to, by maluch miał zdrowy i długi sen. Na tym etapie przyda się dobra pościel bawełniana z wypełnieniem lub śpiworek do spania w rozmiarze 06-18 miesięcy.

- Zamiast butelki, podawaj dziecku wodę do picia w kubeczku.

- Podczas spaceru daj dziecku możliwość oglądania tego, co dzieje się wokoło, wyciągnij je z wózka i mów o tym to, co widzicie.

Kalendarz rozwoju niemowlaka – 7., 8. i 9. miesiąc życia. Podsumowanie.

Twoje dziecko w 7., 8. i 9. miesiącu życia dużo już rozumie, jest coraz bardziej zaciekawione tym, co dzieje się wokoło, chce wszystkiego dotknąć i spróbować. Jednocześnie jest to więcej pracy dla ciebie – nie możesz zostawiać niemowlaka samego nawet na chwilę, musisz dbać o otoczenie, w którym maluch się znajduje i zaspokajać jego potrzeby emocjonalne, w tym potrzebę bliskości. Dalszy prawidłowy rozwój niemowlaka zależy od twojego zaangażowania i poświecenia mu jak największej ilości swojego czasu.

Dodaj Komentarze (0)

Kategorie blog
Dołącz do nas
Otrzymuj jako pierwsza informacje o nowościach oraz promocjach i zgarnij 5% rabatu na kolejne zakupy! Zapisz się na nasz newsletter:
w górę
Sklep jest widoczny tryb
Zobacz pełną wersję witryny
Sklep internetowy Shoper.pl