SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 512-501-664           KONTAKT@TINYSTAR.PL

 

Wersje językowe
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła? Utwórz konto
Chmura tagów

Kalendarz rozwoju niemowlaka – 10., 11. i 12. miesiąc życia

0
Kalendarz rozwoju niemowlaka – 10., 11. i 12. miesiąc życia

Jak wspierać rozwój niemowlaka, który wszedł w 10., 11. i 12. miesiąc swojego życia? Sprawdź, na co szczególnie zwracać uwagę w tym okresie, jak nadążyć za sprawnie raczkującym i wspinającym się na meble szkrabem oraz w jakie przydatne gadżety dla niemowlaka warto się zaopatrzyć! Rozwój rocznego dziecka jest niezwykle zaskakujący – sprawdź sama!

Rozwój niemowlaka w 10., 11. i 12. miesiącu życia

Kalendarz rozwoju niemowlaka z 10., 11. i 12. miesiąca życia uświadomi ci, jakie potrzeby ma dziecko na tym etapie rozwoju i czego możesz się po nim spodziewać. Jest tego naprawdę sporo, ponieważ to ostatnie 3 miesiące okresu niemowlęcego. Twój szkrab jest dużo bardziej świadomy siebie i otaczającego go świata i chętnie zagląda w każdy zakamarek! 10., 11. i 12. miesiąc życia dziecka to ostatnie miesiące, w których będziesz mieć w domu niemowlaka. Warto wykorzystać ten czas najlepiej jak się da!

10. miesiąc życia dziecka – co potrafi niemowlak na tym etapie?

Dziesiąty miesiąc życia dziecka to okres, w którym niemowlak uwielbia wszelkiego rodzaju zabawy na podłodze. To, że potrafi się już sprawnie przemieszczać z jednego miejsca w drugie, daje mu wiele możliwości i frajdy. Jest bardzo sprawne fizycznie, dlatego z wieloma czynnościami potrafi już poradzić sobie samodzielnie.

Twoje niemowlę ma 10 miesięcy? Sprawdź, co już umie:

- Z leżenia na brzuszku potrafi wstać i usiąść. Siedzi stabilnie i nie przewraca się na boki.

- 10-miesięczne niemowlę stoi, trzymając się mebla lub osoby obok niego. Raczkowanie to dla niego żaden problem (pamiętaj jednak, że niektóre dzieci mogą pominąć etap raczkowania i nie ma w tym nic złego).

- Maluch w tym okresie potrafi pokazać, że potrzebuje bliskości lub pomocy. A jeśli coś mu się nie podoba, np. zabierzesz mu zabawkę, głośno o tym poinformuje krzykiem lub płaczem.

- Niemowlak wie już doskonale, że jeśli zniknęłaś mu z pola widzenia, to zapewne za chwilę wrócisz. Dotyczy to również schowanej zabawki na jego oczach. Bez trudu po nią sięgnie, nawet jeśli w danej chwili jej nie widzi.

- Potrafi turlać piłkę po podłodze i trzymać w swoich dłoniach nawet 3 zabawki naraz.

- Dziesięciomiesięczne dziecko uwielbia powtarzać usłyszane dźwięki. Może nawet udać mu się powiedzieć „mama” lub „tata”.

- To, co robi maluch, zazwyczaj ma swój cel. Np. gdy włoży zabawki do pudełka, to wie, że może je z niego wyjąć.

- Potrafi samodzielnie jeść, wkładać jedzenie do buzi i wybierać te kąski, które najbardziej mu się podobają.

11. miesiąc życia dziecka – co potrafi niemowlak na tym etapie?

Jedenasty miesiąc życia dziecka to już wielkie przygotowania do samodzielnego chodzenia. Nie przyspieszaj na siłę tego procesu, tylko uważnie obserwuj niemowlaka i podawaj mu swoją pomocną dłoń za każdym razem, gdy tego potrzebuje. Jego zachowanie jest już bardziej świadome i doskonale wie, czego chce. Doskonale też wie… czego nie chce!

Twoje niemowlę ma 11 miesięcy? - sprawdź, co już umie:

- Dziecko na tym etapie cały czas usilnie ćwiczy swoje nóżki, chcąc już na nich samodzielnie stać. Może nawet ustać chwilę bez trzymania się czegokolwiek.

- Jedenastomiesięcznemu niemowlaki udaje się już samodzielnie otwierać szafki i szuflady. Chętnie zagląda do pudełek i wyjmuje z nich zawartość.

- Wzrok na tym etapie jest wyostrzony, dlatego patrząc na jakiś obrazek, niemowlak potrafi wyłapać coraz więcej szczegółów.

- Dziecko w tym okresie chce już być samodzielne, jednak nadal potrzebuje wiedzieć, że jesteś zawsze blisko.

- Wypowiedzenie słów „mama” i „tata” nie powinno już stanowić dla niego trudności. Próbuje też wymawiać inne słowa.

- Niemowlę w wieku 7 miesięcy wie już, jak ma na imię i reaguje, gdy je zawołasz. Ponadto zaczyna już kojarzyć imiona najbliższych członków rodziny.

- Gdy coś, co mu zaproponowałaś, nie będzie mu się podobać, stanowczo pokręci główką.

- Potrafi schylić się i przykucnąć, by podnieść to, co go zainteresowało. Z kolei wstanie z tej pozycji, już może nie być dla niego takie proste.

- Czasami może współpracować przy ubieraniu i próbować wkładać nóżki w nogawki od spodni, a czasami wręcz przeciwnie, będzie kręcić się i próbować uciekać.

12. miesiąc życia dziecka – co potrafi niemowlak na tym etapie?

Ciekawisz się, co umie roczne dziecko? Podpowiadamy, że na dwunasty miesiąc życia dziecka warto przygotować sobie naprawdę wygodne buty. Niemowlak jest na tyle ciekawski, że musisz mieć oczy dookoła głowy i na każdym kroku uważać, by nie zrobił sobie krzywdy. Wszystko chce robić sam i lubi obserwować innych ludzi, naśladując ich. Głównym celem rocznego dziecka jest nauka chodzenia i do tego uparcie dąży, próbując powoli puszczać twoją dłoń.

Twoje niemowlę ma 12 miesięcy? - sprawdź, co już umie:

- Trzymane za jedną rękę, będzie powoli dreptał. Wykorzysta każdą okazję, by wstać i zrobić kilka kroków np. trzymając się mebli. Zdecydowanie będzie zainteresowany schodami i choć uda mu się na nie wejść to już z zejściem będzie miał problem.

- Rozwój rocznego dziecka obejmuje też umiejętność budowania wież z dwóch — trzech klocków. Ponadto maluch uwielbia wkładać i wyjmować różne rzeczy do i z pojemnika.

- Jeśli dziecko chce ci coś pokazać, o coś zapytać lub poprosić, to jest w stanie wskazać na to placem.

- Raczkuje w bardzo szybkim tempie i często próbuje samodzielnie wstawać.

- Choć apetyt może mu się nieco zmniejszyć, to lubi próbować nowych rzeczy i o najważniejsze, gdy już skończy 12. miesiąc życia, może jeść praktycznie wszystko to, co starsi członkowie rodziny.

- Roczne dziecko nie potrafi się jeszcze dzielić, dlatego zabawy z innymi dziećmi mogą wyglądać różnie.

- W dwunastym miesiącu życia dziecko najchętniej przebywa w towarzystwie bliskich mu osób. Wśród „obcych” może czuć się niepewnie, choć bardzo lubi obserwować różne zachowania.

- Patrzenie na siebie w lustrze nabiera już nowego znaczenia. Roczne dziecko wie już, że patrzy na siebie.

- Gdy z jego ust usłyszysz słowo „mama”, to możesz mieć już pewność, że to zwrot użyty z pełną świadomością właśnie do ciebie.

- Maluch w tym wieku potrafi naśladować psa, kota i inne popularne dźwięki np. tykanie zegara.

- Jego ząbki nadal rosną, powinno ich być już od 6 do 8.

Jak wspierać rozwój niemowlaka w 10., 11. i 12. miesiącu życia?

Opieka, wychowanie i wsparcie rozwoju niemowlaka to przygoda, której nigdy nie zapomnisz. Jest ona bardzo trudna, pełna różnych zakrętów i wyboistych dróg, ale zdecydowanie warta przeżycia! To przygoda na całe życie, która wiele cię nauczy i dzięki której wychowasz wspaniałego młodego człowieka. Z pomocą przyjdą ci nasze rady oraz niezbędne akcesoria dla niemowląt na ten etap rozwoju. Podczas ostatnich 3 miesięcy, kiedy twój maluszek jest jeszcze niemowlakiem, pamiętaj o:

- Codziennych zabawach, które rozwijają zmysły, umiejętności fizyczne, psychiczne i emocjonalne małego dziecka.

- Pozwalaniu niemowlakowi na samodzielne jedzenie. Nie serwuj mu samych papek. Podawaj większe kawałki warzyw i owoców, a nawet pieczywo. Maluch musi nauczyć się gryźć, co pomoże mu też w dalszej nauce mowy.

- Spędzaniu czasu na dworze, ile tylko się da. Pozwalaj maluszkowi obserwować świat z poziomu spacerówki oraz twoich ramion.

- Regularnym rozszerzaniu diety o nowe produkty. Wprowadzaj je stopniowo i obserwuj, które  z nich maluch najchętniej zjada. Przed każdym posiłkiem nie zapomnij założyć mu śliniak z kieszonką, do której będą wpadać resztki jedzenia. Zamiast butelki, podawaj już kubeczek.

- Pozwalaniu, by niemowlak wiele rzeczy robił sam. Samodzielne próbowanie różnych czynności i małe sukcesy z pewnością zaowocują większą pewnością siebie w przyszłości.

- Wyborze zabawek, które są już bardziej skomplikowane. Coś trzeba włożyć, wyciągnąć, dopasować, nadusić itp. Wkładanie i wyjmowanie to jedna z najciekawszych rozrywek dla niemowlaka. Możesz już kupić pierwsze klocki, puzzle, lalki i samochodziki, a do chowania i wyjmowania ich, użyj bawełnianych koszyków z komody.

- Mama nadal jest najważniejszą osobą w życiu niemowlaka, to jej najczęściej słucha i ją naśladuje. Niespełna roczne oraz roczne dziecko dużo już rozumie, dlatego warto, byś ustaliła codzienną rutynę niemowlakowi i przekazywała mu zasady, jakie panują w rodzinie.

- Zapewnieniu spokojnego i regularnego snu. Z tego względu, że twoje dziecko jest już bardzo mobilne, zamień zwykły śpiworek do spania na śpiworek niemowlęcy z nóżkami, który zapewni mu sporo swobody i komfortowy sen.

- Ciągłych rozmowach z maluszkiem. Nie tylko opowiadaj i nazywaj przedmioty, ale też zadawaj pytania i wydawaj proste polecenia: np. podoba ci się? Daj! Lub też: rzuć piłkę!

- Na tym etapie możesz już śmiało kupić pierwsze kredki. By jednak oszczędzić meble i ściany, podaj też maluszkowi kartkę, na której będzie mógł wyżyć się artystycznie.

- Roczne dziecko lubi towarzystwo innych dzieci, dlatego staraj się, by miało wiele okazji do kontaktu ze swoimi rówieśnikami.

Kalendarz rozwoju niemowlaka – 10., 11. i 12. miesiąc życia. Podsumowanie

Jeśli prześledziłaś już cały kalendarz rozwoju niemowlaka i niektóre umiejętności w danym miesiącu nie pokrywają się z tym, co potrafi twoje dziecko, to nie panikuj. Informacje tutaj zawarte mają ci uświadomić, kiedy mniej więcej niemowlak opanowuje pewne czynności. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, a twoją rolą jest obserwowanie swojego szkraba i wspieranie w rozwoju. Jeśli cokolwiek cię zaniepokoi, zawsze konsultuj się z pediatrą. Zdecydowanie nie przyspieszaj pewnych procesów. Jeśli syn twojej koleżanki już chodzi, a twój nie, to nie znaczy, że coś jest nie tak. Traktuj dziecko indywidualnie i staraj się, by na każdym kroku wiedziało, że może na ciebie liczyć.

Dodaj Komentarze (0)

Kategorie blog
Dołącz do nas
Otrzymuj jako pierwsza informacje o nowościach oraz promocjach i zgarnij 5% rabatu na kolejne zakupy! Zapisz się na nasz newsletter:
w górę
Sklep jest widoczny tryb
Zobacz pełną wersję witryny
Sklep internetowy Shoper.pl