Zabawa to jeden z elementów, który pozytywnie wpływa na rozwój dziecka. Nie ma nic bardziej rozwijającego i wartościowego niż nauka przez zabawę. Jak bawić się z niemowlakiem, by stymulować jego rozwój? O tym przeczytasz w tym artykule.
Jak bawić się z niemowlakiem?
Co innego zabawą będzie dla miesięcznego dziecka, a co innego dla rocznego, dlatego sprawdź, jakie zabawy z małym dzieckiem w poszczególnych miesiącach życia będą jemu, jak i Tobie, przynosiły najwięcej radości i pożytku.
-
Zabawy z noworodkiem: wiek 0-1 miesięcy
Choć mogłoby się wydawać, że pierwsze tygodnie życia noworodka opierają się głównie na spaniu, jedzeniu i brudzeniu pieluszek, to jednak już wtedy ten malutki człowiek poznaje pierwsze elementy zabawy. Wszystko jest dla niego nowe, fascynujące i trochę przerażające, dlatego przede wszystkim zadbaj o bliskość i poczucie bezpieczeństwa.
Do zabawy z noworodkiem nie potrzebujesz żadnych specjalistycznych rzeczy, najważniejszy jest dotyk i głos:
- Głos mamy nie tylko uspokaja, ale też jest dla dziecka ciekawy. Cichy śpiew, szumy i cmokanie są interesujące i dają poczucie bezpieczeństwa. Podczas śpiewu warto kołysać dziecko, gdyż to też pozytywnie wpływa na jego rozwój. Możesz też włączyć cichą, spokojną muzykę.
- Dotyk jest równie niezbędny i wręcz fascynujący. Ciałko noworodka jest malutkie i delikatne, dlatego reaguje na każde, nawet najmniejsze muśnięcie i głaskanie. Chwytanie kciuka to naturalny odruch noworodka, który możesz wykorzystać również jako formę zabawy i aktywizacji.
Jak się bawić z noworodkiem, by zapewnić mu wygodę i bezpieczeństwo? Zaopatrz się w rożek oraz kokon niemowlęcy, które sprawdzą się od pierwszych dni życia. Rożek ułatwi trzymanie maluszka i bujanie go na rękach, a kokon niemowlęcy zapewni bezpieczeństwo w łóżeczku, na kanapie i w łóżku rodziców.
-
Zabawy z niemowlakiem wiek 1-3 miesiące
Zabawy z miesięcznym dzieckiem wyglądają już nieco inaczej. Około 4 tygodnia życia, maluch zaczyna się bardziej interesować otoczeniem i samym sobą. Należy zatem intensywniej stymulować jego zmysły. Można wprowadzić już pierwsze zabawki i akcesoria niemowlęce np. karuzelę.
Nadal jednak zwracaj uwagę na to, by podczas zabawy z 2 i 3-miesięcznym dzieckiem skupić się na zmysłach:
- Dotyk, który jest cały czas niezbędny. Masuj niemowlę, ruszaj delikatnie jego rączkami i nóżkami, muskaj jego twarz swoim nosem i ustami, a także podawaj różne przedmioty do rączki. Niemowlak poznaje w ten sposób różne faktury i materiały, co jest dla niego niebywałą frajdą.
- Wzrok, czyli śledzenie np. karuzeli powieszonej nad łóżeczkiem lub we wózku. Świetną zabawą z niemowlęciem jest również robienie różnych min, naśladowanie grymasów dziecka i poruszanie swoją głową.
- Słuch - Cicha muzyka, głos mamy i szumy to nadal coś, co niemowlak uwielbia. Dużo zatem do niego mów, opowiadaj i śpiewaj. Naśladuj różne dźwięki, w tym te, które wydaje samo dziecko.
Nieodłącznym elementem zabawy każdego maluszka jest kocyk niemowlęcy, który stanowi jednocześnie pierwszą przytulankę. Sprawdzi się też bambusowa zawieszka do smoczka, która jest mięciutka i bezpieczna. Zabawą dla niemowlaka w 3 pierwszych miesiącach życia, jest wkładanie różnych przedmiotów do buźki, dlatego zawsze wybieraj naturalne materiały.
-
Zabawy z niemowlakiem 3-6 miesięcy
Dziecko kilkumiesięczne potrafi już podnosić główkę, wyciągać rączki, by czegoś dotknąć, przewrócić się na bok – jest bardzo ruchliwe i ciekawskie. Zaczyna również gaworzyć. Elementem zabawy mogą być wówczas specjalne ćwiczenia z 3-miesięcznym dzieckiem jak leżenia na brzuszku i podnoszenie główki, czy sięganie po różne przedmioty.
Zabawy z 4, 5 i 6-miesięcznym dzieckiem zaczynają wymagać od rodziców kreatywności, ale wciąż skupiają się na zmysłach:
- Dotyku, czyli tulenie, masowanie, łaskotanie to nadal dla niemowlaka wspaniała zabawa! Śmiało możesz wprowadzić zabawki, takie jak grzechotki, miękkie książeczki, przytulanki. Każda z nich ma inną fakturę i stopień twardości, dzięki czemu dziecko uczy się odróżniać różne przedmioty.
- Słuchu i wzroku – Im szybciej zaczniesz czytać maluszkowi, tym lepiej. Wpływa to na skupienie uwagi, relaksuje, pozwala poznawać różne dźwięki i wymowę. Dodatkowo staraj się, by dziecko widziało Twoją buzię – jak otwierasz usta, robisz różne miny, podnosisz brwi, zmieniasz ton głosu itp.
- Dźwięku – Oprócz Twojego głosu, przydatne będą zabawki i pozytywki. Szeleszczenie, piszczenie, różne melodie są dla niemowlaka prawdziwą frajdą. Maluch uczy się również, że np. upuszczenie grzechotki może narobić hałasu.
Świetną zabawą w tym wieku jest zabawa w kąpieli. Woda ma wspaniały wpływ na rozwój maluszka i jest dla niego niesamowicie fascynująca. Po kąpieli warto okryć maluszka ręcznikiem z kapturkiem, który zapewni mu ciepło, nie dopuszczając do wyziębienia. Masowanie ciała z użyciem balsamu i wszelkie inne czynności pielęgnacyjne powinny być nie tylko obowiązkową rutyną, ale też rozrywką.
-
Zabawy z niemowlakiem wiek 6-9 miesięcy
Niemowlak zaczyna siadać, podejmuje próby raczkowania, naśladuje wiele Twoich ruchów, umie już doskonale trzymać przedmioty, podnosić je i wyrzucać. Z pozycji siedzącej wszystko wydaje się jeszcze ciekawsze i nowe. Oprócz stymulowania wzroku, słuchu i dotyku, dochodzą tutaj dwie ważne rzeczy, czyli:
- Smaki i zapachy– gdy niemowlak kończy 6 miesiąc życia to czas na rozszerzenie diety. Koniecznie pozwól maluchowi na zabawę jedzeniem! Będzie zachwycony i niesamowicie pozytywnie wpłynie to na jego rozwój oraz stosunek do jedzenia.
- Ruch – to dla dziecka kluczowe w tych miesiącach. Zabawa na macie, grzechotki, klocki, ruszające się zabawki, przekładanie rzeczy z jednego miejsca na drugie to wspaniała nauka poprzez zabawę.
Rozszerzanie diety niemowlaka nie należy do najłatwiejszych okresów. Z utrzymaniem porządku podczas rozrzucania jedzenia pomoże Ci śliniak z kieszonką, „wychwytujący” kawałki jedzenia, które nie trafią do buźki.
-
Zabawy z niemowlakiem wiek 9-12 miesięcy
W tym wieku mamy już naprawdę spore pole do popisu! Maluch już wiele umie, raczkuje i podejmuje próby chodzenia. Zabawy w domu i na dworze są już bardziej śmiałe i wymagają od malucha odwagi. Warto pozwolić na to, by dziecko samo dokonywało wyborów, czym chce się bawić i jak długo (oczywiście rozsądnie i z głową). To, na co warto zwrócić uwagę to przede wszystkim:
- Naśladownictwo – Z pewnością zauważysz, że dziecko zacznie robić to, co Ty. Udaje, że miesza w garnku, gotuje, rozmawia przez telefon, coś naprawia. Jesteś dla niego wzorem do naśladowania, dlatego wspieraj go w rozwoju i dużo chwal.
- Jeszcze więcej ruchu – Zabawa wejdzie na nowy poziom, czyli wprowadź dużo tańca, muzyki, budowania z klocków, zabaw w piasku, gimnastyki itp.
By utrzymać porządek przy tak ruchliwym maluszku, przyda się koszyk bawełniany na zabawki, który pomieści wszystkie skarby niemowlaka i pozwoli mu na zabawę we wkładanie i wyciąganie.
Czym są zabawy dla dziecka? Poznaj najważniejsze zalety zabawy z niemowlakiem!
Zabawy dla niemowlaka i starszego dziecka są nieodłączoną częścią rozwoju. To nie tylko rozrywka, ale też nauka, poznawanie świata, siebie i zdrowe dorastanie. Główne zalety, jakie wynikają z zabawy z niemowlakiem to:
- Nawiązywanie więzi i poznawanie siebie nawzajem.
- Wspólne spędzanie czasu.
- Budowanie poczucie bezpieczeństwa.
- Poznawanie osobowości, charakteru i temperamentu dziecka.
- Zapewnienie prawidłowego rozwoju fizycznego.
- Rozwijanie wyobraźni i samodzielności.
- Pozytywny wpływ na wszystkie zmysły.
- Udowadnianie, że obowiązki też mogą być przyjemne i ciekawe.
- Wspieranie koncentracji i rozwoju mowy.
- Poznawanie przez dziecko różnych kształtów, kolorów, faktur.
- Pierwsza nauka tego, co jest dobre, a co złe.
Przeczytaj także Jaki śpiworek dla niemowlaka wybrać