Kiedy noworodek staje się niemowlakiem? Jak wygląda rozwój miesięcznego i dwumiesięcznego dziecka i o co jest dla niego ważne w tym okresie? To wiedza, która pomoże ci być rozsądną, mądrą i spokojną mamą! Śledź kalendarz rozwoju niemowlaka, który ułatwi ci opiekę nad maleństwem i pozwoli na skuteczne wsparcie jego rozwoju.
Rozwój niemowlaka w 1. i 2. miesiącu życia
W kalendarzu rozwoju niemowlaka znajdziesz niezbędne informacje na temat tego, jak rozwija się dziecko w dwóch pierwszych miesiącach, czego potrzebuje i na co warto zwracać szczególną uwagę. Dowiesz się też, co trzeba mieć dla noworodka w domu oraz jakie akcesoria i gadżety ułatwią ci opiekę nad nim. Zdrowy rozwój noworodka i niemowlaka ma ogromny wpływ na jego późniejsze życie — zadbaj więc o ten etap jak najlepiej!
1. miesiąc życia dziecka — okres noworodkowy
Dziecko od momentu narodzin do ukończenia 4 tygodnia to noworodek. Jest to głównie okres, w którym maluszek przystosowuje się do życia poza brzuchem mamy. Najważniejsze, co należy mu zapewnić to spokój, ciszę, ciepło i pokarm. Już nigdy nie będzie miał tak idealnych warunków do życia, jak w łonie matki. Jednak dzięki staraniom rodziców, może czuć się w pełni bezpiecznie i komfortowo. To ważne szczególnie w 1. miesiącu życia dziecka, w którym jest całkowicie bezbronne i uzależnione od opieki innych.
Pierwszy miesiąc życia dziecka upływa mu głównie na spaniu, jedzeniu i wydalaniu. I choć brzmi to bardzo obiecująco, to dla świeżo upieczonych rodziców nie jest to okres spokojny i beztroski. W głowie pojawia się mnóstwo wątpliwości i dylematów — czy na pewno robię dobrze? Czy niczego mu nie brakuje? Czy nie jest mu zbyt ciepło lub zimno? To normalne, że rodzice zadają sobie mnóstwo pytań. To, co należy sobie podarować to czas — w miarę jego upływu, można łatwo nauczyć się rozpoznawać potrzeby dziecka i skutecznie je zaspokajać.
Wrodzone odruchy noworodka, które są w pełni normalne
Noworodek rodzi się z pewnym odruchami, które są naturalne i po jakimś czasie zanikają. Są aktywne właśnie w pierwszym miesiącu życia dziecka i należą do nich:
- Odruch chwytania polegający na bardzo mocnym ściśnięciu palca osoby dorosłej lub innego przedmiotu.
- Odruch Moro polegający na nagłym wyprostowaniu rączek i nóżek np. w momencie, gdy coś noworodka przestraszy.
- Odruch Babińskiego polegający na zginaniu się małych palców do środka, a dużego do góry podczas połaskotania dziecka po stópce.
- Odruch Rootinga polegający na odwróceniu główki, otwarciu buźki i gotowości do ssania, podczas muśnięcia dziecka w policzek.
- Odruch kroczenia/chodu polegający na przebieraniu nóżkami w sposób przypominający chód, podczas gdy dziecko zostanie uniesione pionowo do góry, a jego nogi dotykają twardej powierzchni.
Zmysły w pierwszym miesiącu życia dziecka
Wzrok noworodka jest słaby, a widoczność rozmazana. Maluszek widzi dość wyraźnie tylko z odległości 20-30 cm. Co ciekawe, nie widzi kolorów. Początkowo nie potrafi śledzić wzrokiem, ale po około 2 tygodniach umie na chwilę skupić się np. na twarzy mamy. Po przyjściu na świat jego wzrok musi przede wszystkim przyzwyczaić się do światła, którego w brzuchu mamy nie było.
Słuch noworodka wykształca się już w brzuchu mamy – słyszy on bicie jej serca, dźwięki układu pokarmowego, a nawet szumy z zewnątrz. Po narodzinach słuch jest nieco osłabiony, choć dobrze reaguje na głośne dźwięki.
Zmysł smaku u noworodka jest dość dobrze rozwinięty i obejmuje smak słodki, gorzki, słony i kwaśny. Wody płodowe mają smak słony, dlatego jest on noworodkowi dobrze znany.
Zmysł dotyku noworodka wykształca się już w życiu płodowym. Noworodek może odczuwać ból, będąc w łonie matki. Dlatego też po narodzinach maluszek jest bardzo czuły na dotyk. Szybko uczy rozpoznawać, czy coś jest miękkie, twarde, czy też ma nierówną fakturę.
Zmysł węchu u noworodka jest bardzo dobrze rozwinięty. Pierwszym zapachem, który czuje, jest oczywiście zapach mamy, dlatego też, gdy mama jest blisko, szybko się uspokaja.
Jak wspierać rozwój noworodka?
- Płacz jest jedyną formą komunikacji noworodka, dlatego warto nauczyć się rozpoznawania różnych typów płaczów. Zdecydowanie łatwiej ci będzie zaspokoić jego potrzeby i nie „wyrywać sobie włosów z głowy” zastanawiając się, dlaczego maluch znowu płacze. Więcej informacji na temat płaczu noworodka znajdziesz we wpisie: Płacz noworodka – co oznacza? - blog - TINY STAR.
- Noworodek nie wie jeszcze, że jest oddzielnym bytem, dlatego nieustannie potrzebuje bliskości matki. Staraj się być przy nim, gdy tego potrzebuje i reagować na jego płacz. Możesz zastosować tak zwany co-slepping, czyli wspólne spanie z noworodkiem w łóżku. Niezbędny będzie tutaj kokon niemowlęcy, który zapewni mu własną przestrzeń.
- Rozwój noworodka jest bardzo dynamiczny. Może wydawać ci się, że maluch nic nie rozumie, nie słucha cię i nie jest zainteresowany otoczeniem, ale to wcale nieprawda. Staraj się dużo do niego mówić, śpiewać i opisywać czynności, jakie przy nim wykonujesz.
- Najlepszą stymulacją wzroku dla noworodka jest wpatrywanie się w twoją twarz, dlatego często się uśmiechaj, rób zdziwione miny, podnosząc swoje brwi i szeroko otwieraj usta, wypowiadając różne słowa.
- Przytulaj, noś, bujaj, dotykaj i masuj, ile tylko się da! Miłości i czułości nigdy za wiele! Miesięczne dziecko powinno czuć twoją bliskość i miłość, by czuło się w pełni bezpieczne. By bez obaw nosić malucha, zaopatrz się w rożek niemowlęcy, który dodatkowo zapewni mu warunki podobne do tych, jakie miał w twoim brzuszku – ciasno i ciepło.
- Zapewniaj noworodkowi regularny dostęp do świeżego powietrza. Codziennie z nim spaceruj, niezależnie od pogody. Pamiętaj o odpowiednim ubiorze – nie wyziębiaj i nie przegrzewaj dziecka! Śpiworek do wózka będzie tutaj bardzo pomocny!
- By bezpiecznie przewozić noworodka autem niezbędne będzie nosidełko lub fotelik samochodowy, a w nim otulacz do fotelika, który ma specjalne otwory na pasy.
- Noworodki często ulewają, dlatego pamiętaj o odbijaniu dziecka po każdym karmieniu. Zaopatrz się w specjalną pieluszkę „ulewajkę”.
2. miesiąc życia dziecka – moment, kiedy noworodek staje się niemowlakiem
2 pierwsze miesiące życia dziecka nazywa się często czwartym trymestrem ciąży. Jest to okres bardzo ważny w rozwoju, a moment, kiedy noworodek staje się niemowlakiem, jest dla niego i dla rodziców przełomowy. Drugi miesiąc życia dziecka to już totalnie inny poziom. Maluch zmienia się fizycznie, jest bardziej ruchliwy i zainteresowany otoczeniem. Zdobywa wiele nowych umiejętności i łatwo zauważyć, kiedy przechodzi tak zwane skoki rozwojowe. Warto zapoznać się z tematem, dlatego koniecznie przeczytaj wpis na temat skoków rozwojowych dziecka: Skoki rozwojowe dziecka – co to jest? - blog - TINY STAR.
Drugi miesiąc życia dziecka – najważniejsze zmiany rozwojowe i nowe umiejętności
Drugi miesiąc życia dziecka jest już troszkę łatwiejszy dla rodziców, bo już nieco lepiej znają swoje maleństwo. Jest to jednak etap równie wymagający, co okres noworodkowy, dlatego nadal miej się na baczności. Co potrafi „świeżo upieczony” niemowlak i jakie nowe umiejętności zdobywa?
- Dwumiesięczne niemowlę zdecydowanie lepiej kontroluje już swoją główkę. Potrafi ją lekko podnieść, będąc w pozycji na brzuszku, a trzymane pionowo, stara się zachować względną równowagę.
- Niemowlak dwumiesięczny jest w stanie przewrócić się z boku na plecy.
- Bardzo interesuje się tym, co jest w zasięgu jego wzroku. Potrafi na dłużej zatrzymać na czymś wzrok, a nawet podejmuje próby dosięgnięcia zabawki.
- Maluch widzi już kolory i zdecydowanie się nimi interesuje.
- Potrafi prostować paluszki, dzięki czemu chwyci przedmiot, który włożysz mu do rączki.
- W drugim miesiącu życia dziecko potrafi już się uśmiechnąć, a gdy płacze, pojawiają się łzy.
- Niemowlak w tym okresie zaczyna poznawać swoje ciało. Wkłada piąstki do buzi.
- Jest zdecydowanie bardziej zainteresowany ludźmi wokół, jednak nadal nie jest świadomy, kto trzyma je na ręce.
Jak wspierać rozwój niemowlaka w 2. miesiącu życia?
Jeśli zastanawiasz się, jak wspierać rozwój 2-miesięcznego dziecka, to nadal kochaj je miłością bezwarunkową, dbaj o jego najpilniejsze potrzeby i bądź zawsze blisko. Ponadto pamiętaj:
- Karmienie niemowlaka odbywa się już bardziej regularnie. Nadal jedynym pokarmem jest mleko matki lub modyfikowane. By zapewnić sobie komfort w karmieniu, kup poduszkę do karmienia, która pomoże ci wydłużyć okres karmienia piersią.
- Gdy twój noworodek stanie się niemowlakiem, staraj trzymać się stałego rytmu dnia. Rytuały są ważne dla prawidłowego rozwoju niemowlęcia i jego poczucia bezpieczeństwa.
- Łóżeczko powinno być „prawie puste”. Nie wkładaj tam zbędnych rzeczy, które mogą zagrażać maluszkowi. Tak naprawdę do łóżeczka wystarczy prześcieradło z gumką oraz śpiworek do spania, który jest bezpieczną opcją do spania i alternatywą dla kołderki.
- Dziecko dwumiesięczne chłonie emocje innych ludzi jak gąbka. Staraj się zatem nie denerwować, nie krzyczeć i nie smucić przy dziecku.
- Noś maluszka po całym domu, opowiadając mu, gdzie się właśnie znajdujecie i jakie przedmioty są wokół was.
- Czytaj proste książeczki i naśladuj różne głosy, zmieniając przy tym mimikę twarzy. Puszczaj dziecku różne dźwięki i spokojną muzykę.
- Zawieś nad łóżeczkiem karuzelę, by niemowlak mógł skupić swój wzrok na czymś interesującym.
- Często kładź swojego brzdąca na brzuszku, by ćwiczył podnoszenie główki. Jednocześnie nigdy nie zostawiaj go samego w takie pozycji nawet na sekundę!
- Podawaj mu do rączki zabawki o różnej fakturze i w różnych kolorach. Wszelkie miękki grzechotki będą tutaj idealne.
Kalendarz rozwoju niemowlaka – 1. i 2. miesiąc życia. Podsumowanie.
Powyższy wpis powinien być zdecydowanie obowiązkowy do przeczytania dla każdego świeżo upieczonego rodzica. Są to informacje, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko, wesprzeć je w rozwoju i zapewnić zdrowy start w przyszłość. Jeśli chcesz być najlepszą wersją mamy, kalendarz rozwoju niemowlaka nie powinien być ci obcy! Jednocześnie pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie i nie wszystko jest normą. Wszelkie wątpliwości konsultuj z lekarzem.