SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 512-501-664           KONTAKT@TINYSTAR.PL

 

Wersje językowe
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła? Utwórz konto
Chmura tagów

Kalendarz rozwoju niemowlaka – 5. i 6. miesiąc życia

0
Kalendarz rozwoju niemowlaka – 5. i 6. miesiąc życia

Zastanawiasz się, co umie 5 i 6-miesięczne dziecko? Co potrzebne jest niemowlakowi w domu w tym okresie, jak się z nim bawić i mądrze opiekować? Jesteś w dobrym miejscu! Zobacz, jak wygląda rozwój niemowlaka w 5. i 6. miesiącu jego życia i czego szczególnie mu potrzeba, by  prawidłowo i zdrowo się rozwijał.

Rozwój niemowlaka w 5. i 6. miesiącu życia

Kalendarz rozwoju niemowlaka z 5. i 6. miesiąca życia podpowie ci, jakie zmiany zachodzą w życiu twojego maleństwa oraz jak skutecznie stymulować jego rozwój i zaspokajać coraz większą ciekawość. Jest to wasza wspólna droga ku lepszemu poznawaniu świata i nauki nowych umiejętności. Niemowlak w 5. i 6. miesiącu z dużym uporem próbuje wykonywać wiele nowych czynności i z radością eksploruje swoje otoczenie. Ty, jako rodzic z takim samym uporem codziennie wspieraj maluszka i ciesz się z jego sukcesów.

5. miesiąc życia dziecka – co potrafi niemowlak na tym etapie?

Piąty miesiąc życia dziecka dostarcza mu wiele możliwości do dalszego zdrowego rozwoju fizycznego, psychicznego i emocjonalnego. Niemowlak w tym okresie jest już bardzo sprawny fizycznie i ma świetnie umiejętności motoryczne. Z chęcią sprawdza swoje możliwości i uczy się różnic pomiędzy poszczególnymi przedmiotami.

Zdrowy rozwój pięciomiesięcznego dziecka objawia się przede wszystkim tym, że:

- Niemowlak potrafi przekręcić się z pleców na brzuch oraz na odwrót.

- Jego ręce są już silniejsze, dzięki czemu może dość długo utrzymać się na przedramionach, będąc w pozycji na brzuszku.

- Czasami udaje mu się przemieścić w inne miejsce, np. poprzez turlanie, czy nieporadne pełzanie.

- Jest w stanie utrzymać się przez chwilę w pozycji siedzącej, główka jest już bardzo stabilna.

- w 5 miesiącu życia dziecko potrafi bawić się samo. Przez długi czas może rozpracowywać zabawkę lub bawić się swoimi piąstkami.

- Próbuje przekładać zabawkę z jednej ręki do drugiej, samo utrzyma też już butelkę.

- Jego ciekawość jest coraz większa i nadal poznaje świat poprzez wkładanie wszystkiego do buzi.

- Pięciomiesięczne niemowlę trafnie ocenia odległości i dzięki temu dosięga przedmioty znajdujące się obok niego.

- Krzykiem domaga się bliskości mamy i kontynuowania zabawy.

- Żywo interesuje się własnym odbiciem w lustrze i robi do siebie różne miny.

- Na tym etapie może pojawić się pierwszy ząbek. Maluch ćwiczy już też gryzienie.

- Niemowlak naśladuje nie tylko twoje miny, ale może też przejąć twoje emocje. Śmieje się, kiedy ty się śmiejesz, ale może też płakać, jeśli zauważy, że i ty płaczesz.

- Gdy usłyszy nieznajomy, groźny dla niego głos, może się przestraszyć i zacząć płakać.

Jak wspierać rozwój 5-miesięcznego dziecka?

Jak wspierać rozwój niemowlaka, który wszedł w 5 miesiąc swojego życia? Twój maluszek jest już bardzo towarzyski i „wygadany”, a jego umiejętności szczególnie motoryczne mogą cię bardzo zaskoczyć. Co robić z 5-miesięcznym dzieckiem i w jakie przydatne gadżety dla niemowlaka warto się zaopatrzyć?

Pomocne wskazówki, jak wspierać rozwój 5-miesięcznego dziecka:

- Codziennie rozmawiaj z maleństwem i go słuchaj, a także czytaj mu książeczki dla dzieci i puszczaj wesołą muzykę.

- Zadbaj o to, by w zasięgu małych rączek były zabawki. Mogą być już zdecydowanie bardziej „zaawansowane”. Np. grać, otwierać się, świecić, szeleścić itp.

- Podnoś delikatnie za ręce, by ćwiczyć mięśnie i naukę siadania. Pamiętaj jednak, by na siłę nie przyspieszać etapu siadania.

- Odbicie w lusterku będzie uczyć i bawić twoje 5-miesięczne dziecko, dlatego choć raz dziennie zarezerwuj czas na tego typu rozrywkę.

- Jeśli twój niemowlak dużo się ślini zarówno przez wkładanie rączek do buzi, jak i przez pierwszy wychodzący ząbek, miej pod ręką pieluszki „ulewajki”, którym szybko i delikatnie osuszysz buźkę dziecka.

- W 5 miesiącu niemowlak ma już swoją ulubioną zabawkę. Może nią być kocyk niemowlęcy, który często występuje w roli pierwszej przytulanki. Postaw na kocyk bambusowy, który jest miły i chłodny w dotyku.

- Zapewnij krótką zabawę w kąpieli. Przelewanie wody lub zabawa pianą będą doskonałe! Nie zapomnij przyszykować ręcznika z kapturkiem, który szybko osuszy i ogrzeje niemowlaka po kąpieli.

- Kładź niemowlaka na ziemi i pozwól mu się bawić oraz turlać. Dla ochrony i wygody możesz rozłożyć kocyk lniany, bambusowy lub bawełniany.

- Zabawa w „Gdzie jest mama?” będzie na tym etapie doskonała. Przyzwyczaisz maluszka do tego, że chociaż na chwilę znikasz, to za moment znów się pojawiasz, więc nie ma się czym martwić.

6. miesiąc życia dziecka – co potrafi niemowlak na tym etapie?

Szósty miesiąc życia dziecka to przede wszystkim wielkie przygotowania do rozszerzania diety. Oprócz mleka możesz zacząć powoli wprowadzać inne produkty, które pobudzą nie tylko zmysł smaku niemowlaka, ale też jego dotyk i węch. Sprawdź, co umie półroczne dziecko i jak przygotować się do kolejnego etapu rozwoju.

Jak przebiega zdrowy rozwój sześciomiesięcznego dziecka?

- Półroczne dziecko dość dobrze już siedzi podparte, choć często przewraca się na boki.

- Chętnie i bardzo energicznie eksplorują otoczenie, starając się przy tym przemieszczać, podejmują pierwsze próby raczkowania.

- Wszystko w zasięgu wzroku i dotyku, musi znaleźć się w małej rączce, a następnie w buźce.

- Następuje postęp w mowie, słychać już proste słowa jak „baba”, „mama”, „gaga”. Niemowlak przysłuchuje się uważnie, co do niego mówisz i śmiało możesz czekać na odpowiedź.

- Lubi piosenki i ruch. Interesują go wszelkie dźwięki i stara się przemieszczać w kierunku, z którego je słyszy.

- Lustro jest dla niego fascynujące, jak i osoba, którą widzi w jego odbiciu.

- Półroczne dziecko wyśmienicie rozpoznaje głosy bliskich osób.

- Jego układ pokarmowy jest już gotowy na przyjmowanie innych pokarmów niż mleko.

- Następuje intensywna nauka gryzienia, co też wpływa na rozwój mowy.

- Doskonale przewraca się z pleców na  brzuszek i na odwrót.

- Półroczny niemowlak uwielbia bawić się swoimi stopami, które potrafi podciągnąć aż do buzi.

- Dużo sprawniej idzie mu przekładanie przedmiotów z jednej ręki do drugiej.

- 6-miesięczne dziecko pięknie gaworzy, zdecydowanie z takim maluchem nie będziesz się nudzić!

- Wyrzynanie się ząbków to już realny scenariusz. Dziecko w tym okresie może być marudne, niespokojne, nerwowe.

Jak wspierać rozwój 6-miesięcznego dziecka?

Wsparcie rozwoju półrocznego dziecka wymaga już od ciebie sporo energii. Maluch jest bardzo ruchliwy i ciekawski, dlatego nie możesz go spuszczać z oka nawet na sekundę. Co jest ważne w tym okresie, jakie zabawy warto proponować niemowlakowi i które przydatne gadżety dla niemowlaka warto mieć w domu?

Sprawdź wskazówki, jak wspierać rozwój 6-miesięcznego dziecka:

- Zabezpiecz otoczenie, w którym dziecko się porusza. Pamiętaj, że wszystko ląduje w jego buzi, dlatego staraj się, by maluch nie miał dostępu do małych przedmiotów.

- Podawaj niemowlakowi do zabawy przedmioty o różne fakturze, kształcie i w przeróżnych kolorach.

- Możesz zacząć na tym etapie rozszerzanie diety. Wspólne posiłki będą wspaniałą zabawą i cudownie spędzonym czasem z całą rodziną.

- Pod koniec 6 miesiąca życia oraz wtedy, gdy dziecko będzie już w miarę stabilnie siedzieć, możesz wypróbować metodę BLW – rozszerzanie diety, w którym dozwolenie jest podawanie dziecku całych kawałków jedzenia, a nie tylko w formie papki. Pamiętaj o niezbędnych akcesoriach dla niemowląt jak śliniak z kieszonką, pieluszka do wytarcia buzi, talerzyki i kubeczki niekapki.

- Rozwój półrocznego dziecka to też duża zmiana w wielkości maluszka. Z tego względu, że jest bardzo energiczne i potrafi zmieniać pozycje podczas spania, zaopatrz się w specjalny śpiworek do spania w większym rozmiarze 06-18 miesięcy.

- Zabieraj niemowlaka na codzienne spacery w spacerówce, by lepiej widział to, co się dzieje naokoło. Zabieraj ze sobą nie tylko przekąski, ale też ulubione zabawki niemowlaka, czy też kocyk. Z pewnością nie obejdzie się bez pojemnej torby dla mamy na wózek.

- Ze względu na pojawienie się pierwszych ząbków, dbaj nie tylko o higienę jamy ustnej dziecka, ale też o jego samopoczucie. Wyrzynanie się ząbków nie jest przyjemne, dlatego często tul dziecko, mów do niego, baw się z nim i rozmawiaj. Zaopatrz się w gryzaki i maści łagodzące.

- Sadzaj malucha na swoich kolanach. Kładź na podłodze i zachęcaj do pełzania. Ciesz się z jego sukcesów i nagradzaj szczerym uśmiechem.

Kalendarz rozwoju niemowlaka – 5. i 6. miesiąc życia. Podsumowanie

Piąty i szósty miesiąc życia dziecka to już półmetek, kiedy twój maluszek z noworodka stał się niemowlakiem. Zaczynasz zdawać sobie sprawę, że rozwój twojego dziecka naprawdę szybko się toczy. Zarówno w kwestii wyglądu, jego zachowania, jak i zmian w okazywaniu emocji. To czas, w którym pojawiają się pierwsze ząbki, pierwsze stałe pokarmy i próby przemieszczania się z punktu A do punktu B. Na pewno jest to okres intensywny zarówno dla ciebie, jak i dla maluszka, dlatego wspieraj go z całych swoich sił i okazuj jak najwięcej czułości. Jego zdrowy rozwój wynagrodzi ci wszystkie trudy i nieprzespane noce.

Dodaj Komentarze (0)

Kategorie blog
Dołącz do nas
Otrzymuj jako pierwsza informacje o nowościach oraz promocjach i zgarnij 5% rabatu na kolejne zakupy! Zapisz się na nasz newsletter:
w górę
Sklep jest widoczny tryb
Zobacz pełną wersję witryny
Sklep internetowy Shoper.pl