SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 512-501-664            KONTAKT@TINYSTAR.PL

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Chmura tagów

Przegrzanie niemowlaka latem. Jak mu zapobiec?

2
Przegrzanie niemowlaka latem. Jak mu zapobiec?

Letnie, upalne miesiące potrafią być szczególnie uciążliwe dla dzieci, a czym dziecko młodsze tym skutki wysokiej temperatury mogą być groźniejsze. Nawet my dorośli miewamy gorsze samopoczucie a co dopiero dzieci. Jak więc rozpoznać u maluchów zwykłe rozdrażnienie od  symptomów potencjalnie niebezpiecznego przegrzania?

Organizm dziecka nie potrafi płynnie regulować swojej temperatury zatem zarówno wychłodzenie jak i nagrzanie ciała stanowią potencjalnie niebezpieczne sytuacje. Chociaż z dwojga złego lepiej gdy dziecku jest chłodniej niż za gorąco, a dlaczego dowiesz się z niniejszego wpisu.

Czym jest „przegrzanie noworodka” ?

Szczególnie wrażliwe na przegrzanie są dzieci, które nie ukończyły 12 miesiąca życia, więc „przegrzanie” inaczej hipertermia, dotyczy głównie noworodków i niemowląt. W pierwszym roku życia organizm dziecięcy nie posiada sprawnego systemu regulującego temperaturę ciała. Długa ekspozycja na słońce lub za ciepła kąpiel, może doprowadzić malucha do udaru. Ciałko dziecka kumuluje ciepło, w efekcie czego wzrasta jego temperatura, którą trudno jest w dodatku obniżyć. Proces chłodzenia będzie długotrwały, w zapewne nerwowej atmosferze i niepewności, niewykluczone, że może też być potrzebna szybka wizyta na ostrym dyżurze bowiem udar cieplny może być bezpośrednim zagrożeniem dla życia malucha.

Przegrzanie noworodka – objawy

Na szczęście objawy przegrzania u dziecka są zauważalne, więc jeśli je wychwycimy w porę szybko uda się zapobiec zagrożeniu. Pierwszymi sygnałami jest właśnie rozdrażnienie, które często możemy wziąć za marudzenie, także senność. Jeśli zauważymy dodatkowo występującą potówkę i zaczerwienienie buzi, jest to już poważny znak, że dziecku jest za gorąco.

Sprawdź plecki i kark dziecka czy nie są spocone, jeśli tak, to trzeba zadbać by obniżyć ciepłotę przenosząc dziecko w chłodniejsze miejsce, redukcję ubranek lub przemycie skóry wilgotnym ręcznikiem.

Kocyk bambusowy Aran Creme Kocyk bambusowy Aran Creme Kocyk bambusowy Aran Creme
Producent: TINY STAR
Cena:139,00 zł
szt.
zobacz więcej
Kocyk bambusowy Aran Powder Kocyk bambusowy Aran Powder Kocyk bambusowy Aran Powder
Producent: TINY STAR
Cena:139,00 zł
szt.
zobacz więcej
Kocyk bambusowy Aran Silver Kocyk bambusowy Aran Silver Kocyk bambusowy Aran Silver
Producent: TINY STAR
Cena:139,00 zł
szt.
zobacz więcej

Skutki przegrzania niemowlaka

W przypadku ostrego przegrzania może dojść do udaru - temperatura dziecka może skoczyć nawet powyżej 40 C, maluch będzie mieć szybszy oddech i tętno, przesuszoną skórę. Mogą pojawić się wymioty i biegunka a nawet utrata przytomności. To stan bezpośrednio zagrażający życiu i do dziecka natychmiast powinna być wezwana karetka. Dziecko, które jest często przegrzewane wykazuje także słabszą odporność oraz częste zapadanie na infekcje.

Przegrzanie noworodka – jak zapobiegać?

Najlepszą metodą zapobiegania przegrzania niemowlęcia jest zdrowy rozsądek jego rodziców. Odchodzą do lamusa metody określania potrzeb dziecka poprzez dotykanie rączek czy stópek malucha, które raczej swoją niższą temperaturą świadczą o nierozwiniętym układzie krążenia niż potrzebie nałożenia kolejnego kaftanika.

Otulacz bambusowy Minty Puffs Otulacz bambusowy Minty Puffs Otulacz bambusowy Minty Puffs
Producent: TINY STAR
Cena:129,00 zł
szt.
zobacz więcej
Otulacz bambusowy Palms Otulacz bambusowy Palms
Producent: TINY STAR
Cena:129,00 zł
szt.
zobacz więcej
Otulacz bambusowy Plumes Otulacz bambusowy Plumes Otulacz bambusowy Plumes
Producent: TINY STAR
Cena:129,00 zł
szt.
zobacz więcej

W czasie upałów unikaj spacerów z dzieckiem w czasie pomiędzy 11 a 16 godziną, kiedy słońce operuje najmocniej, dodatkowo jeśli maluch skończył 6 miesiąc – stosuj kremy z wysokim filtrem. Pomocny może być także leciutki kocyk lub otulacz z włókna bambusowego, który posiada naturalne właściwości termoregulacyjne. Dotykając tkaninę bambusową odczujemy, że jest ona wyraźnie chłodniejsza niż temperatura otoczenia.

Ubieraj dziecko przewiewnie, chroniąc główkę czapeczką lub chusteczką. Zadbaj także o to, by maluch przyjmował dużo płynów w małych porcjach nawet jeśli nie odczuwa pragnienia.

Dużym niebezpieczeństwem jest przebywanie dziecka w samochodzie, gdzie nawet w kilka minut temperatura wewnątrz potrafi szybko wzrosnąć do niebezpiecznego poziomu.  Dla niemowlaka najbezpieczniejszym przedziałem są temperatury w pomieszczeniu 21-23 st C w ciągu dnia i 18-19 w nocy. Pomieszczenie w którym przebywa maluch musi być dokładnie przewietrzone.

Podczas spacerów raczej używaj parasolki niż budki, pod którą dziecku będzie po prostu duszno i za gorąco.

Komentarze do wpisu (2)

5 czerwca 2019

U nas zamiast kocyka świetnie sprawdzają się pieluszki bambusowe - dla noworodka rozmiar idealny :)

5 czerwca 2019

Czy noworodkowi zakładać czapeczkę na spacer w lato? Rodzę w czerwcu i nie wiem jaką mam wybrać :(

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium