Chcesz wiedzieć, jakie niespodzianki kryje przed tobą 3. i 4. miesiąc życia twojego dziecka? Maluszek szybko rośnie i coraz więcej umie. W tych miesiącach znacznie łatwiej złapać z nim kontakt i nawiązać więź. Dowiedz się, jak wspierać rozwój niemowlaka w trzecim i czwartym miesiącu jego życia oraz jakie gadżety i akcesoria ci w tym pomogą!
Rozwoju niemowlaka w 3. i 4. miesiącu życia
Kalendarz rozwoju niemowlaka z trzeciego i czwartego miesiąca życia dostarczy ci najważniejszych wskazówek na temat tego, jak zmienia się dziecko, co już umie i jakie zmiany zachodzą w jego rozwoju. Ponadto otrzymasz klarowne podpowiedzi, jak skutecznie wspierać rozwój niemowlaka i czego najbardziej mu potrzeba w tym okresie. Ważne informacje z tej dziedziny, pozwolą ci zrozumieć wiele zachowań twojego maluszka, a to z kolei umożliwi ci bycie odpowiedzialną i cierpliwą mamą.
3. miesiąc życia dziecka – co potrafi niemowlak na tym etapie?
Trzeci miesiąc życia dziecka to duży skok w jego rozwoju. Widoczne zmiany w wyglądzie oraz w zachowaniu mogą cię zaskoczyć! Niemowlak jest przede wszystkim bardzo zainteresowany otoczeniem, osobami, z którymi ma kontakt na co dzień oraz swoimi… rączkami. Jest zdecydowanie bardziej towarzyski i chętnie nawiązuje kontakt nie tylko wzrokowy.
Dynamiczny rozwój trzymiesięcznego dziecka jest widoczny poprzez to, że:
- Ma już w pełni otwarte dłonie i potrafi prostować palce, co ułatwia mu chwilowe trzymanie zabawki, a nawet potrząśniecie nią.
- Sprawnie przewraca się z pleców na bok, jest bardzo ruchliwy, a gdy delikatnie pociągniesz go za rączki, będzie podejmował próby siadania.
- Niemowlak w tym miesiącu życia potrafi podnieść główkę i utrzymać ją w pozycji pionowej.
- Będąc w pozycji na brzuszku, wspiera się na przedramionach, unosząc główkę i klatkę piersiową.
- Widocznie interesuje się swoimi rączkami, które wkłada do buzi.
- 3-miesięczne niemowlę potrafi wodzić wzrokiem za poruszającymi się przedmiotami i ludźmi.
- Jest w stanie zatrzymać wzrok na dłużej na czymś, co go zainteresuje.
- Rozwój trzymiesięcznego dziecka obejmuje też wydawanie różnych dźwięków, nazywane „gruchaniem”. Maluch wydaje piski radości, często nawet głośno się śmieje.
- Tylne ciemiączko zarasta się (choć jest to sprawa dość indywidualna), a odruchy noworodkowe (np. Babińskiego, czy Moro) zaczynają zanikać.
- W 3 miesiącu życia niemowlak krócej ssie pierś, a pory jego posiłków są już bardziej uregulowane.
- Jego słuch jest bardzo dobry. Potrafi zlokalizować źródło usłyszanego dźwięku i odwrócić główkę w odpowiednią stronę.
- Niemowlak, który ma 3 miesiące, potrafi wykorzystywać płacz do swoich celów. Np. gdy mu się nudzi lub chce bliskiego kontaktu z mamą, zaczyna płakać, a czasem nawet krzyczeć.
- Niemowlak zaczyna widocznie nudzić się w swoim łóżeczku i zdecydowanie potrzebuje częstych zmian otoczenia oraz towarzystwa innych osób.
Jak wspierać rozwój 3-miesięcznego dziecka?
Będąc mamą małego szkraba, zapewne zastanawiasz się, jak efektywnie wspierać rozwój niemowlaka, który właśnie wkroczył w 3 miesiąc życia. Zapoznaj się ze wskazówkami i radami na temat tego, co robić z niemowlakiem, by zdrowo i beztrosko się rozwijał oraz jakie przydatne gadżety dla niemowlaka ułatwią ci opiekę nad nim i uproszczą codzienność.
Zatem jak wspierać rozwój 3-miesięcznego dziecka? Oto wskazówki:
- Codziennie kładź malucha w pozycji na brzuszku, by dalej ćwiczył swoje mięśnie i stymulował wzrok. Przyda się tutaj miękki i przyjemny w dotyku kocyk niemowlęcy, który rozłożysz np. na kanapie lub na podłodze.
- Podawaj niemowlakowi zabawki do rączki (najlepiej miękkie), by mógł ćwiczyć chwytanie i by rozwijał zmysł dotyku. Sprawdzi się tutaj kocyk bambusowy, który jest miły w dotyku, chłodny i bezpieczny dla dziecka, nawet wtedy, gdy włoży go do buzi.
- Mów do dziecka jak najwięcej, słuchaj go, naśladuj dźwięki. Rób przy tym różne miny i dużo się uśmiechaj.
- Do spania nadal kładź niemowlę na pleckach, a z tego względu, że jest ono już dość ruchliwe, wkładaj je w śpiworek niemowlęcy, który całą noc będzie na swoim miejscu.
- Poprzez częste wkładanie rączek do buzi, niemowlak bardzo się ślini, dlatego staraj się wycierać mu buźkę, by nie doszło do podrażnień. Z pomocą przyjdą ci pieluszki bambusowe lub specjalne peluszki „ulewajki”, która są chłonne, delikatne i bezpieczne dla skóry niemowlaka.
- By dziecku nie nudziło się w łóżeczku i by poznawało otaczający je świat, wkładaj je np. do bujaczka. Z tej pozycji maluch będzie więcej widział, a żeby było mu wygodniej podłóż pod główkę płaską poduszkę z uszami.
- Pamiętaj, by nie zostawiać niemowlaka samego np. przewijaku i na kanapie. Jest już na tyle ruchliwy, że mógłby spaść.
4. miesiąc życia dziecka – co potrafi niemowlak na tym etapie?
Rozwój czteromiesięcznego dziecka szybko postępuje. Na tym etapie masz już w domu całkiem spore niemowlę, które wręcz rośnie w oczach. Sprawność ruchowa jest coraz lepsza i zdecydowanie wymaga on jeszcze więcej twojej uwagi. Mało tego! Czteromiesięczne dziecko doskonale wie, jak o tę uwagę zabiegać!
W czwartym miesiącu życia dziecka możesz zaobserwować:
- Umiejętność stabilnego i mocnego utrzymywania główki w pozycji pionowej oraz śmiałego jej podnoszenia.
- Przewracanie się z boku na plecy oraz z pleców na bok.
- Leżąc w pozycji na brzuszku, niemowlak czteromiesięczny opiera się na dłoniach i pręży nóżki.
- Wzmaga się jego zainteresowanie przedmiotami wokoło i śmiało po nie sięga. Potrafi trzymać w dłoniach tylko jedną zabawkę.
- Każda rzecz, która jest w rączce, w końcu ląduje w buzi. W taki sposób czteromiesięczne niemowlę poznaje świat.
- W 4 miesiącu życia dziecka łatwo zauważyć jego bogatą mimikę. Maluch odkrywa, że może puszczać bańki ze śliny, parskać i wydawać przeróżne odgłosy. Śmieje się głośno i wydaje radosne okrzyki szczególnie na widok mamy.
- Krzyk to też umiejętność, którą niemowlak wykorzystuje, by przywołać do siebie mamę.
- Główka dziecka jest już na tyle stabilna, że nie musisz podtrzymywać jej podczas noszenia.
- Otaczający świat jest dla malucha coraz bardziej wciągający. Jest szczególnie zainteresowane tym, co widzi podczas spacerów zza budki swojego wózka.
- Dynamiczny rozwój czteromiesięcznego dziecka pozwala mu rozpoznać bliską mu osobę.
- Z ust niemowlaka na tym etapie daje się usłyszeć proste głoski jak ba-ba.
- Niemowlak w tym okresie świetnie rozpoznaje zapachy, szczególnie swoich zabawek i akcesoriów oraz kojący zapach mamy.
- Maluszek rozpoznaje głosy bliskich osób i reaguje na ich wołanie.
Jak wspierać rozwój 4-miesięcznego dziecka?
Niemowlak w 4 miesiącu lubi jak coś się wokół niego dzieje. Jest żywy i zainteresowany dosłownie wszystkim. Twoją rolą w tym okresie jest zaspokajać jego ciekawość i stymulować każdy zmysł. Dowiedz się, jakie niezbędna akcesoria dla niemowląt warto mieć w domu!
Czym i jak wspierać rozwój 4-miesięcznego dziecka?
- Dużo spaceruj i pozwól niemowlakowi obserwować drzewa, liście, niebo. By jednak na spacerze nic cię nie zaskoczyło, pamiętaj, by odpowiednio spakować torbę dla mamy. Koniecznie wybierz pojemny i funkcjonalny model.
- Pamiętaj, by nie zostawiać niemowlaka samego np. na kanapie, czy łóżku. Jest już na tyle ruchliwy, że łatwo mógłby spaść. Do zabaw na kanapie wykorzystuj np. kokon niemowlęcy, który uchroni go przed sturlaniem się na podłogę.
- Nie przetrzymuj niemowlaka w łóżeczku, bierz go w ramiona, chadzaj z nim po domu, tańcz, opowiadaj i śpiewaj piosenki.
- Stymuluj wzrok dziecka, pokazując mu różne przedmioty, kolorowe zabawki i proste książeczki.
- Stymuluj węch dziecka poprzez przybliżanie do jego noska różnych przedmiotów lub jedzenia.
- Świetną zabawą dla niemowlaka w tym okresie jest patrzenie na siebie w lustrze. Koniecznie pokaż maluszkowi jego odbicie, a śmiechów i pisków nie będzie końca.
- Kładź dziecko na matę edukacyjną lub powieś w łóżeczko pałąk z zabawkami, by maluch mógł je trącać i po nie sięgać.
- By podczas przewijania mieć wszystko pod ręką, zaopatrz się w organizer na łóżeczko lub bawełniane koszyki na komodę, dzięki którym nie będziesz musiała zostawiać maluszka samego na przewijaku nawet na sekundę.
- Nadal praktykuj kładzenie na brzuszku i uważnie kontroluj każdy ruch niemowlaka.
Kalendarz rozwoju niemowlaka – 3. i 4. miesiąc życia. Podsumowanie.
Teraz już wiesz, co jest potrzebne 4-miesięcznemu niemowlakowi w domu i jak wspierać jego rozwój. Jakich nowych umiejętności możesz się po dziecku spodziewać i czego uczyć malca, by rozwijać jego zmysły i zaspokajać ciekawość. Zdecydowanie masz już w domu bardzo ciekawską istotę, która potrzebuje twojego wsparcia i towarzystwa niemal non-stop. To czas, w którym zacieśniasz więzi i budujesz relacje z dzieckiem, które będą miały dla niego ogromne znaczenie w dalszym rozwoju.