SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 512-501-664           KONTAKT@TINYSTAR.PL

 

Wersje językowe
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła? Utwórz konto
Chmura tagów

Jak dbać o skórę niemowlaka

0
Jak dbać o skórę niemowlaka

Pielęgnacja noworodka to temat, który rodzi w tobie mnóstwo pytań? Zastanawiasz się, jakich kosmetyków używać, ile razy kąpać, czym wycierać i co robić, by skóra maluszka nie była podrażniona? Tymczasem wystarczy poznać kilka podstawowych zasad, aby czynność ta była bezpieczna, prosta i przyjemna zarówno dla ciebie, jak i dla dziecka. Jak dbać o skórę niemowlaka i dlaczego w tej kwestii mniej znaczy więcej?

Jak dbać o wrażliwą skórę niemowlaka?

Pielęgnacja skóry niemowlaka znacznie różni się od pielęgnacji skóry osoby dorosłej. Przede wszystkim jest ona jeszcze niedojrzała, cienka i bardzo wrażliwa, a tym samym łatwo ją podrażnić oraz wysuszyć. By tego uniknąć, naucz się, jak dbać o skórę noworodka, która wbrew pozorom NIE POTRZEBUJE:

- Codziennych i długich kąpieli.

- Codziennego nakładania balsamów.

- Dużej ilości kosmetyków.

- Używania kremów na odparzenia „na wszelki wypadek”.

Słyszałaś lub powielasz powyższe mity? Czym prędzej zmień te nawyki i trzymaj się zasady: „mniej znaczy więcej”. Co to oznacza? Pielęgnacja noworodka i niemowlaka powinna być uważna, ale nie nadmierna. Szczególnie istotne są pierwsze dni życia — skóra musi sama nauczyć się jak funkcjonować poza łonem matki i nie należy jej w tym przeszkadzać. Co zatem warto robić, a czego unikać? Jak dbać o skórę maluszka i jak wygląda prawidłowe nawilżanie skóry niemowląt? Dowiesz się tego z poniższej treści.

Naturalna pielęgnacja noworodków i niemowląt — 3 podstawowe fundamenty!

  1. Kąpiel niemowlaka

Na wstępie obalmy często powielany mit, który jest jednocześnie błędem popełnianym podczas pielęgnacji noworodków i niemowlaków, czyli codzienna kąpiel. Czy należy kąpać dziecko każdego dnia? Nie jest to czynność wymagana, a wręcz szkodliwa. Może powodować nadmierne wysuszenie skóry, naruszenie bariery ochronnej naskórka i podrażnienia. Jak dbać o skórę niemowlaka podczas kąpieli?

- Zadbać o odpowiednią temperaturę wody (35-37°C).

- Nie stosować nadmiaru płynów do kąpieli ani żeli. Jeśli już, to można użyć minimalnej ich ilości i koniecznie niech to będą kosmetyki stricte przeznaczone dla noworodków i niemowlaków.

- Zrezygnować z gąbki, nie pocierać skóry, tylko delikatnie przemywać i oblewać ją wodą.

- Najlepiej myć samą wodą, a twarz i oczy przecierać mokrym wacikiem.

- Nawilżanie skóry niemowląt w czasie kąpieli np. poprzez dodanie emolientu do wody również nie jest konieczne, jeśli skóra jest zdrowa i nie łuszczy się.

- W pierwszych dniach życia nie moczyć kikuta pępowiny, a jeśli tak się zdarzy, to należy dokładnie go osuszyć.

- Kąpiel niemowlaka 2-3 razy w tygodniu w zupełności wystarczy.

- Kąpiele nie powinny trwać dłużej niż kilka minut.

Codzienne kąpiele niemowlaka nie są potrzebne, jednak pamiętaj, aby każdego dnia dbać o higienę kikuta pępowiny, twarzy, pośladków oraz fałdek — wystarczy przemywać te części ciała nawilżonym wacikiem. Jeśli koniecznie chcesz użyć kosmetyków do mycia, to sięgaj po te z adnotacją od 1. dnia życia i czytaj składy — im krótszy skład, tym lepiej.

  1. Osuszanie skóry niemowlaka po kąpieli

Szybkie i sprawne osuszenie skóry po kąpieli jest konieczne, by dziecko się  nie wyziębiło. Pamiętaj jednak, by nie pocierać skóry ręcznikiem, tylko delikatnie ją dotykać. Najlepiej otulić całego niemowlaka w ręcznik z kapturkiem wykonany z miękkiej i przyjaznej tkaniny, która zapewni ciepło i wchłonie wodę. Kapturek dodatkowo ochroni wrażliwą główkę dziecka.

  1. Nawilżanie

Nawilżanie skóry niemowląt to kolejna paląca sprawa wśród rodziców. Tutaj niestety również pojawia się dużo błędów. Prawda jest taka, że jeśli skóra maluszka jest zdrowa, gładka i nieprzesuszona, to nie potrzebuje ona dodatkowego nawilżenia. Nie musisz nakładać balsamów, oliwek, czy emolientów, jeśli nie widzisz takiej potrzeby. Sięgnij po nie dopiero wówczas, gdy skóra się łuszczy, jest podrażniona, czy zaczerwieniona. To samo dotyczy kremów na odparzenia — używamy ich dopiero wtedy, gdy to odparzenie i podrażnienie faktycznie wystąpi.

Jeśli chcesz ochronić skórę dziecka przed mrozem lub słońcem, możesz nałożyć dedykowany krem na konkretną pogodę, ale pamiętaj o tym, by po przyjściu do domu, zmyć go wacikiem namoczonym w ciepłej wodzie. By jednak nie narażać skóry na podrażnienia, nie wystawiaj maluszka na bezpośrednie działanie mrozu, wiatru, czy mocnego słońca. Z nawilżaniem skóry niemowląt nie można przesadzać, ponieważ może to zaburzyć jej naturalną równowagę hydrolipidową.

Co jeszcze warto uwzględnić w naturalnej pielęgnacji niemowląt?

Skóra noworodka i niemowlaka jest wrażliwa na wiele czynników — na dotyk, na warunki atmosferyczne, na zimno, na ciepło, na temperaturę wody podczas kąpieli, na mnóstwo składników znajdujących się w kosmetykach, a także na składy materiałów. Jeśli zależy ci na naturalnej pielęgnacji niemowlaka, to koniecznie pamiętaj również o tych ważnych zasadach:

  • Naturalne tkaniny i materiały

Mowa tutaj nie tylko o ubrankach, ale również o kocykach, prześcieradłach, czy pościeli niemowlęcej. Wybierz taką tkaninę, która jest naturalna, przewiewna, nie powoduje podrażnień i nadmiernej potliwości. Pamiętaj, że przegrzewanie dziecka ma bardzo negatywny wpływ na kondycję jego skóry. Doskonałymi tkaninami dla niemowląt już od 1. dnia życia są wiskoza bambusowa oraz bawełna. Zwracaj też uwagę na certyfikaty Oeko-Tex Standard 100 i GOTS, które dają gwarancję, że materiał nie posiada szkodliwych substancji.

To ci się przyda, jeśli chcesz zadbać o zdrową skórę niemowlaka:

- Śpiworek do spania wykonany z bawełny i wiskozy bambusowej, który przyczyni się do zdrowego i wygodnego snu: śpiworek dla niemowlaka

- Kocyki bambusowe, które dają skórze oddychać, są lekkie i zapewniają optymalną temperaturę: kocyki bambusowe dla niemowląt

-  Bloomersy bambusowe doskonałe na lato, które zadbają o zdrową skórę pośladków i świetne samopoczucie dziecka: bloomersy bambusowe

 

  • Częste zmiany pieluszki

Regularna zmiana pieluszki jest bardzo ważna dla komfortu dziecka i dla zdrowia jego skóry! Miej to na uwadze szczególnie wtedy, gdy używasz pieluszek jednorazowych, które niestety nie przepuszczają powietrza. By uniknąć podrażnień i odparzeń, często zmieniaj pieluszki i przecieraj pupę mokrą chusteczką lub wacikiem. Warto też zostawić maluszka choć na kilka minut zupełnie bez żadnego ubrania. Skóra odetchnie, przewietrzy się i zregeneruje w naturalny sposób. Możesz też zdecydować się na pieluszki wielorazowe. Słyszałaś o wielopielo? Pisaliśmy o tym tutaj: Wielopieluchowanie - wady i zalety

  • Pranie w delikatnych detergentach i płynach

Płyny do płukania, proszki i detergenty osadzają się na ubraniach i również mogą powodować podrażnienia skóry. Podobnie jak w przypadku kosmetyków, nie przesadzaj z ich ilością, a jeśli już ich używasz, to wybieraj takie, które są przeznaczone do ubranek dziecięcych. Z powodzeniem możesz też zrezygnować z płynu do płukania na rzecz octu, a z proszku do prania na rzecz sody oczyszczonej. Te środki są bezpieczne, nie niszczą ubrań i przede wszystkim nie zaszkodzą wrażliwej skórze niemowlaka.

  • Uważne dobieranie kosmetyków dla siebie

Jeśli całujesz niemowlaka, przystawiasz go do piersi, przytulasz i twoja skóra ma bezpośredni kontakt ze skórą niemowlaka, to pamiętaj, że twoje kosmetyki i perfumy również mogą oddziaływać na wrażliwą skórę dziecka. Szczególnie jest to ważne, jeśli karmisz piersią — wraz z mlekiem twoje dziecko może „zjadać” balsamy, które nałożyłaś, dlatego lepiej z nich zrezygnuj.

Jak dbać o skórę noworodka i niemowlaka? Podsumowanie

Do tematu pielęgnacji skóry noworodka i niemowlaka podchodź rozważnie —  obserwuj, traktuj delikatnie i nie przesadzaj z nadmierną higieną oraz używaniem dużej ilości kosmetyków. W tym przypadku mniej znaczy więcej, dlatego daj skórze oddychać, swobodnie pracować, naturalnie się regenerować i przyzwyczajać do czynników zewnętrznych. Reaguj na potrzeby skóry, a w razie wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem. Do naturalnej pielęgnacji niemowląt podchodź kompleksowo — zwracaj uwagę na wszystko, z czym skóra dziecka ma kontakt, ponieważ nie tylko kosmetyki mogą uczulać i podrażniać. Pielęgnacja noworodka i niemowlaka nie jest skomplikowana — wystarczy, że zastosujesz się do powyższych zasad, a skóra twojego dziecka będzie rumiana i gładka, a ono szczęśliwe i spokojne!

Dodaj Komentarze (0)

Kategorie blog
Dołącz do nas
Otrzymuj jako pierwsza informacje o nowościach oraz promocjach i zgarnij 5% rabatu na kolejne zakupy! Zapisz się na nasz newsletter:
w górę
Sklep jest widoczny tryb
Zobacz pełną wersję witryny
Sklep internetowy Shoper.pl