SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 512-501-664           KONTAKT@TINYSTAR.PL

 

Wersje językowe
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła? Utwórz konto
Chmura tagów

Drugie dziecko – czy warto i kiedy jest na nie odpowiedni czas?

0
Drugie dziecko – czy warto i kiedy jest na nie odpowiedni czas?

Zastanawiasz się, czy warto mieć więcej niż jedno dziecko? Kiedy zdecydować się na drugie dziecko i jakie wynikają z tego zalety? Decyzja o powiększaniu rodziny rodzi ze sobą mnóstwo dylematów u wielu rodziców. W tym wpisie rozwiewamy najczęstsze wątpliwości i analizujemy, kiedy najlepiej zajść w drugą ciążę! Ciekawa? Zapraszamy do lektury!

Czy warto mieć drugie dziecko? Kiedy jest na nie odpowiedni czas?

Planowanie drugiego dziecka to duże przedsięwzięcie. Nie tylko finansowe i organizacyjne, ale też zdrowotne i emocjonalne. Kiedy druga ciąża jest najlepszą decyzją i co wziąć pod uwagę podczas jej planowania? Czas nieubłaganie szybko płynie i czasami zbyt długie analizowanie, czy też odkładanie rozmowy o drugim dziecku, może mieć poważne nieodwracalne konsekwencje. Weź zatem sprawy w swoje ręce i podejmij właściwą dla siebie decyzję! Sprawdź, kiedy najlepiej zajść w drugą ciążę i dlaczego warto mieć drugie dziecko!

Druga ciąża po cesarce i po porodzie naturalnym – poznaj względy fizjologiczne

Odstęp między pierwszą, a drugą ciążą nie jest dla organizmu bez znaczenia. Dużo zależy też od tego, czy rodziłaś naturalnie, czy też miałaś cesarskie cięcie. Organizm musi mieć szansę na regenerację, a ty na należyte przygotowanie się do drugiej ciąży. Jak więc wyglądają względy fizjologiczne w tej kwestii?

Druga ciąża po cesarce

Jeśli miałaś cesarskie cięcie i zastanawiasz się, kiedy druga ciąża nie będzie dla ciebie zbytnim obciążeniem, a tym bardziej zagrożeniem, to najlepiej skonsultować ją ze swoim lekarzem ginekologiem. Jedna szkoła mówi, by odczekać minimum rok po cesarce, druga natomiast, że optymalnym czasem jest 18 miesięcy, a nawet dwa lata. Najważniejsze, by blizna po cesarskim cięciu całkowicie się zagoiła. Zajście w drugą ciążę wcześniej może nieść ze sobą ryzyko niedostatecznie wygojonego miejsca po odklejonym łożysku, a tym samym pojawienia się trudności z prawidłowym zagnieżdżeniem się zarodka.

Druga ciąża po porodzie naturalnym

Choć po porodzie naturalnym organizm szybciej dochodzi do siebie, to i tutaj podczas planowania drugiej ciąży należy dać sobie pewien margines czasu i wziąć pod uwagę różne czynniki. Przede wszystkim to, jak przebiegł poród i czy nie było żadnych komplikacji. Przez długi czas uważano, że jeśli urodziłaś siłami natury i wszystko przebiegło tak, jak należy, to o drugą ciążę możesz starać się po roku od porodu. Coraz więcej badań i analiz wskazuje jednak, że druga ciąża po porodzie naturalnym powinna być zaplanowana z odstępem minimum 18-miesięcznym lub dwuletnim. Należy wziąć tutaj pod uwagę nie tylko zmiany fizjologiczne, ale przede wszystkim hormonalne. Choć fizycznie ciało po porodzie regeneruje się stosunkowo szybko, to już uregulowanie się hormonów może trwać znacznie dłużej.

Podsumowując, planowanie drugiego dziecka zacznij od... siebie! Jeśli czujesz się na siłach, masz dobre wyniki badań, kondycję, chęci oraz twój lekarz nie widzi żadnych przeciwwskazań, to nie czekaj i spełniaj się dalej w macierzyństwie przy drugim i być może kolejnym dziecku!

Drugie dziecko po roku, po 2, czy po kilku latach?

Tak, jak moment na posiadanie pierwszego dziecka nigdy nie jest idealny, tak też sprawa wygląda z drugim dzieckiem. Zawsze znajdzie się coś, co przeszkadza, martwi i blokuje. Zastanawiasz się, kiedy jest czas na drugie dziecko i jaki odstęp między rodzeństwem będzie najlepszy? Przeanalizowaliśmy to specjalnie dla ciebie!

Drugie dziecko po roku i po 2 latach – zalety i dylematy

Drugie dziecko po roku lub po 2 latach? Czy warto? Sprawdź, zalety i dylematy planowania drugiej ciąży w krótkim odstępie czasowym.

Zalety wynikające z posiadania drugiego dziecka po roku i po 2 latach:

- Łatwiejsze podjęcie decyzji o drugim dziecku, bo „idziesz za ciosem”.

- Możliwość dwukrotnego wykorzystania tych samych ubrań, akcesoriów, sprzętów.

- Jesteś na bieżąco, więc tematy „dzieciowe” nie są ci obce. Nie musisz od nowa przypominać sobie „jak to było” i odświeżać wiedzy sprzed kilku lat.

- Odchowanie dzieci w podobnym wieku „za młodu” oznacza większą swobodę w przyszłości i możliwość powrotu do pracy „na stałe”.

- Jeśli zdecydujesz się na dwie ciąże przed 30-stką, twój organizm szybciej się zregeneruje, a dziecko będzie miało „lepsze warunki do rozwoju” w twoim brzuchu. Im jesteś młodsza, tym też zwiększasz szansę na zapłodnienie.

- Dzieci w podobnym wieku mają ze sobą dobry kontakt, wspólne zainteresowania, zabawy, kolegów i tematy do rozmów. Potrafią się wspierać i pomagać sobie nawzajem.

- Jeśli planujesz więcej niż 2 dzieci, to „kalkulacja” jest prosta – im szybciej, tym lepiej!

- Jeśli miałaś trudności z zajściem w pierwszą ciążę, to odkładanie decyzji o kolejnym dziecku przez kilka lat, może powtórzyć tę sytuację. Idź za ciosem i korzystaj, póki organizm jest młody.

Dylematy związane z posiadaniem drugiego dziecka po roku i 2 latach:

- Jeśli zdecydujesz się na ciążę po roku, organizm może nie mieć wystarczająco dużo czasu na regenerację po pierwszej ciąży.

- Jeśli karmisz piersią, może być ci trudniej zajść w drugą ciążę. Jest to też duże obciążenie dla organizmu – potrzebuje więcej składników odżywczych.

- Dzieci w podobnym wieku mogą więcej się kłócić, rywalizować ze sobą o uwagę, zabawki itp. Może też rodzić się zazdrość i poczucie niesprawiedliwości, jeśli uwaga mamy skupi się bardziej na jednym dziecku.

- Dwulatkowi ciężko wytłumaczyć, że mama musi trochę więcej uwagi poświęcać noworodkowi.

- Opieka nad niesamodzielną jeszcze dwójką dzieci, wymaga dużo cierpliwości, energii i dobrej organizacji.

- Opieka nad roczniakiem lub dwulatkiem, będąc w drugiej ciąży, jest sporym wyzwaniem.

- Kolejna ciąża w odstępie roku lub dwóch lat, może sprawić, że ciężej zgubisz dodatkowe kilogramy.

- Długa przerwa w życiu zawodowym może utrudnić powrót do pracy.

Drugie dziecko po kilku latach – zalety i dylematy

Drugie dziecko po kilku latach? Czy warto? Sprawdź, zalety i dylematy planowania drugiej ciąży w kilkuletnim odstępie czasowym.

Zalety wynikające z posiadania drugiego dziecka po kilku latach:

- Masz już praktyczne doświadczenie w macierzyństwie. Kobiety często mówią, że „wiele rzeczy zrobiłabym inaczej”, to przy drugim dziecku masz szansę wprowadzić te zmiany!

- Zdążyłaś „odpocząć” po pierwszej ciąży i dałaś organizmowi porządnie się zregenerować, to możesz ze spokojem przygotowywać się na kolejną ciążę i potomstwo.

- Jeśli twoje pierwsze dziecko jest już przedszkolakiem lub uczniem, to zyskujesz więcej czasu na zajęcie się niemowlakiem.

- Pierwsze dziecko jest już na tyle samodzielne, że może ci pomóc w opiece nad niemowlakiem lub innymi pracami domowymi (w zależności od wieku). Nastolatek może też już samodzielnie opiekować się rodzeństwem!

- Starszemu dziecku łatwiej zrozumieć, dlaczego to noworodek jest w centrum uwagi całej rodziny.

- Macierzyństwo i tacierzyństwo „odmładza”, poczujecie zatem większą satysfakcję z życia i więcej wigoru.

- Kilka lat odstępu między dziećmi, to też twoja przewaga w posiadaniu większego doświadczenia życiowego i dojrzałości.

- Jeśli będziesz angażować starsze dziecko w opiekę nad niemowlakiem, poczuje się potrzebne i doceniane. Nastolatek może też „poczuć na własnej skórze”, co oznacza mieć małe dziecko pod opieką.

Dylematy związane z posiadaniem drugiego dziecka po kilku latach:

- Starsze dziecko może poczuć się odrzucone, szczególnie wówczas, gdy dojrzewa i potrzebuje twojego wsparcia emocjonalnego.

- Cały swój czas poświęcasz niemowlakowi (skoro starsze dziecko jest już samodzielne), stąd pierworodny może poczuć się niepotrzebny, może unikać dzielenia się swoimi problemami, by dodatkowo cię nie obciążać.

- Całą wyprawkę kompletujesz i kupujesz na nowo!

- Masz kolejną lukę w pracy zawodowej, a młodsi mogą „wygryźć” cię ze stanowiska.

- Istnieje ryzyko, że rodzeństwo będzie miało trudności w dogadaniu się, nawiązaniu więzi i znalezieniu wspólnego języka.

- Kilka lat różnicy pomiędzy dziećmi oznacza też więcej lat dla mamy, a co za tym idzie organizm może ciężej znosić zmiany i dolegliwości, jakie powodują ciąża, poród i połóg.

Kiedy nadchodzi czas na drugie dziecko? Czasami nie ty o tym decydujesz, tylko los i jest to też jakieś wyjście z sytuacji – nie tracisz czasu na analizowanie i planowanie. Nieważne więc kiedy i nieważne czy planowane, ważne, że jest i że kochasz maleństwo bezgranicznie! A jeśli zastanawiasz się, jakie są zalety i wady wczesnego i późnego macierzyństwa, to zobacz nasz inny wpis: W jakim wieku najlepiej zajść w ciążę?

Dlaczego warto mieć drugie dziecko? Aż 12 niezaprzeczalnych argumentów!

Potrzebujesz przekonań, dlaczego warto mieć drugie dziecko? Oto 12 argumentów! Numer 1 i 12 mogą cię zaskoczyć!

  1. Dzieci mające rodzeństwo mają wyższy poziom inteligencji emocjonalnej i szybciej się rozwijają.
  1. Rodzeństwo zdobywa cenną umiejętność wypracowywania kompromisów.
  1. Dzieci potrafią się dzielić i mają mocniejszy instynkt opiekuńczy.
  1. Starsze dzieci są mniej nerwowe, jeśli mają rodzeństwo. Istnieją badania, które dowodzą, że jedynaki mają w sobie więcej kortyzolu, czyli hormonu stresu.
  1. Rodzeństwo bawi się ze sobą, wspólnie spędza czas, a także rozwiązuje swoje problemy – zyskujesz dzięki temu więcej czasu dla siebie!
  1. Mając więcej niż jedno dziecko, nie stajesz się zbyt opiekuńcza i wymagająca.
  1. Rodzice zyskują podwójną miłość, dumę, więcej wzruszeń, uścisków i całusów.
  1. „Miłość w rodzinie to rzecz, która się mnoży, jeśli się nią dzieli”.
  1. Rodzeństwo wchodzi ze sobą w trwały związek na lata i jest dla siebie wsparciem w dorosłym

życiu.

  1. Święta w gronie dużej rodziny są zazwyczaj radośniejsze i przyjemniejsze.
  1. Z dwójką dzieci jest zdecydowanie weselej i ciekawiej!
  1. Posiadanie minimum 2 dzieci, to większe prawdopodobieństwo na posiadanie większej ilości wnuków w przyszłości!

 

W głowie masz plany o drugim dziecku, ale nie wiesz, czy warto? Najlepiej będzie, jak odpowiesz sobie na poniższe pytania:

 

  1. Czy mam odpowiednie zasoby finansowe, czasowe i mieszkaniowe?
  1. Czy chcę/mogę rezygnować z pracy na czas ciąży i opieki nad dzieckiem?
  1. Czy macierzyństwo to dla mnie źródło satysfakcji?
  1. Czy partner również wyraża chęć na posiadanie drugiego dziecka?
  1. Czy zdrowie i kondycja fizyczna mi na to pozwalają?
  1. Czy chcę, aby moje dziecko było jedynakiem?
  1. Czy chcę, aby moje dziecko miało rodzeństwo?
  1. Czy w razie potrzeby, będę mieć wsparcie wśród bliskich?

Pytania te poddaj głębszej analizie i omów je z partnerem. Jeśli widzisz więcej negatywów niż pozytywów, to zastanów się, czy np. możesz coś w swoim życiu zmienić, poprawić, ulepszyć? Planowanie drugiego dziecka to nie wyjście po bułki do sklepu – daj sobie czas!

Czy warto mieć więcej niż jedno dziecko? Podsumowanie

To, czy warto mieć więcej niż jedno dziecko, zależy od twoich doświadczeń, sytuacji życiowej, chęci i stanu zdrowia. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, kiedy zdecydować się na drugie dziecko, jest to sprawa indywidualna i uzależnione od wielu czynników. Zdecydowanie nie poddawaj się presji otoczenia i nie decyduj się na drugą ciążę, by zrobić komuś przyjemność, czy dlatego, że „tak wypada”. Przede wszystkim pamiętaj, że nieposiadanie drugiego dziecka, nie czyni cię gorszą matką! Nie robisz też tym krzywdy swojemu jedynakowi! Twoje życie, to twoje zasady! Trzymamy kciuki za podjęcie najlepszej dla ciebie decyzji!

Jeśli będziesz kompletować wyprawkę niemowlęcą, zachęcamy do skorzystania z oferty naszego sklepu. Produkty Tiny Star są na tyle trwałe i porządnie wykonane, że z pewnością posłużą przy drugim, jak i kolejnym dziecku! Zapraszamy!

Dodaj Komentarze (0)

Kategorie blog
Dołącz do nas
Otrzymuj jako pierwsza informacje o nowościach oraz promocjach i zgarnij 5% rabatu na kolejne zakupy! Zapisz się na nasz newsletter:
w górę
Sklep jest widoczny tryb
Zobacz pełną wersję witryny
Sklep internetowy Shoper.pl